لوله های پلی اتیلن چقدر عمر دارند؟

لوله های پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین تجهیزات ساختمانی به شمار می روند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع لوله ها جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی هستند و جهت انتقال و عبور سیالات، محافظت از کابل ها و غیره به کار می روند. لوله های پلی اتیلنی نسبت به لوله های فلزی مزیت های فراوانی دارند که یکی از مهمترین آنها عمر مفید و ماندگاری بالای آنها است. به راستی لوله های پلی اتیلن چقدر عمر دارند؟ فواید به کار بردن این لوله ها در ساختمان به جای لوله های فلزی چیست؟ در مطلب حاضر به این سوالات و بسیاری از سوالات دیگر در خصوص این سازه ها پاسخ داده می شود.

لوله های پلی اتیلن چقدر عمر میکنند

درباره خصوصیات و ویژگی های لوله های پلی اتیلن

قبل از اینکه به سوال لوله های پلی اتیلن چقدر عمر دارند، پاسخ دهیم؛ بهتر است در مورد چیستی این لوله ها اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

لوله های پلی اتیلن یکی از مهمترین مصالح ساختمانی هستند که با مواد پلی اتیلن ساخته می شوند. این لوله ها مقاومت بالایی در برابر اشعه های نورخورشید و مواد شیمیایی دارند. استحکام و مقاومت بالای لوله های پلی اتیلنی آنها را برای استفاده در پروژه های همچون لوله کشی آب و فاضلاب، پوشش کابل های برق و مخابرات و همچنین شبکه های زهکشی مناسب ساخته است. این سازه های پرکاربرد در ضخامت ها و اندازه های گوناگونی تولید و عرضه می شوند. لوله های مذکور به دلیل تنوع در سایز در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

فاکتورهای موثر بر طول عمر لوله های پلی اتیلنی

لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فلزی مقاومت زیادی دارند؛ ولی برخی از فاکتورها در طول عمر این لوله ها نقش مهمی ایفا می کنند. در ادامه به برخی از این فاکتورها می پردازیم.

کارخانه-لوله-پلی-اتیلن-در-شیراز

مواد اولیه و متریال لوله پلی اتیلن

متریال و ماده اولیه یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر طول عمر لوله های پلی اتیلن است. اگر ماده اولیه این سازه ها از مرغوبیت لازم برخوردار نباشند؛ لوله دوام و ماندگاری مناسبی ندارد. لوله هایی که با مواد بی کیفیت ساخته می شوند، به سرعت استهلاک پیدا می کنند.

ماشین آلات سازنده لوله

یکی دیگر از فاکتورهای تأثیرگذار بر طول عمر لوله های پلی اتیلن مربوط به ماشین آلات سازنده آنها است. لوله هایی که توسط ماشین های پیشرفته و مدرن تولید می شوند؛ از کیفیت بالایی برخوردارند. ماشین ها و تجهیزات قدیمی محصولات نامرغوبی تولید می کنند.

دانش و تجربه مورد استفاده در تولید لوله های پلی اتیلن

مهارت و تجربه مورد استفاده در ساخت لوله پلی اتیلنی نیز یک عامل موثر در کیفیت آن است. اگر دانش و تجربه کافی در تولید این لوله مورد استفاده قرار نگیرد، کیفیت محصول کاهش می یابد. به طور کلی دست اندرکاران تولید این سازه ها باید تجربه و مهارت های لازم را دارا باشند.

دمای محیط نصب لوله پلی اتیلن

دمای محیط نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که روی طول عمر لوله های پلی اتیلن تأثیر دارد. دمای بالای 20 درجه یا پایین آن هر دو موجب کاهش ماندگاری لوله های مذکور می شود. لوله هایی که در بخش های بسیار گرم یا بسیار سرد مورد استفاده قرار می گیرند؛ از مقاومت آنها کاسته می شود. لوله پلی اتیلنی که در محیط 20 درجه نصب می شود؛ اغلب طول عمری معادل بیش از 50 سال دارد.

قیمت لوله پلی اتیلن در شیراز

نوع سیالات عبور کننده از لوله های پلی اتیلنی

نوع سیالات عبور کننده از لوله پلی اتیلن نیز نقش مهمی در کیفیت لوله دارند. عبور مواد فاضلابی یا گازها موجب کاهش دوام لوله ها می شوند.

فشار و سایش های وارده

میزان فشارهایی که بر لوله های پلی اتلین نصب شده وارد می شود نیز جزو عوامل تأثیرگذار بر کاهش یا افزایش طول عمر لوله است. هر چه میزان فشارها بیشتر باشد؛ مقاومت لوله ها نیز کاهش می یابد و بدین ترتیب طول عمر لوله کم می شود. به عنوان مثال تردد اتومبیل یا ماشین آلات سنگین در مکان نصب لوله های پلی اتیلنی، فشار زیادی را بر آنها را وارد می کند.

صدمات و آسیب ها بر لوله

میزان صدمات و آسیب هایی که به لوله پلی اتیلنی وارد می شود نیز نقش موثری در طول عمر آن دارد. هر گونه شکاف یا خراش لوله را مستهلک کرده و از بین می برد.

درباره ماندگاری و مقاومت لوله های پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن دوام و مقاومت بالایی دارند؛ به طوری که سال های متمادی بدون هیچ گونه مشکلی وظیفه خود را انجام می دهند. انعطاف پذیری این لوله ها نیز بسیار خوب است و این ویژگی منعطف بودن هم یکی از دلایل مقاومت بالای آنها است. کارشناسان به دلیل انعطاف بالای لوله های پلی اتیلنی کاربرد متنوعی برای آنها در نظر می گیرند و از این سازه ها در بخش های مختلف و پروژه های گوناگون مورد استفاده قرار می دهند. لوله های مذکور در برابر سایش مقاوم هستند و عوامل محیطی مانند رانش زمین و زلزله به سادگی روی آنها اثری ندارد. این سازه های پلی اتیلنی بر خلاف لوله های فلزی در برابر زنگ زدگی، پوسیدگی و خوردگی بسیار مقاوم هستند و به همین جهت در محیط های مختلف امکان نصب آنها وجود دارد.

فروش-لوله-پلی-اتیلن-از-کارخانه-شیراز

لوله های پلی اتیلن وزن اندکی دارند و این موضوع نیز یک ویژگی مثبت آنها به حساب می آید. وزن کم لوله سبب می شود که به راحتی در نقاط مختلف قرار گیرد. این لوله ها در مقابل اشعه های نور خورشید از جمله اشعه فرابنفش نیز مقاوم است و دچار هیچ مشکلی نمی شوند. به همین جهت این سازه های پلی اتیلنی در قسمت های غیر مسقف و روباز ساختمان ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. دوام و ماندگاری لوله های مذکور به گونه ای است که در برخی شرایط تا 100 سال نیز بدون هیچ مشکلی وظیفه انتقال سیالات یا محافظت از کابل ها را به درستی انجام می دهند.

یک ویژگی کاربردی و مهم لوله پلی اتیلنی

همانطور که در بخش قبلی گفتیم لوله های پلی اتیلن در مقابل خوردگی مقاومت بالایی دارند. همین ویژگی این سازه ها را برای بخش فاضلاب مناسب ساخته است. استفاده از مواد اسیدی و ضد عفونی کننده موجب خوردگی لوله های فلزی می شود؛ در حالی که لوله های پلی اتیلنی در برابر این مواد مقاومت نشان داده و دچار خوردگی  نمی شوند.

طول عمر لوله های پلی اتیلن و جلوگیری از هدر رفتن آب

لوله های پلی اتیلن در بخش کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این لوله ها در مصارف کشاورزی و آبیاری به جای لوله های فلزی نقش مهمی در جلوگیری از هدر رفتن آب دارند. سازه های پلی اتیلن برخلاف نوع فلزی به دلیل مقاومت در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی به راحتی فرسوده نشده و دچار نشتی نمی شوند. در صورتی که در گذشته به دلیل استفاده از لوله های فلزی در بخش آبیاری و کشاورزی مصرف آب و هدر رفت آن زیاد بوده است. این مشکل به دلیل خرابی لوله فلزی در اثر عوامل محیطی است.

با توجه توضیحات ارائه شده کشاورزان می توانند با خیال آسوده و بدون نگرانی تا سالیان سال از لوله پلی اتیلن نصب شده جهت آبیاری محصولات خود استفاده کنند.

عمر-لوله-های-پلی-اتیلن

نقش طول عمر لوله پلی اتیلن در صنعت برق و مخابرات

طول عمر بالای لوله های پلی اتیلن موجب کاربرد آنها در صنعت برق و مخابرات نیز شده است. این سازه ها به دلیل طول عمر بالا جهت محافظت کابل های مخابراتی و برق در بخش ها و پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در پروژه های مختلف کابل های داخلی برق و مخابرات را از لوله پلی اتیلنی عبور می دهند. این امر سبب می شود که کابل در اثر حوادث گوناگون دچار مشکل نشود.

طول عمر لوله های پلی اتیلن و قیمت آنها

یکی از ویژگی های مهم لوله پلی اتیلن قیمت آن است. این نوع لوله های بادوام و مقاوم قیمت مناسبی دارند. به همین جهت این سازه ها با هزینه اندک جهت لوله کشی صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. با لوله های پلی اتیلنی پروژه های گاز رسانی، آبیاری و غیره با هزینه های مقرون به صرفه ای به پایان می رسند. شما می توانید جهت کسب اطلاع از قیمت لوله های پلی اتیلن به سایت های معتبر عرضه و فروش این محصولات مراجعه کنید.