لوله های مه پاش

لوله های مه پاش لوله هایی از جنس پلی اتیلن هستند. این نوع لوله های آبیاری جزء لوله های تاشو محسوب می شوند. این نوع لوله های پلی اتیلن به دلیل دارا بودن سوراخ هایی، آب را به صورت مه پاش و قطرات بسیار ریز پخش می کنند. امروزه استفاده از این لوله ها در کار آبیاری به دلیل مزایای فوق العاده ای که دارند، بسیار رایج است. نکته ای که در رابطه با لوله های پلی اتیلن مه پاش وجود دارد این است که، بعضی از افراد به اشتباه لوله های مه پاش را همان نوار تیپ می دانند، در صورتی که لوله های آبیاری مه پاش تفاوت زیادی با نوار تیپ دارند. به لوله پلی اتیلن مه پاش، لوله سوراخ دار بارانی نیز گفته می شود. جهت آشنایی بیشتر با کاربرد، مزایا و سایر ویژگیهای این نوع لوله پلی اتیلن در ادامه با همراه باشید.

کاربرد لوله های مه پاش

کاربردهای این نوع لوله پلی اتیلن بسیار متنوع هستند. از جمله این کاربردها می توان به استفاده از این لوله ها در آبیاری گیاهان ساقه کوتاه (زعفران)، گیاهان کشت متراکم (یونجه)، گیاهان غده ای (کلم، کاهو، هویج)، مزارع دیم، مزارع سبزیجات و آبیاری اولیه در انواع کشت اشاره کرد. استفاده از لوله های مه پاش آبیاری در کشوری مانند کشور ما که از نظر منابع آبی با مشکل مواجه است گزینه بسیار مناسبی به شمار می رود، چرا که با استفاده از این لوله ها، صرفه جویی زیادی در مصرف آب اتفاق می افتد.

مزایای استفاده از لوله های سوراخ دار بارانی

همانطور که اشاره شد امروزه استفاده از لوله های مه پاش به دلیل مزایای فوق العاده ای که دارند رایج است. از جمله این مزایا می توان به این موارد اشاره کرد.

* یکی از مزایای قابل توجه لوله های مه پاش، پخش و توزیع یکنواخت آب در تمام قسمت های محصول است. این امر در آبیاری محصولات اهمیت بسیاری دارد. در واقع آبیاری یکنواخت محصول در رشد و بازدهی بیشتر محصول موثر است. علاوه بر این، امکان توزیع یکدست کود در سطح مزرعه از طریق لوله های آبیاری مه پاش به راحتی امکان پذیر است.

* امکان استفاده مجدد از لوله های سوراخ دار بارانی در چند فصل زراعی وجود دارد. استفاده چندباره از لوله های مه پاش برای کاربران اهمیت زیادی دارد چرا که، در چند فصل زراعی نیازی به خرید دوباره لوله پلی اتیلن مه پاش ندارند.

* با توجه به خاصیت تا شوندگی لوله های مه پاش جمع آوری آنها بسیار راحت است، همچنین این نوع لوله های آبیاری بعد از جمع شدن فضای کمی را اشغال می کنند.

* از دیگر مزایای لوله های سوراخ دار بارانی مقاومت این لوله ها در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید است. با توجه به اینکه از لوله های آبیاری مه پاش در فضای باز استفاده می شود، مقاومت این لوله ها در برابر نور خورشید نیز اهمیت زیادی دارد، چرا که تابش نور خورشید سبب پوسیدگی لوله می شود.

* یکی دیگر از مزایای لوله های مه پاش که اهمیت زیادی از دید کشاورزان دارد، کنترل بعضی از آفات با این روش آبیاری است. در واقع از آنجایی که توزیع سموم به صورت یکدست است، امکان رشد و افزایش آفت در محصولات وجود ندارد.

* علاوه بر موارد اشاره شده اقتصادی بودن روش آبیاری با لوله های مه پاش موضوع دیگری است که برای کاربران اهمیت بالایی دارد. در واقع چون در این روش آبیاری تجهیزات زیادی در مقایسه با سایر روشها نیاز نیست، امکان اجرای این روش با بودجه کم نیز وجود دارد.

* از لوله های آبیاری مه پاش علاوه بر زمین های کشاورزی در گلخانه ها و مراتع نیز استفاده می شود.

فاکتور های مهمی که در رابطه با خرید لوله های مه پاش باید بدانیم

* فاکتور مهمی که در رابطه با لوله های مه پاش وجود دارد این است که، امکان استفاده از این لوله ها برای بعضی از محصولات وجود ندارد. به عنوان مثال در آبیاری محصولاتی مانند جو و گندم امکان استفاده از این لوله ها وجود ندارد. دلیل این امر نیز، ساقه بلند این گیاهان است.

در واقع به دلیل بلند بودن ساقه این گیاهان، آب پخش شده به ساقه گیاهان برخورد می کند و شرایط برای رشد آفات زیاد می شود. گاهی اوقات بعضی از کشاورزان به دلیل عدم آگاهی از این موضوع به این روش آبیاری اعتماد نمی کنند! بر همین اساس لازم است قبل از استفاده از لوله های آبیاری مه پاش به نوع محصول توجه شود.

* کیفیت آب مورد استفاده دیگر فاکتور مهم در انتخاب نوع لوله مه پاش است. در واقع اگر آب منطقه دارای جرم زیادی باشد توجه به جداره داخلی لوله و سوراخ های روی لوله اهمیت زیادی دارد. بعضی از برندها، لوله هایی که تولید می کنند دارای جداره داخلی صاف و صیقلی هستند. بر همین اساس جرم و ناخالصی های آب در داخل لوله و یا سوراخ های آن تجمع پیدا نمی کند. تجمع رسوب در جداره داخلی لوله و سوراخ ها باعث کیپ شدن لوله و سوراخ های آن می شود. به منظور جلوگیری از چنین اتفاقاتی توجه به جداره داخلی لوله اهمیت زیادی دارد.

* کیفیت لوله های مه پاش فاکتور دیگری است که در هنگام خرید باید در نظر گرفته شوند. منظور از کیفیت، مقاومت لوله های مه پاش در برابر کود های شیمیایی و اشعه ماوراء بنفش خورشید است. بعضی از لوله های مه پاش به دلیل کیفیت پایینی که دارد در اثر تماس با هر نوع کود، سم و یا اشعه ماوراء بنفش دچار پوسیدگی و پارگی می شوند. این امر (مقاومت لوله در برابر نور خورشید) به کیفیت مواد اولیه لوله بستگی دارد.

* کیفیت بسته بندی لوله های آبیاری مه پاش فاکتور دیگری است که باید هنگام خرید در نظر گرفته شود. در واقع بسته بندی اصولی سلامت کالا را تضمین می کند.

قیمت این نوع لوله پلی اتیلن

 به طور کلی قیمت این نوع لوله های پلی اتیلن قیمت منصفانه ای است اما، در هر صورت فاکتورهایی وجود دارند که در قیمت نهایی این محصول موثر هستند. از جمله این فاکتورها می توان به کیفیت، برند، متراژ، حمل و نقل و …. اشاره کرد. با وجود این فاکتورها خرید از برندی که محصولات خود را با قیمت منصفانه عرضه می کند، اهمیت زیادی دارد. یکی از برندهای معتبری که لوله های آبیاری مه پاش را با کمترین قیمت و بهترین کیفیت عرضه می کند، شرکت آب نهالان خلیج فارس است.

معرفی معتبرترین تولید کننده لوله های مه پاش

همانطور که اشاره شد برند آب نهالان خلیج فارس یکی از معتبرترین تولیدکنندگان لوله های مه پاش به شمار میرود. دلیل استقبال بیشتر کاربران از محصولات آب نهالان خلیج فارس، کیفیت بی نظیر محصولات این گروه تولیدی است.

دلیل کیفیت بالای انواع لوله پلی اتیلن آب نهالان خلیج فارس از جمله لوله های آبیاری مه پاش، کیفیت مواد اولیه ای است که در ساخت این لوله ها به کار میرود. لوله های مه پاش آب نهالان خلیج فارس تمام ویژگیهای یک لوله استاندارد مانند ضخامت، کیفیت، مقاومت و … را دارند.

علاوه بر این، بسته بندی استاندارد و اصولی لوله های آبیاری مه پاش آب نهالان خلیج فارس از دیگر ویژگیهای مثبت این شرکت است. کار بسته بندی در این مجموعه توسط دستگاه های پیشرفته انجام می شود. در واقع شرکت آب نهالان خلیج فارس در راستای تولید یک محصول با کیفیت و بدون نقص، نهایت دقت را در تولید محصولات خود در نظر دارد.

از دیگر ویژگیهای منحصر بفرد این گروه تولیدی، استفاده از دستگاه های پیشرفته آلمانی، آزمایش کردن مواد اولیه قبل از استفاده در خط تولید و بکارگیری نیروها و مهندسین متخصص است. این مجموعه با توجه به تولید محصولات بدون نقص و با کیفیت موفق به دریافت گواهینامه ISO 17025 از اداره کل استاندارد و گواهینامه آکرودیته از اداره تایید صلاحیت ایران شده است. دریافت این گواهینامه ها نشان دهنده کیفیت محصولات گروه تولیدی آب نهالان خلیج فارس هستند.

جهت سفارش محصولات با ما در تماس باشید
  • 071-37134577