خرید نوار تیپ

یکی از تجهیزات مهم و پرکاربرد که در بخش کشاورزی، به ویژه بخش آبیاری مورد توجه قرار گرفته؛ نوار تیپ است. هدف اصلی از خرید نوار تیپ، استفاده از آن برای آبیاری اقلام مختلف از جمله آبیاری گلخانه ها، باغ های انگور، درختان میوه، باغچه سبزیجات، صیفی جات و … می باشد. نوار تیپ آبیاری قطره ای (Drip Tape) را می توان یک نوار نازک و کم ضخامت محسوب نمود.

اگر بخواهیم ضخامت آن را با ضخامت لوله های قطره چکان دار مقایسه کنیم؛ متوجه خواهیم شد این نوار نازک تر است و دیواره های آن حاوی ضخامت کمتری اند. نوار تیپ که از جنس پلی اتیلن می باشد؛ جهت کشت ردیفی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوار در سیستم آبیاری قطره ای رواج یافته و از لوله های دریپردار مخصوص به شمار می آید.

نحوه عملکرد نوار تیپ در آبیاری

امروزه شاهد افزایش تقاضا برای خرید نوار تیپ آبیاری قطره ای می باشیم. علت آن، عملکرد مطلوب این محصول و عمر طولانی آن است. نوار تیپ نه تنها باعث آبیاری کامل محصولات کشاورزی می شود؛ بلکه از هدر رفتن آب و اتلاف آن جلوگیری می کند. این نوار که ساختار نرم و منعطفی دارد؛ قطره های آب را از طریق دریپرها خارج می سازد. در واقع زمانی که این نوار از آب لبریز می شود؛ آب را به بیرون هدایت کرده و از این آب جهت آبیاری استفاده می گردد. پس از اینکه فرآیند آبیاری به اتمام رسید؛ نوار تیپ به حالت اولیه خود بازگشته و حالت مسطح پیدا می کند.

خرید نوار تیپ قطره ای همراه با مدل های متنوع

هنگام خرید نوار تیپ قطره ای، با مدل های متنوعی از این محصول روبرو خواهید شد. مدل هایی که هر یک دارای مشخصات منحصر به فردی بوده و دایره انتخابی شما را بزرگتر خواهند کرد. انواع نوار تیپ قطره ای عبارتند از:

1.    نوار تیپ درز از بغل:

این محصول را با نام های مختلفی می شناسند. یکی از عناوین انتخاب شده برای آن، نوار تیپ بغل دوخت است. البته به آن نوار تیپ بغل دوز نیز گفته می شود. این نوار از سطوح زیگزاگی شکل برخوردار بوده و از این طریق باعث کاهش فشار آب یا شکستن فشار می شود. قطرات آب چگونه از طریق این نوار به گیاهان راه می یابند؟ مسلم است؛ از طریق درزهای زیگزاگی فرمی که روی نوار تعبیه شده اند. این درزها باعث خروج بهینه قطرات آب شده و نیاز گیاهان به آب را تامین می سازند. درزهای موجود در این نوار از فواصل گوناگون یعنی فواصل 10، 20 و 30 سانتیمتری برخوردار می باشند. همچنین قطر و ضخامت نوار نیز متفاوت است. ضخامت آن 175 میکرون می باشد.

اگرچه زیپ های این نوار، بسته اند؛ اما قطرات آب از طریق درزها به راحتی خارج می گردند. باید به این نکته مهم دقت کرد که خرید نوار تیپ درز از بغل برای زمین های شیب دار، مناسب نیست. زمین هایی که از شیب زیاد برخوردارند؛ باعث خلل در عملکرد این نوار شده و فرآیند آبیاری را با مشکل مواجه می سازند.

همچنین نکته دیگری که در خصوص استفاده از این نوار باید به آن توجه کرد؛ عدم کارایی مناسب آن برای زراعت های طولانی است. نوار تیپ درز از بغل اغلب برای 1 فصل زراعی انتخاب شده و برای فصول بعدی، انتخاب مناسبی نیست. در مجموع با خرید نوار تیپ در مدل های مختلف می توان بازدهی زراعی را افزایش داد و گامی مثبت در جهت کاهش هزینه ها برداشت.

مزایا:

 • این نوار سبب تنظیم خودکار فشار آب می شود. در نتیجه موقعی که فشار آب کاهش می یابد؛ همچنان آبیاری به صورت موفقیت آمیز ادامه یافته و دچار مشکل نخواهد شد.
 • با خرید نوار تیپ آبیاری درز از بغل، به طرز قابل توجهی در مصرف آب صرفه جویی می شود. (صرفه جویی به میزان 93 درصد)
 • نوار تیپ فاقد قطره چکان است و به همین دلیل برای آبیاری شمار زیادی از گیاهان استفاده می گردد.
 • با خرید نوار تیپ درز از بغل می توان اقدامی موثر در جهت توزیع عادلانه آب انجام داد.
 • این نوار در رشد محصول، تاثیر بسزایی داشته و آن را تا حدود 90 درصد افزایش می دهد.
 • این محصول، نیاز به نیروهای انسانی را کاهش داده و در هزینه ها صرفه جویی خواهد کرد.
 • با توجه به وزن کم این نوار، حمل و نقل و جابجایی آن به راحتی صورت می گیرد.
 • آبیاری راحت و سریع، از دیگر نتایج و مزایای حاصل از این نوار است.
 • با حضور نوار تیپ درز از بغل، مصرف کودهای شیمیایی به حداقل می رسد.
 • با استفاده از این نوار می توان به طور همزمان چندین محصول را کشت کرد.
 • با نوار تیپ فوق، جایی برای رویش علف های هرز نخواهد بود.

2. نوار تیپ پلاک دار:

این نوار دارای ضخامت های متفاوتی است. محصول فوق در مقایسه با سایر نوار تیپ های آبیاری دارای امتیازات بیشتری است. از امتیازات برجسته آن می توان به مقاومت در برابر تغییر اشاره کرد. این نوار از کمترین ضریب تغییر برخوردار بوده و از این حیث حائز توجه می باشد. همچنین در صورت نیاز می توان طول این نوار را افزایش داد و برای ردیف های طولانی کشت از آن بهره برد. ضمنا نوار فوق، آبدهی را به طور یکنواخت انجام داده و از این نظر دارای اهمیت است.

آبیاری یکنواخت نوار تیپ پلاک دار باعث می شود تا همواره خاک، مرطوب باقی بماند. به دنبال آن چه نتیجه ای رخ خواهد داد؟ نتیجه، حفظ گیاه از خفگی است. علاوه براین گیاه، رشد بهتری را طی کرده و با تنش های کمتری روبرو خواهد شد.

با خرید نوار تیپ پلاک دار و استفاده از آن، زمان رویش گیاه به حداقل می رسد. ضمنا این نوار در مواقع کم آبی، موثر واقع شده و زراعت را توسعه می بخشد. بازدهی ناشی از زراعت با حضور این محصول، به مراتب بیشتر خواهد شد. نوار تیپ پلاک دار را می توان در زمین های زراعی شیبدار، مورد استفاده قرار داد.

مزایا:

 • این نوار از بیشترین سطح مقاومت برخوردار بوده و از عواملی همچون اشعه ماوراء بنفش، تاثیر منفی نمی پذیرد.
 • این نوار پلیمری با برخورداری از جنس مناسب، مانع از چسبندگی رسوبات و جلبک ها می گردد.
 • حضور نوار تیپ آبیاری پلاک دار باعث می شود تا علف های هرز، جایی برای رشد نداشته باشند.
 • آبیاری با استفاده از این نوار، حتی با فشار کم نیز امکان پذیر است.
 • با حضور این محصول، بازدهی محصول افزایش می یابد.

3.  نوار تیپ درز وسط

این محصول نیز مانند انواع دیگر نوار تیپ برای آبیاری قطره ای مورد استفاده قرار می گیرد. نوار تیپ درز از وسط از جنس پلی اتیلن برخوردار بوده و دارای انعطاف پذیری عالی است. این ویژگی باعث شده تا کشاورزان آن را برای آبیاری انتخاب نمایند. یکی دیگر از ویژگی هایی که در نوار تیپ درز وسط مشاهده شده و می توان به عنوان یک مزیت از آن نام برد؛ این است که می توان نوار را پس از تخلیه آب جمع کرد.

مزایا:

 • مصرف آب با حضور این نوار به طرز قابل توجهی کاهش یافته و این امر، سیستم مدیریت مصرف آب را توسعه می بخشد.
 • قیمت اقتصادی و مناسب نوار تیپ درز وسط، مزیت دیگری است که می توان به آن اشاره نمود.
 • استفاده از این نوار در آبیاری هایی که حاوی عمق کمتری اند؛ مناسب به نظر می رسد.
 • نوار تیپ درز از وسط به آسانی نصب شده و به سهولت نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این نوار حاوی دوخت بسیار محکمی است و امکان گسستن آن وجود ندارد.

بررسی قیمت نوار تیپ آبیاری

در بررسی کلی قیمت نوار تیپ آبیاری می توان گفت قیمت این نوارها در مقایسه با سایر اقلام آبیاری از جمله لوله های پلی اتیلن، بسیار کمتر است. به همین دلیل استفاده از آنها در سالهای اخیر رواج یافته است. همچنین در بررسی دیگر می توان گفت قیمت انواع نوار تیپ آبیاری بر اساس مدل، ضخامت، قطر و مشخصات فنی محصول، برآورد می شود.

ناگفته نماند برند و کیفیت نوار نیز تاثیر بسزایی در قیمت نهایی آن دارند. بالطبع نوارهای متعلق به برندهای برتر که کیفیت بالاتری را به همراه دارند؛ قیمت بیشتری را به خود اختصاص داده اند. این محصولات از کارایی بهتری برخوردار بوده و طول عمر زیادی دارند.

راهنمای خرید نوار تیپ آبیاری قطره ای

برای اینکه به نتایج مناسبی از خرید نوار تیپ آبیاری قطره ای دست پیدا کنید؛ بهتر است به نکاتی که در ادامه می گوییم توجه فرمایید. این نکات، یک خرید هوشمندانه و آگاهانه را رقم خواهند زد:

 • ضخامت دیواره نوار را بررسی کنید

لازم است پیش از خرید این محصول، ضخامت دیواره آن را بررسی کنید. 150 میکرون و 200 میکرون، ضخامت های مد نظر برای این محصول اند. نوارهای ضخیم تر در برابر فشار، مقاومت بیشتری نشان داده و احتمال ترکیدگی در آنها کمتر است. نوارهای کم ضخامت نیز مقاومت و دوام کمتری داشته و اغلب برای باغ های خانگی انتخاب می شوند.

 • قطر نوار را در نظر بگیرید

پیش از خرید نوار تیپ قطره ای، به قطر نوار توجه نمایید. این محصول در قطرهای 16 میل و 20 میل عرضه می شود. نوارهای حاوی ضخامت 16 میلیمتر، برای زمین ها و مزارع کوچک، مناسب اند. نوارهای ضخیم تر یعنی با ضخامت 20 میلیمتر، برای زمین های بزرگ، مناسب به نظر می رسند.

 • میزان جریان را به درستی انتخاب نمایید

میزان جریان مناسب را انتخاب کنید. با افزایش طول نوار، سرعت مورد نیاز برای هر قطره چکان، کاهش می یابد. در حقیقت نوارهای طویل حاوی قطره چکان های بیشتری اند و این امر باعث می شود مصرف آب افزایش یابد. در این مواقع باید میزان جریان کمتر را انتخاب نمود. در باغ های خانگی، هیچ محدودیتی در رابطه با انتخاب میزان جریان، مطرح نیست؛ چرا که نوارها از طول کمتری برخوردارند.

 • فیلتر را فراموش نکنید

اگر آبی که برای آبیاری استفاده می کنید؛ حاوی آلودگی بسیار است، لزوما باید فیلتر را همراه با نوار تیپ تهیه فرمایید. فیلتراسیون باعث مهار آلودگی آب شده و طول عمر نوار را افزایش می دهد.

چگونه از نوار تیپ آبیاری استفاده کنیم؟

موضوع دیگری که بعد از خرید نوار تیپ آبیاری قطره ای، مهم به نظر می رسد؛ نحوه استفاده درست از این محصول است. مسلما اگر نحوه استفاده صحیح از نوار تیپ آبیاری را بدانید؛ تاثیر مثبتی در راستای افزایش عمر این محصولات و کارایی و بهره وری آن خواهید داشت. در ادامه به نکاتی مهم در رابطه با استفاده از نوارهای تیپ قطره ای خواهیم پرداخت:

 • حتما نوارها را نزدیک به گیاه نصب کنید.
 • این نوارها برای عملکرد درست باید به صورت منظم نصب شوند.
 • همچنین نوارهای فوق باید در شیار قرار گیرند. نصب نوارها در شیار سبب بهبود عملکرد نوار در زمینه آبیاری شده و باعث آبیاری مستقیم گیاه و عدم تکان خوردن نوار می شود.
 • نوار را هم راستا با جریان باد غالب در زمین زراعی نصب کنید. این امر سبب کاهش مصرف آب می شود.
 • پیش از باز کردن آب از منبع، حتما از نحوه پخش برابر نوار در بین گیاهان، اطمینان حاصل کنید.
 • در آخر منبع آب را باز کنید تا همه نوار از آب پر شده و فرآیند آبیاری به خوبی صورت گیرد.