لوله های پلی اتیلن مه پاش

لوله های پلی اتیلن مه پاش یکی از انواع مختلف لوله های پلی اتیلن هستند که از آنها در اجرای سیستم مه پاش استفاده می شود. در واقع این نوع لوله ها از تجهیزات ضروری سیستم مه پاش محسوب می شوند. سیستم مه پاش سیستمی است که از طریق آن، آب به قطرات بسیار ریزی (شبیه پودر) تبدیل می شود. با استفاده از این روش هم رطوبت مورد نظر محیط تامین می شود و هم در مصرف آب صرفه جویی قابل ملاحظه ای صورت می گیرد. در ادامه به معرفی بیشتر سیستم آبیاری مه پاش و لوله های پلی اتیلن مه پاش خواهیم پرداخت.

آبیاری محصولات کشاورزی با سیستم مه پاش

معرفی سیستم آبیاری مه پاش و مزیت استفاده از آن در کار کشاورزی

با توجه به اینکه سیستم آبیاری مه پاش، آب را به صورت قطرات ریز در محیط مورد نظر پخش می کند به همین دلیل، تاثیر فوق العاده ای در بازدهی محصول دارد. دلیل بازدهی بالای محصول نیز این است که آب در تمام قسمت های محصول به صورت یکدست اسپری می شود. به دلیل بازدهی بالای محصول، بیشتر کشاورزان از این سیستم در کشت لوبیا استفاده می کنند. این سیستم آبیاری مناسب مناطقی است که از نظر شرایط اقلیمی دارای دمای بالا و رطوبت نسبی پایینی هستند. جهت اجرای سیستم آبیاری مه پاش علاوه بر لوله مه پاش به تجهیزات دیگری مانند پمپ و تعدادی قطره چکان نیز، نیاز است. در واقع با روشن شدن پمپ، آب با فشار وارد لوله می شود و به قطره چکان ها می رسد. قطره چکان ها نیز آب را به صورت ذرات ریز اسپری می کنند.

استفاده از سیستم مه پاش در گلخانه

استفاده از سیستم مه پاش در گلخانه

کاربرد سیستم مه پاش و لوله های پلی اتیلن مه پاش

  • اکنون که تا حدودی با سیستم آبیاری مه پاش آشنا شدید بهتر است به کاربرد این سیستم و لوله های پلی اتیلن مه پاش پرداخته شود. سیستم مه پاش کاربردهای زیادی دارد و استفاده از آنها محدود به یک محیط خاص نیست. در ادامه به معرفی کاربردهای مختلف سیستم مه پاش و لوله های آن خواهیم پرداخت.* یکی از کاربردهای اصلی سیستم مه پاش همانطور که اشاره شد استفاده از آن در آبیاری محصولات کشاورزی است.* از دیگر کاربردهای سیستم مه پاش، استفاده از آن در محیط هایی مانند گلخانه، مرغداری، گاوداری، رستوران و … است. در واقع هدف استفاده از سیستم مه پاش فقط آبیاری نیست بلکه، از این سیستم به منظور خنک سازی و تامین رطوبت محیط نیز استفاده می شود.در رابطه با کاربرد لوله های پلی اتیلن مه پاش نیز باید گفت که از این لوله ها علاوه بر استفاده در سیستم مه پاش، در روش مدرن آبیاری قطره ای نیز استفاده می شود.

ویژگی های لوله مه پاش

لوله مه پاش باید ویژگیها و خصوصیاتی داشته باشد تا بتوان از آن در سیستم مه پاش استفاده کرد. از آنجایی که این ویژگیها و خصوصیات فقط در لوله های پلی اتیلن دیده می شوند به همین دلیل، از این نوع لوله در راه اندازی  سیستم مه پاش استفاده می شود. در ادامه به ویژگی هایی که لازم است لوله های مه پاش داشته باشند اشاره خواهیم کرد.

توانایی تحمل استهلاک

 از آنجایی که سیستم آبیاری مه پاش یک سیستم پر استهلاک است به همین دلیل، باید لوله ای که برای این سیستم انتخاب می شود توانایی تحمل این میزان استهلاک را داشته باشد. با توجه به این امر است که معمولا در راه اندازی سیستم مه پاش از لوله پلی اتیلن استفاده می شود.

وجود فشار مناسب

 به منظور ایجاد مه مناسب در سیستم مه پاش، معمولا باید فشار آب 50 الی 70 بار باشد. با توجه به این موضوع چنانچه لوله استفاده شده توانایی تحمل این میزان فشار را نداشته باشد ترکیده می شود. در رابطه با این میزان فشار آب، لوله پلی اتیلن مرغوب یک انتخاب درست و به جا محسوب می شود.

مقاومت در برابر نور خورشید

 چنانچه از سیستم مه پاش در آبیاری زمین های کشاورزی استفاده شود در اینگونه موارد لوله باید مقاومت کافی در برابر نور خورشید و تغییرات دمایی را داشته باشد. از آنجایی که در ساخت لوله های پلی اتیلن از موادی استفاده می شود که سبب مقاومت لوله در برابر تغییرات دمایی و اشعه ماوراء بنفش خورشید می شود به همین دلیل، لوله پلی اتیلن انتخاب مناسبی است.

عدم ایجاد رسوب و جرم

از دیگر ویژگیهای لوله مه پاش استاندارد این است که در دیواره آن بعد از مدتی جرم و رسوب جمع نشود. وجود جرم و رسوب سبب کیپ شدن لوله و در نهایت انسداد مسیر آب می شود. در لوله های پلی اتیلن به دلیل صاف بودن جداره داخلی لوله، هیچگاه رسوب و جرم به وجود نخواهد آمد و دیواره داخلی لوله بعد از چندین سال نیز کیپ نخواهد شد. این ویژگی از نظر اقتصادی نیز اهمیت زیادی دارد چرا که نیازی به تعویض لوله مه پاش به دلیل وجود جرم و گرفتگی لوله نیست.

داشتن انعطاف بالا لوله مه پاش

لوله هایی که در سیستم مه پاش به کار میروند باید انعطاف بالایی داشته باشند. در واقع لوله ای که در این سیستم به کار میرود باید امکان خم کردن آن بدون ایجاد شکستگی وجود داشته باشد. این ویژگی نیز در لوله های پلی اتیلن مه پاش دیده می شود.  

کدام سایز لوله پلی اتیلن در سیستم مه پاش به کار میرود؟

لوله های پلی اتیلن در سایز های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند اما، امکان استفاده از هر سایزی در سیستم مه پاش وجود ندارد.

سایز مناسب لوله پلی اتیلن جهت استفاده در سیستم مه پاش، سایز 6 میل است. دلیل استفاده از این سایز لوله پلی اتیلن در سیستم مه پاش فاکتورهایی است که در ادامه به آنها اشاره می شود.

* یکی از این فاکتورها این است که امکان استفاده از این سایز لوله مه پاش روی بیشتر قطره چکان ها وجود دارد. از آنجایی که قطره چکان ها تنوع زیادی دارند بهتر است لوله ای انتخاب شود که امکان نصب انواع قطره چکان روی آن وجود داشته باشد.

عرضه لوله مه پاش در کلاف های بزرگ

* همچنین این سایز در کلاف هایی با متراژ بالا عرضه می شود. البته وزن سبک این کلاف ها حمل و نقل آنها را راحت تر کرده است. با توجه به متراژ بالای این کلاف ها امکان استفاده از آنها در زمین های کشاورزی یا محیط هایی که متراژ بالایی دارند به راحتی وجود دارد.

معرفی اتصالات مخصوص این سایز لوله پلی اتیلن در سیستم مه پاش

به منظور اتصال قطعات سیستم مه پاش باید از اتصالاتی استفاده شود که مختص این قطعات هستند. نمونه ای از  این اتصالات شامل زانو 6 میلیمتر جهت اتصال زاویه 90 درجه، کورکن 6 میلی متر جهت بستن انتهای لوله و سه راهی 6 میلیمتری هستند.

راهنمای خرید لوله های پلی اتیلن مه پاش

هنگام خرید لوله های پلی اتیلن مه پاش لازم است جهت یک خرید اصولی و استاندارد فاکتورهایی در نظر گرفته شوند. توجه به این نکات در طول عمر مفید لوله و به طور کلی سیستم مه پاش موثر است. این فاکتورها مواردی هستند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

سیستم مه پاش

سیستم مه پاش

متریال لوله مه پاش

 یکی از این فاکتورها توجه به متریال لوله مه پاش خریداری شده است. علاوه بر پلی اتیلن متریال های دیگری نیز هستند که می توان از آنها در راه اندازی سیستم مه پاش استفاده کرد اما، هیچ کدام از این متریال ها کیفیت لوله های پلی اتیلن را ندارند.

توجه به سایز لوله

 انتخاب درست سایز لوله، دیگر فاکتور مهم در انتخاب لوله های پلی اتیلن مه پاش است. همانطور که اشاره شد سایز مناسب لوله جهت استفاده در سیستم مه پاش 6 میل است.

نوع بسته بندی لوله مه پاش

 توجه به نوع بسته بندی لوله نیز اهمیت زیادی دارد. با توجه به اینکه سایز لوله های پلی اتیلن مه پاش بسیار ظریف است به همین دلیل، چنانچه بسته بندی درست و اصولی صورت نگیرد امکان سوراخ شدن لوله در حین حمل و نقل وجود دارد. لوله هایی هم که دچار هر گونه خراش و یا بریدگی باشند گزینه مناسبی جهت استفاده در سیستم مه پاش نخواهند بود.

برند تولیدکننده لوله های پلی اتیلن مه پاش 

 برند تولید کننده لوله مه پاش نیز تاثیر زیادی در کیفیت لوله ساخته شده دارد. بعضی از تولید کنندگان به دلایل اقتصادی از مواد با کیفیت در تولید لوله های پلی اتیلن مه پاش استفاده نمی کنند. با توجه به این امر بهترین کار، خرید از یک برند خوشنام و معتبر است. یکی از  برندهایی که اعتماد بیشتر کارفرمایان را به خود جلب کرده است برند آب نهالان خلیج فارس است. این برند با توجه به ارائه محصولات با کیفیت توانسته به جایگاه بلندی در زمینه تولید انواع لوله پلی اتیلن برسد.

هم برند بودن اتصالات و لوله های پلی اتیلن مه پاش

علاوه بر مواردی که به آنها اشاره شد جهت راه اندازی یک سیستم مه پاش درست و بدون نقص بهتر است که برند لوله های پلی اتیلن مه پاش و اتصالات آنها با هم یکی باشند. لوله های پلی اتیلن در چند نوع درجه 1، درجه 2 و درجه 3 تولید می شوند. چنانچه کیفیت لوله و اتصالات یکی نباشد ممکن است کار اتصال لوله ضعیف صورت بگیرد. به عنوان مثال چنانچه از لوله های پلی اتیلن مه پاش درجه 1 در سیستم مه پاش استفاده می شود، حتما اتصالات مورد استفاده نیز درجه 1 و از یک برند باشند.

تولید لوله مه پاش

چرا برند آب نهالان خلیج فارس توصیه بیشتر مهندسان و کارفرمایان است؟

برندهای مختلفی امروزه اقدام به تولید انواع لوله های پلی اتیلن از جمله لوله های پلی اتیلن مه پاش کرده اند، اما همانطور که اشاره شد برند آب نهالان خلیج فارس توانسته اعتماد بیشتر مهندسان و کارفرمایان این حوزه را کسب کند.

دلیل اعتماد بیشتر مهندسان به این برند، کیفیت فوق العاده محصولات آن است. کیفیت این محصولات به نحوی است که می توان آنها را با بهترین برندهای خارجی مقایسه کرد. یکی از عواملی که سبب کیفیت محصولات این گروه تولیدی شده، وجود تجهیزات و دستگاه های پیشرفته آلمانی است. در واقع با وجود این دستگاه ها کار برش لوله ها بدون هیچ براده ای صورت می گیرد. علاوه بر این وجود آزمایشگاه بسیار مجهز شرکت آب نهالان و حضور نیروهای متخصص در این مجموعه، از دیگر عوامل موثر در کیفیت محصولات این شرکت هستند.

 با توجه به وجود چندین خط تولید تمام سفارشات کارفرمایان در کمترین زمان ممکن ساخته و ارسال می شوند. از جمله افتخارات این گروه تولیدی دریافت گواهینامه های آکرودیته و ISO 17025 از اداره کل استاندارد و مرکز تایید صلاحیت ایران است.