کاربردی ترین لوله پلی اتیلن

شناسایی کاربردی ترین لوله پلی اتیلن برای استفاده در صنایع و بازارهای مختلف ضروری است. لوله های پلی اتیلن (PE) به عنوان بادوام­ترین، مقرون به صرفه ترین و همه کاره ترین راه حل برای کاربردهای مختلف لوله کشی در صنایع متعدد در نظر گرفته می­شوند.

اگر بخواهید از لوله های پلی اتیلن در مجموعه کاری خود استفاده کنید، لازم است به عنوان یک مشاور یا متخصص پیشرو در صنعت، از اهمیت این لوله ها اطلاع حاصل کنید. لوله های پلی اتیلن دارای مقاومت استثنایی در برابر خوردگی، استحکام ضربه ای بالا و انعطاف پذیری هستند. برای همین به انتخاب برتر جهت انتقال سیالات، گازها و جامدات خمیری تبدیل شده اند.

بازار استفاده از کاربردی ترین لوله پلی اتیلن در سال‌های اخیر گسترش زیادی یافته است. عمده استفاده از آنها به دلیل افزایش تقاضا از بخش‌هایی مانند سیستم­های انتقال آب و فاضلاب، نفت و گاز، مواد شیمیایی و کشاورزی می­باشد.

افزایش سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت­ها، پیشرفت سریع شهرنشینی و نیاز به سیستم­های لوله کشی پایدار و طولانی مدت، دلایل اصلی در رشد اینگونه لوله ها بوده است. تحقیقات بازار پیش‌بینی می‌کند که نرخ رشد سالانه برای بازار لوله‌های پلی اتیلن بسیار زیاد خواهد شد. این رشد ناشی از پیشرفت‌های تکنولوژیکی، گسترش کاربرد لوله ها و افزایش تقاضا برای راه‌حل‌های لوله‌کشی کارآمد و قابل اعتماد در سراسر جهان می­باشد.

انواع مختلف لوله های پلی اتیلن (PE) کدامند؟

انواع بازار لوله های پلی اتیلن (PE) شامل گریدها و دسته بندی­ها و کاربردهای مختلف به شرح زیر است:

 • لوله HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا): لوله های HDPE به دلیل استحکام و دوام بالا در موارد بسیاری مورد استفاده واقع می­شوند.
 • لوله MDPE (پلی اتیلن با چگالی متوسط): لوله های MDPE برای حمل و نقل گاز مناسب هستند.
 • لوله LDPE (پلی اتیلن با چگالی کم): لوله های LDPE معمولا برای اهداف آبیاری مصرف می­شوند.

لوله های HDPE در طیف گسترده ای از قطر لوله های پلی اتیلن یعنی از 20 تا 2000 میلی­متر قابل تولید است. حتی قطرهای بزرگتر با توسعه قالب­های اکستروژن مناسب، امکان پذیر می­باشد. با این حال، محدوده رایج اندازه لوله ها از 20 میلی متر تا 1200 میلی متر است.

منظور از قطر اسمی لوله PE100، قطر خارجی آن است. قطر سوراخ داخلی برای هر یک از اندازه های لوله های  پلی اتیلن به SDR آن لوله ارتباط پیدا می­کند. اگر برای کاربردهای مخصوصی، لوله های غیر استاندارد PE100 با اندازه های دیگر بخواهیم، در صورت نیاز قابل تولید هستند.

جنس مواد کاربردی ترین لوله پلی اتیلن چیست؟

در میان لوله های HDPE، لوله‌های پلی اتیلن سایز 63 میلیمتر به عنوان کاربردی ترین لوله پلی اتیلن شهرت دارند. این لوله ها از جنس مواد PE100 است که دارای مقاومت 10 مگاپاسکال (1450.377 psi) می­باشد. این مقدار حداقلِ مقاومت مورد نیاز برای استحکام زیاد و عمر 50 سال است.

این لوله ها ممکن است یک یا دو لایه داشته باشند، بنابراین لوله های پلی اتیلن تک جداره و دوجداره نام دارند. زمینه نصب و استفاده لوله در هر پروژه صنعتی با هم فرق می­کند. لوله های پلی اتیلن معمولی تک جداره هستند که به عنوان لوله های پلی اتیلن فشار قوی نیز شناخته می­شوند. مقاومت خوب لوله های PE سایز ۶۳ به دو چیز بستگی دارد:

 • مواد اولیه PE100 که در ساخت لوله استفاده شده.
 • روش ساخت آن.

لوله پلی اتیلن با سایز 63 از پلی اتیلن­ های تک جداره در فشارهای 12.5 و 16 بار (Bar) ساخته شده که گرید آنها PE100 است. لوله­ های پلی اتیلن تک جداره دارای طیف وسیعی از قطرها و فشارهای عملیاتی (Operating pressure) هستند.

امکان استفاده از این لوله در مناطق تپه ­ای با مقاومت بالا وجود دارد. کاربرد این لوله ها یا نوارهای آبیاری با قطر کم، آبیاری قطره ای در کشاورزی یا آبیاری تحت فشار در باغ ­ها است.

همچنین در سیستم­های نفت، آب، گاز، فاضلاب، کنترل سیل و سیستم های زهکشی به کار می­روند. در گذشته سایز 63 از جنس PE63 با فشار 3.2 بار به بالا ساخته می­شد ولی اکنون استفاده از آنها منسوخ یا بسیار کم شده است.

این لوله ها در برابر سایش، خوردگی، ایجاد ترک و ترکیدگی از مقاومت بالایی برخوردار هستند. به دلیل استحکام زیاد این نوع لوله می‌توان از آن به عنوان لوله تحت فشار و لوله های قابل اجرا در زیرزمین هم استفاده نمود.

تفاوت لوله های پلی اتیلن از نظر طول کدامند؟

امروزه انواع لوله های پلی اتیلن با استفاده های گسترده ای در بازار، وجود دارند. تفاوت عمده لوله های پلی اتیلن عبارتند از:

 • دوام و سفتی آنها.
 • مکانی که از آنها استفاده می­شود.

هنگام ساخت لوله، محدودیت­هایی در ایجاد طول لوله های پلی اتیلن وجود دارد. این محدودیت­ها به دلایل مختلفی از جمله امکانات حمل و نقل لوله­ها، سهولت جابجایی در محل، سایر شرایط عمومی و روش­های محلی پیش می­آید.

به طور کلی عرضه لوله های PE100 از نظر طول به سه شکل زیر موجود است:

 • کویل­های ایستاده لوله تا قطر لوله 125 میلی­متر: لوله‌های پلی اتیلن سایز 63 میلیمتر به صورت کویل عرضه می­شوند. البته به صورت شاخه‌ای هم تولید می­گردند.
 • لوله هایی با طول­های بلندتر به شکل سیم پیچ روی یک درام پیچیده می­شوند.

کاربردی ترین لوله پلی اتیلن کدام است؟

کاربردی ترین لوله پلی اتیلن، لوله PE  با سایز 2 اینچ یا 63 میلی­متر از جنس پلی اتیلن­های با چگالی بالا است که با علامت اختصاری HDPE نمایش داده می­شود. لوله PE  با سایز 63 در فشارهای کاری معادل ۱۰ و ۶ اتمسفر (حدود 1.97 و 11.8 بار ) تولید می­گردد. ضخامت جداره این لوله در فشارهای کاری متفاوت، مختلف است. در فشار کاری ۶ اتمسفر، ضخامت جداره برابر 3 و در فشار کاری ۱۰ اتمسفر برابر ۷/۴ میلیمتر می­باشد.

لوله PE با سایز 63 از کاربردی ترین لوله پلی اتیلن است که دارای مزایای زیادی بوده و در اکثر صنایع کاربرد دارد. بیشترین کاربرد اینگونه لوله های پلی اتیلن، استفاده در سیستم­های لوله کشی برای آبرسانی، انتقال گاز و انشعابات آن و نیز برای آبیاری زمین­های زراعی و باغبانی می­باشد. همچنین می‌توان برای ساخت لوله‌های تهویه در سیستم‌های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار داد. علاوه بر آن، این نوع لوله ها برای ساخت لوله‌های روکش‌دار جهت محافظت از لوله‌های فلزی در برابر خوردگی قابل استفاده می­باشند.

مشخصات کاربردی ترین لوله پلی اتیلن چیست؟

برخی از مشخصات و مزایای قابل توجه کاربردی ترین لوله پلی اتیلن یعنی لوله های PE با سایز 63 عبارتند از:

 • امکان نصب دریچه های مختلف بر روی آن وجود دارد.
 • لوله پلی اتیلن سایز 63 (HDPE PE 63 Pipes) از قابلیت اتصالات استاندارد برخوردار است.
 • بیشترین کاربرد این لوله ها استفاده در انشعابات سیستم­های گاز رسانی است.
 • در بسیاری از صنایع مرتبط با کشاورزی مانند آبیاری قطره ای (drip irrigation)، آبیاری رایج زمین­های زراعی، انتقال آب، آبرسانی تحت فشار و سیستم آبرسانی بارانی به کار می­رود.
 • با بهترین کیفیت جنس و در کلاف‌های 100، 200 و 400 متری قابل عرضه است.
 • لوله‌های پلی اتیلن سایز 63 میلیمتر دارای رنگی طبیعی برای تولید لوله های مورد استفاده در کشاورزی است.
 • تولید آن با بهترین مواد PE100 و مطابق با استاندارد IS 4984 صورت می­گیرد که الزاماتی مانند چگالی و مقاومت هیدرواستاتیکی را برآورده می­سازد.

کاربردی ترین لوله پلی اتیلن یعنی لوله پلی اتیلن ۲ اینچ یا ۶۳ میلی­متر در طیف گسترده ای از صنایع مختلف شامل تامین و انتقال آب، نفت و گاز، سیستم­های فاضلاب، کاربردهای کشاورزی و موارد دیگر مورد استفاده قرار می­گیرد.

کاربردهای عمده  لوله پلی اتیلن ۲ اینچ یا ۶۳ میلی­متر کدامند؟

کاربردهای این نوع از لوله­های پلی اتیلن در صنایع گوناگون به دلایل زیر متفاوت است:

 • انتقال آب آشامیدنی در شبکه‌های آبرسانی شهری و روستایی: جهت تامین و انتقال آب در درجه اول از لوله های پلی اتیلن به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و انعطاف پذیری آنها استفاده می­شود.
 • صنعت نفت و گاز: از این لوله ها برای انتقال نفت و گاز در مسیرهای متعدد و مسافت­های طولانی استفاده می­کنند.
 • انتقال فاضلاب در شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب شهری و روستایی: سیستم­های فاضلاب از لوله های پلی اتیلن به دلیل مقاومت در برابر تخریب شیمیایی و توانایی آنها در تحمل فشار بالا و شرایط مختلف محیطی بهره می­برند.
 • محافظت از کابل‌های برق و مخابرات در برابر آسیب‌های فیزیکی: کاربرد لوله های پلی اتیلن در بخش مخابرات و صنعت رشد سریع و زیادی داشته است. ویژگی­هایی از قبیل انعطاف پذیری، مقاومت در برابر خوردگی و هزینه های نصبِ کم در این رشد موثر بوده است.
 • انتقال سموم و انواع مواد شیمیایی در زمین­های کشاورزی و باغ­ها: لوله‌های پلی اتیلن سایز 63 میلیمتر به علت مقاومت در مواجهه با آفتاب و پرتو فرابنفش و مقاومت در برابر مواد شیمیایی جهت رساندن این مواد به سراسر زمین­های زراعی استفاده می­گردند.
 • انتقال سیالات مختلف مانند مواد شیمیایی، اسیدها، بازها و مواد خوراکی در صنایع مختلف: لوله PE سایز ۲ اینچ از کیفیت و رزیستانس بالایی در برابر زلزله، خوردگی (Corrosion) و زنگ زدگی برخوردار می­باشد. همین امر سبب استفاده از این لوله در سیستم لوله کشی انتقال مواد شیمیایی و خوراکی گردیده است.
 • استفاده گسترده در روش­های آبیاری تحت فشار از قبیل آبیاری قطره‌ای و بارانی: در مصارف و کاربردهای کشاورزی، لوله های پلی اتیلن برای اهداف آبیاری و مدیریت آب به طور وسیعی مورد استفاده واقع می­شوند.