عمر مفید نوار تیپ ها

یکی از تجهیزات آبیاری که در سالهای اخیر توسعه پیدا کرده و منجر به آبیاری کامل مزارع شده، نوار تیپ می باشد. این محصول دارای جنس پلی اتیلن بوده و ساختار نرم و مسطحی را به خود اختصاص داده است. این نوار، آبیاری قطره ای مزارع را بر عهده داشته و علاوه بر آن جهت آبیاری کشت های ردیفی نیز کاربرد یافته است. در حقیقت این نوار را می توان یک لوله دریپردار معرفی کرد. لوله ای که دارای روزنه و سوراخ هایی برای آبیاری قطره ای می باشد. آب از طریق این روزنه ها به محصولات زراعی رسیده و نیاز آبی‌شان را تامین می سازد. محصولاتی همچون پیاز، گوجه فرنگی، فلفل، خربزه، توت فرنگی، ذرت، گندم، برنج، چغندر قند، سیب زمینی، هندوانه و … که به صورت ردیفی کشت می گردند، با استفاده از این لوله به نحو احسن آبیاری خواهند شد. یکی از موضوعات مهمی که راجع به این محصول، مطرح می باشد، عمر مفید نوار تیپ هاست.

راجع به عمر مفید نوار تیپ ها باید گفت مشخصات این محصول، تعیین کننده عمر نهایی آن خواهد بود. برای مثال مشخصاتی همچون درصد ضخامت جداره نوار، بر عمر مفید آن تاثیر می گذارد. قطعا با افزایش ضخامت جداره این نوار، شاهد افزایش طول عمر آن خواهیم بود. همچنین هر اندازه ضخامت جداره کمتر باشد، استحکام و دوام نوار کمتر بوده و در نتیجه، عمر کوتاه تری را از آن خواهیم دید.

بررسی ضخامت و عمر مفید نوار تیپ ها

ضخامت، عاملی کلیدی جهت مشخص نمودن عمر مفید نوار تیپ ها محسوب می شود. در ادامه به بررسی هر یک از انواع نوار تیپ بر اساس ضخامت و سپس ارزیابی عمر نهایی آنها خواهیم پرداخت. نوارهایی که ضخامت جداره آنها 150 الی 160 میکرون می باشد؛ غالبا 1 سال دوام خواهند داشت. پس از آن شاهد به سر رسیدن عمر مفید نوار تیپ های فوق خواهیم بود. همچنین نوارهای دارای ضخامت 220میکرون می توانند به مدت 2 الی 3 سال مورد استفاده قرار گیرند. بعد از پایان این مدت، بازدهی و عمر آنها کاهش می یابد.

علت محبوبیت و استفاده روزافزون نوار تیپ آبیاری چیست؟

علاوه بر عمر مفید نوار تیپ ها که یک پوئن مثبت و مهم تلقی می شود؛ امتیازات دیگری را می توان در این محصولات جستجو کرد. امتیازاتی که محبوبیت آنها را رقم زده اند. در ادامه به بررسی 7 مورد از این امتیازات خواهیم پرداخت:

قابلیت نصب به شکل های مختلف

نوار تیپ های آبیاری نه تنها امکان نصب به شکل زیر سطحی را دارند؛ بلکه به صورت معلق نیز قابلیت نصب خواهند داشت.

ضد رسوب و ضد جلبک

آنچه باعث شده تا رسوب و جلبک به ساختار داخلی نوار تیپ راه نیابد، سطح صاف و صیقلی آن می باشد. این نوار با تکیه بر پلیمرهای درجه یک ساخته شده و از این رو چنین سطحی یافته است. وقتی رسوب و جلبک نتوانند به داخل آن راه یابند، قطعا عمر مفید نوار تیپ ها افزایش خواهد یافت.

ضد اشعه ماوراءبنفش

عامل مهم دیگر که افزایش عمر مفید نوار تیپ ها را رقم زده؛ مقاومت بالای آنها می باشد. این نوار نه تنها اشعه های مضر خورشید همچون اشعه ماوراء بنفش را دفع می سازد، بلکه آثار ناشی از کودها، اسپری و سموم شیمیایی را به خوبی مهار می کند.

موثر در حفظ آب

دلیل دیگری که منجر به محبوبیت چشمگیر نوار تیپ در حوزه آبیاری شده، تاثیر بسزای آن در حفظ آب است. این نوار، آب روی سطح خاک را حفظ نموده و از تبخیر آن و در نتیجه خشک شدن خاک جلوگیری می نماید.

افزایش بازدهی محصول

نوار تیپ آبیاری به ممانعت از رشد علف های هرز کمک کرده و در نهایت با آبدهی درست محصولات زراعی، سبب افزایش بازدهی و رونق تولیدات زراعی می گردد.

امکان اجرا به صورت دستی و ماشینی

نوار تیپ آبیاری را می توان به دو شکل کلی یعنی دستی و ماشینی نصب نمود. قطعا روش های دستی، ارزان تر بوده و در مقابل روش های ماشینی، سرعت و سهولت بیشتری را به همراه دارند. در نهایت با انتخاب هر یک از این روش ها توسط کشاورزان، امکان اجرای آنها به وجود خواهد آمد.

امکان استفاده در هر شرایط جوی

به نظر شما چه عامل دیگری باعث افزایش عمر مفید نوار تیپ ها شده است؟ یکی از عوامل مهمی که می توان به آن اشاره کرد؛ انعطاف پذیری این محصول و امکان استفاده از آن تحت هر شرایط جوی و محیطی است. وقتی شرایط بد جوی نتوانند این نوار را تحت تاثیر قرار دهند؛ قطعا در عمر آن نیز اثری نداشته و این امر سبب افزایش عمر و بقای این محصول خواهد شد.

راهکارهای تضمینی جهت افزایش عمر مفید نوار تیپ ها

در انتها قصد داریم تا نکاتی مهم و کاربردی را جهت افزایش عمر مفید نوار تیپ ها بیان نماییم. این نکات نه تنها به عمر بیشتر نوار تیپ منتهی خواهند شد؛ بلکه باعث کنترل و کاهش هزینه ها شده و در نهایت یک زراعت مقرون به صرفه را رقم خواهند زد:

دور نگه داشتن نوار از اجسام تیز و برنده

وقتی نوار تیپ را تهیه می کنید، شاهد شکل قرقره ای آن خواهید بود. این نوارها به صورت قرقره ای کلاف شده و نسبت به اشیاء تیز و برنده حساس اند. لذا هنگام جابجایی این کلاف باید نهایت دقت را به خرج دهید تا اجسام تیز به آنها برخورد نکند. وگرنه اتفاقات تلخی همچون پارگی نوار رخ داده و عمر مفید نوار تیپ ها به پایان می رسد.

نصب نوار در زیر خاک

اگرچه نوار تیپ های آبیاری، امکان نصب بر روی سطح خاک را دارند؛ اما جهت افزایش عمر نوار تیپ ها بهتر است آنها را زیر خاک نصب کنید. همچنین باید عمق لازم جهت نصب را رعایت فرمایید. این عمق بین 5 تا 15 سانت است.

نگهداری آنها در فضای مسقف و امن

نگهداری نوار تیپ ها در یک فضای مسقف، بهتر از نگهداری آنها در فضای باز است. این نوارها اگر در معرض تابش مستقیم نور خورشید یا بارندگی قرار گیرند، دچار تغییراتی نه چندان مطلوب خواهند شد. در نهایت، عمر مفید نوار تیپ ها کاهش می یابد.

در مقابل با نگهداری این نوارها در یک فضای بسته و ایجاد یک بستر امن، می توان بر عمر مفید آنها افزود. مراقب باشید حشرات و جوندگان موذی در این فضا وجود نداشته باشند؛ وگرنه باعث خوردگی نوار شده و از عمر آن می کاهند.

خودداری از ایجاد نیروی کششی بر روی نوار

کشیدن نوار بر روی زمین یا ایجاد نیروی کششی بر روی آنها اصلا اقدام درستی نیست. این کار بر روی عمر مفید نوار تیپ ها اثر نهاده و باعث کاهش آن خواهد شد. بهترین شیوه جهت حمل و نقل و نصب این نوار، استفاده از دستگاه هایی است که دو بلبرینگ در دو طرف آن واقع شده و باعث چرخش راحت دستگاه و در نهایت سبب جابجایی سریع نوارها خواهند شد.

آماده سازی خاک و بستر کشت

یکی دیگر از روش های موثری که بر روی عمر مفید نوار تیپ ها تاثیر گذاشته و باعث افزایش آن خواهد شد؛ آماده سازی خاک، پیش از نصب و اجرای نوار است. همچنین آماده سازی بستر کشت، ضروری به نظر می رسد. با شخم زدن خاک و پاکسازی آن از هرگونه قطعات درشت و کلوخ و با حذف هرگونه شی برنده از بستر کشت می توان مقدمات نصب و اجرای صحیح نوار تیپ را فراهم نمود.

توجه به سیستم های استاندارد جهت نصب ماشینی نوار

پس از اینکه تجهیزات ماشینی برای نصب نوار تیپ را انتخاب و استفاده نمودید، می بایست استفاده از سیستم های استاندارد را نیز جهت پهن نمودن نوار بر روی زمین، در دستور کار قرار دهید.

تثبیت نوار تیپ ها در مناطق بادخیز

مناطقی که در معرض بادهای شدید قرار داشته و احتمال جابجایی نوار تیپ را افزایش می دهند؛ می بایست با استفاده از ابزارهایی خاص همچون میخ پلاستیکی به تثبیت نوار کمک کنند. در صورتی که امکان استفاده از این میخ وجود نداشته باشد، می توان از روش های دیگر جهت تثبیت نوار بهره برد. برای مثال می توان نوار را در زیر خاک نصب نمود.

توجه به نصب صحیح نوار در شرایط جوی بد

شرایط محیطی و جوی نامساعد همچون تغییرات شدید دما و یخبندان باعث کاهش عمر مفید نوار تیپ ها می شوند. برای جلوگیری از این امر و خنثی نمودن این عوامل باید نوار را به صورت صحیح نصب نمود. نصب آن در زیر خاک، اقدامی درست تلقی می شود. همچنین برف و تگرگ نیز امکان کاهش عمر نوار تیپ را افزایش می دهند. پس در این شرایط نیز می بایست از شیوه نصب نوار در زیر خاک استفاده نمود.

شستشوی متعلقات مربوط به لوله

یکی دیگر از روش های کاربردی که عمر مفید نوار تیپ ها را تحت الشعاع قرار می دهد؛ شستشوی متعلقات مربوط به لوله است. پیش از اینکه فرآیند نصب نوار بر روی لوله صورت گیرد، می بایست تمامی متعلقات همچون مانیفولدها و خطوط اصلی و فرعی، نظافت داده شده و شستشو شوند.