قیمت نوار تیپ

معرفی نوار تیپ آبیاری

قیمت نوار تیپ یکی از موارد مهم در تصمیم گیری افراد در هنگام خرید این محصول است. چون استفاده از نوار تیپ یکی از ملزومات بعضی از روشهای کشت کشاورزی است، به همین دلیل قیمت نوار تیپ و کیفیت آن برای کشاورزان اهمیت زیادی دارد. جنس این نوار از پلی اتیلن است. در ادامه به معرفی بیشتر این نوار و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

نوار تیپ

عرضه نوار تیپ در شیراز به صورت کلاف

کاربرد نوار تیپ آبیاری

امروزه به دلیل کمبود آب شرب و اصراف بی رویه آب در روشهای سنتی آبیاری، از روشهای نوین و مدرن  به منظور آبیاری محصولات کشاورزی استفاده می شود. اجرای روشهای نوین آبیاری نیز، مستلزم استفاده از تجهیزاتی است. یکی از این تجهیزات استفاده از نوار تیپ آبیاری است. معمولا از این نوار در کشت هایی استفاده می شود که به صورت ردیفی هستند. گیاهانی مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی، کاهو، کنجد، حبوبات و … از جمله گیاهانی هستند که به صورت ردیفی کشت می شوند. این نوار، آب را با فشار کم از طریق خاک به ریشه گیاه می رساند. به همین است که این روش سبب صرفه جویی زیادی در مصرف آب می شود.

نوار-تیپ-پلاک-دار

 نوار تیپ پلاک دار

معرفی انواع نوار آبیاری

نوار تیپ آبیاری در دو نوع پلاک دار و درز از بغل تولید می شود. هر کدام از این دو نوار به روش خاصی آب را به گیاه می رسانند. استفاده از هر کدام از این دو نوع نوار به نوع کشت و شرایط زمین بستگی دارد. اما آنچه که در انتخاب نوار تیپ آبیاری اهمیت زیادی دارد کیفیت این محصول است.

 در واقع هنگام خرید هر نوع نوار آبیاری بهتر است از یک برند معتبر نوار را خریداری کرد. دلیل اهمیت برند در این مورد این است که چنانچه نوار آبیاری کیفیت لازم را نداشته باشد، بعد از مدتی دچار ترکیدی و یا گرفتگی می شود. این امر (گرفتگی نوار و یا ترکیدگی آن) سبب ایجاد هزینه های اضافی در اجرای پروژه می شود. یکی از معتبرترین و مطرح ترین تولید کنندهای نوار آبیاری در ایران شرکت آب نهالان خلیج فارس است. محصولات این شرکت به دلیل داشتن کیفیت استاندارد و بالایی که دارند، یکی از رقیب های اصلی محصولات خارجی در زمینه محصولات پلی اتیلن محسوب می شوند.

معرفی نوار تیپ پلاک دار و مزایای استفاده از این نوع نوار تیپ

این نوع نوار تیپ آبیاری در ضخامت های مختلفی ساخته می شود. همچنین از نظر تعداد قطره چکان های روی نوار و فاصله آنها در اندازه های 10، 20 و 30 سانتی متری تولید می شود. به همین دلیل کاربر می تواند با توجه به نوع کشت، هر کدام از انواع این نوار را که متناسب با کشت مورد نظر است انتخاب کند. استفاده از این نوع نوار تیپ دارای مزایای زیادی است که در ادامه به آنها اشاره می شود.

* یکی از این مزایا این است که در صورت وسعت زمین کشاورزی و نیاز به استفاده از متراژ بالا، می توان متراژ بالایی را استفاده کرد.

* همچنین نوار تیپ پلاک دار ضریب تغییر پایینی دارد. وجود ضریب تغییر پایین نیز در هنگام آبیاری یک مزیت محسوب می شود.

* علاوه بر موارد ذکر شده مزیت دیگر نوار تیپ آبیاری پلاک دار پخش یکسان و برابر آب در تمام قسمتهای زمین است. در کار آبیاری پخش یکنواخت آب اهمیت زیادی دارد چرا که، با این کار رطوبت خاک در همه جای زمین یکدست است. رطوبت یکدست نیز در رشد یکسان گیاه بسیار موثر است. گاهی اوقات ممکن است که در کار آبیاری بنا بر وجود مشکلاتی آبیاری یکدست انجام نشود. به این ترتیب رشد گیاه در تمام قسمت های زمین یک کیفیت و رشد را ندارد و سبب تاثیر منفی در بازدهی مطلوب محصول می شود. اما با استفاده از نوار تیپ پلاک دار مشکلاتی از این قبیل وجود ندارد.

* یکی دیگر از مزایای استفاده از نوار تیپ آبیاری پلاک دار رشد مطلوب گیاه است. این رشد مطلوب به دلیل فراهم کردن شرایط ایده آل برای گیاه است. منظور از شرایط ایده آل گیاه رساندن آب و کود کافی و به موقع از طریق نوار آبیاری برای گیاه است. به دلیل وجود این شرایط مطلوب نیز بازدهی محصول افزایش می یابد.

معرفی نوار آبیاری درز از بغل 

دلیل نامگذاری این نوار تیپ به درز از بغل، وجود دوخت درزداری است که در کنار نوار وجود دارد. در واقع تفاوت این نوع نوار با نوار پلاک دار نیز وجود این دوخت در کنار نوار است. در واقع در نوار پلاک دار قطره چکان هایی وجود دارد که در این نوع نوار تیپ وجود ندارد. در نوار درز از بغل به جای قطره چکان یک دوخت شبیه به زیپ طراحی شده است. این دوخت های شبیه به زیپ، فشار آب را کاهش می دهند و آب به صورت قطره قطره به پای گیاه ریخته می شود. این نوع نوار تیپ نیز در ضخامت های مختلفی ساخته می شود.

 همچنین فاصله درزهای این نوع نوار تیپ آبیاری نیز مانند نوار پلاک دار در چند نوع 10، 20 و 30 سانتی متری طراحی می شوند. انتخاب هر کدام از این نوارها با توجه به نوع کشت و فاصله محصول صورت می گیرد. چنانچه گیاهانی که کشت شده اند دارای تراکم بالایی باشند، در این صورت باید از نواری استفاده شود که فاصله درزهای آن کم باشد تا آب به تمام قسمت های محصول برسد.

صرفه جویی در مصرف آب با نوار تیپ

صرفه جویی در مصرف آب با نوار تیپ

مزایای استفاده از انواع نوار تیپ آبیاری

به طور کلی استفاده از هر کدام از نوارهای آبیاری مزایای زیادی دارد. مزایایی که سبب استقبال روزافزون از این محصول می شود. این مزایا شامل مواردی است که در ادامه به آنها اشاره می شود.

* از جمله مزایای استفاده از انواع نوار تیپ آبیاری در زمینهای کشاورزی، اتصالات راحت و استاندارد این محصول است.

* یکی دیگر از مزایای چشمگیر نوار تیپ آبیاری صرفه جویی 50 درصدی در مصرف آب است. این ویژگی ( صرفه جویی در مصرف آب) با توجه به شرایط کشور ما که یک کشور نسبتا گرم و خشک است اهمیت زیادی دارد. همچنین با استفاده از نوار تیپ میزان تبخیر آب نیز به حداقل می رسد.

* از دیگر مزیت های نوار تیپ آبیاری امکان نصب معلق و نصب روی خاک است. استفاده از هر کدام از این دو روش نصب به شرایط خاک و محصول بستگی دارد.

* استفاده از نوار آبیاری در کشت محصولات کشاورزی مانع از رشد علف های هرز می شود. دلیل این امر نیز این است که آب فقط به خود گیاه می رسد و شرایط برای رشد علف هرز وجود ندارد. به این ترتیب محصولی که با نوار تیپ آبیاری کشت می شود به دلیل نبود علف هرز بازدهی بیشتری دارد. چون همانطور که واضح است وجود علف هرز سبب تضعیف گیاه می شود.

* با استفاده از نوار آبیاری همچنین می توان میزان مصرف سموم و کودهای شیمیایی را نیز به حداقل رساند. دلیل این مصرف حداقلی در سموم و کودهای شیمیایی این است که، از طریق نوار تیپ سموم مورد نظر به میزان استاندارد به گیاه می رسد.

نوار تیپ درز از بغل

نوار تیپ درز از بغل

دیگر مزایای استفاده از نوار تیپ آبیاری

* از جمله دیگر مزایای نوار تیپ آبیاری مقاومت این نوار در برابر نور خورشید و کودهای شیمیایی است. البته وجود این ویژگی بستگی به کیفیت نوار ساخته شده دارد. چنانچه نوار ساخته شده کیفیت لازم را نداشته باشد، بعد از مدتی بر اثر تابش آفتاب و یا تماس با کودهای شیمیایی ممکن است که دچار پارگی شود. به همین دلیل بهتر است جهت اطمینان از کیفیت نوار، این محصول را از یک برند معتبر تهیه کرد.

همانطور که اشاره شد یکی از معتبرترین برندهای ایرانی در این زمینه برند آب نهالان خلیج فارس است. دلیل این میزان اعتبار محصولات گروه تولیدی آب نهالان خلیج فارس، کیفیت فوق العاده ای است که محصولات این گروه تولیدی دارد. در واقع آب نهالان خلیج فارس مواد اولیه محصولات خود را قبل از استفاده در خط تولید در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار می دهد. چنانچه مواد اولیه توسط متخصصان این زمینه تایید شود از این مواد در خط تولید استفاده می شود.

* علاوه بر مزیت هایی که به آنها اشاره شد یکی دیگر از مزایای استفاده از نوار تیپ آبیاری در زمینهای کشاورزی، امکان انتخاب زمان آبیاری است. در واقع کشاورز با این روش می تواند در هر ساعاتی از شبانه روز کار آبیاری محصولات خود را انجام دهد.

* یکی دیگر از مزایای نوار آبیاری، قیمت این محصول است. قیمت نوار تیپ با توجه به مزایایی که دارد یک قیمت منصفانه برای کشاورز محسوب می شود.

قیمت نوار تیپ

قیمت نوار تیپ به موارد زیادی بستگی دارد. یکی از موارد موثر در قیمت نوار تیپ کیفیت این نوار است. معمولا نوارهای آبیاری که به بازار عرضه می شوند دارای کیفیت های مختلفی هستند، به همین دلیل نیز قیمت های مختلفی دارند. اما به دلیل مزایای زیادی که استفاده از این نوار در کار کشاورزی دارد بهتر است هنگام خرید قیمت نوار تیپ در نظر گرفته نشود.

از دیگر موارد موثر در قیمت نوار تیپ میزان متراژ نوار تیپ است. همان طور که واضح است هر چه متراژ نوار بیشتر باشد هزینه تمام شده نیز بیشتر است. البته خرید از مجموعه معتبر آب نهالان خلیج فارس نیز می تواند در کاهش قیمت نوار تیپ موثر باشد. چون این گروه تولیدی علاوه بر داشتن کیفیت، محصولات خود را با کمترین قیمت به مشتریان ارائه می دهد.

خرید نوار تیپ از کارخانه

اجرای نوار تیپ در زمین کشاورزی

معرفی شرکت آب نهالان خلیج فارس و اعتبار این شرکت

شرکت آب نهالان خلیج فارس یکی از تولید کنندگان مطرح در زمینه انواع لوله پلی اتیلن و نوار آبیاری است. دلیل کیفیت محصولات این شرکت، استفاده از ماشین آلات صنعتی پیشرفته است. در واقع کیفیت ماشین آلات این گروه تولیدی سبب تولید محصولاتی بدون نقص و با کیفیت شده است. علاوه بر این تیم تخصصی این شرکت دارای سالها تجربه در این زمینه هستند.

علاوه بر کیفیت بالا، یکی دیگر از نکاتی که سبب متمایز شدن محصولات این شرکت شده است نحوه بسته بندی محصولات آن است. محصولی مانند نوار تیپ آبیاری که نگهداری و حمل آن حساسیت زیادی دارد، در این شرکت با بروزترین دستگاه ها بسته بندی می شود. به همین دلیل پس از خرید نوار تیپ این مجموعه، با خیال راحت می توان از آن استفاده کرد. اهمیت بسته بندی نوار تیپ به دلیل نازک بودن و نرم بودن این محصول است.

شرکت آب نهالان خلیج فارس به دلیل داشتن کیفیت استاندارد محصولات و آزمایشگاه فوق پیشرفته، موفق به دریافت گواهینامه ISO 17025 از مرکز تایید صلاحیت ایران شده است. از دیگر افتخارات این شرکت کسب گواهینامه آکرودیته از اداره کل استاندارد است. علاوه بر تمام مواردی که به آنها اشاره شد از دیگر ویژگیهای این شرکت قیمت نوار تیپ منصفانه و سرعت عمل در تحویل سفارش کارفرمایان است.