لوله های پلی اتیلن جهت انتقال آب چاه به سطح زمین
(مورد استفاده تا عمق 400 متر)

لوله هاي پلی اتیلن تک جداره راهکاري مقرون به صرفه براي طیف وسیعی از کاربردهاي لوله کشی، از جمله توزیع گاز طبیعی، آب و فاضلاب شهري، صنایع، تأسیسات دریایی، معدنی، دفن زباله، کانال هاي برق و مخابرات هستند. به علاوه لوله هاي پلی اتیلن براي تأسیسات هوایی، زیر زمینی، سطحی، شناور و دریایی، کارآمد هستند .

استفاده از پلی اتیلن از زمان کشف آن تا کنون در حال افزایش بوده و این ماده به یکی از پرکاربردترین و شناخته شده ترین مواد خام گرمانرم بدل شده است. این ماده پلاستیکی منحصر به فرد، گستره کاربرد وسیعی دارد که بیانگر انطباق پذیري آن با شرایط کاري مختلف است .

شرکت آب نهالان خلیج فارس با سابقه بیش از 17 سال در تولید لوله های پلی اتیلن از سایزهای 12 الی 500 میلیمتر و با در نظر داشتن ویژگی های منحصر به فرد و گستره کاری وسیع پلی اتیلن ،با بهره گیری از مجهزترین ماشین آلات تولید لوله (Battenfeld cincinatti ) و اتصالات ، لوله های پلی اتیلن با اندازه اسمی 2 الی 6 اینچ در شاخه های 1 تا 12 متری همراه با اتصالات جوش رزوه ای جهت استفاده در چاه تولید می نماید.

جدول اطلاعات فنی لوله های پلی اتیلن درون چاهی

(جهت انتخاب صحیح کاربران)

تمامی سایز های لوله های درون چاهی در طول 1 الی 12 متر قابل تولید و عرضه میباشند

مزایاي خاص لوله هاي پلی اتیلن جهت استفاده در چاه نسبت به سایر لوله ها

 • اتصال پلی اتیلن با استفاده از جوش گرمایی موجب تشکیل اتصالات بدون نشتی میشود که استحکام آنها همانند لوله و یا حتی قوي تر از آن است. استفاده از جوشکاري در کاربردهاي شهري موجب حذف نقاط نشتی احتمالی میشود که این نقاط در سایر انواع لوله ها مانند لوله هاي PVC یا آهنی ضمن استفاده از اتصالات نَري- ماده گی متداول در هر 10 تا 20 فوت وجود دارند.در همه این اتصالات نَري- ماده گی از واشرهاي لاستیکی استفاده میشود که در طی زمان دچار استهلاك میشوند و احتمال نشتی پیدا میکنند، به همین دلیل « میزان نشتی قابل قبول آب » در آنها 10% یا بیشتر است .اما این میزان در لوله هاي پلی اتیلن با توجه به امکان استفاده از جوش، بطور نسبی صفر است.
 • نقاط جوش خورده پلی اتیلنی خاصیت خودمهاري دارند که ضمن حفظ یکپارچگی اتصالات، باعث حذف نیاز به مهار کننده هاي ضربه گران قیمت و یا بلوكهاي ضربه گیر میشود.
 • لوله هاي پلی اتیلن ضربه را بویژه در شرایط آب و هوایی سرد که سایر لوله ها امکان ترك و شکست دارند بسیار بهتر از لوله هاي PVC تحمل میکنند.
 • بازه دمایی متداول عملکرد لوله هاي پلی اتیلن در شرایط کاري پرفشار 0 تا 140 درجه فارنهایت است. اما براي شرایط کاري کم فشار و برخی کاربردهاي خاص، این ماده میتواند دماهاي بسیار پایین تري را تحمل کند)تا 40- درجه فارنهایت و کمتر ازآن( .بکارگیري بسیار زیاد این لوله هادر محیطهاي بسیار سردنشان داده است که این شرایط کاري تأثیر زیادي براستحکام و خواص عملکردي لوله ندارد.
 • عموماً لوله هاي پلی اتیلن نسبت به سایر مواد گرمانرمی مثل PVC در دماهاي بالا، بیشترِ استحکامشان را حفظ میکنند. مواد پلی اتیلن تقریباً 50 % از استحکامشان در دماي 37 درجه فارنهایت را در دماي 140 درجه فارنهایت حفظ میکنند در حالیکهPVC در140 درجه فارنهایت، نزدیک به 80 % از استحکامش در 73 درجه فارنهایت را ازدست میدهد.
 • لوله هاي پلی اتیلن زنگ نمیزنند، نمیپوسند، سوراخ نمیشوند، باد نمیکنند وباعث رشد موجودات زنده درون یا بیرون لوله نمیشوند. لوله پلی اتیلن مقاومت شیمیایی فوق العاده اي دارد و در بسیاري ازمحیط هاي مهاجم شیمیایی نخستین انتخاب بعنوان ماده مورد استفاده است.
 • خواصی مانند وزن کم، انعطاف پذیري و اتصالات کاملاً عایق شده و بدون نشتی، مجموعاً روشهاي نصب مقرون به صرفه و منحصر به فردي را فراهم میکند که با سایر مواد امکان پذیر نیستند و به تجهیزات سنگین بالابر نیاز ندارد.
 • از آنجا که سطح داخلی لوله پلی اتیلن خالی از هرگونه زبري است، این لوله ها در رده « لوله هاي صاف » قرار میگیرند ،گروهی که کمترین مقاومت در برابر جریان سیال را ایجاد میکند .
 • پلی اتیلن بدلیل غیرهادي بودن در برابر جریان الکتریسیته، در برابر فرآیندهاي خوردگی الکتروشیمیایی که بوسیله الکترولیتهایی مانند نمکها، اسیدها و بازها ایجاد میشود، ایمن است .
 • لوله ها و اتصالات پلی اتیلنی را میتوان با استفاده از فرآیندهاي جوش گرمایی چنان به هم متصل نمود که به ایجاد جوشهایی ضدنشتی و کاملاً عایق بیانجامد که به محکمی خود لوله هستند .
 • از آنجا که پلی اتیلن یک ماده گرمانرم است، لوله و اتصالات پلی اتیلنی را میتوان با اعمال همزمان گرما و فشار ساخت و با استفاده از فرآیندهاي جوش گرمایی در دمایی بالاتر از نقطه ذوب سطوحِ در تماس، میتوان لوله هاي پلی اتیلن را بطور دائمی به هم جوش داد .
 • معمولاً بستن سریع شیرها و یا خاموش شدن ناخواسته و ناگهانی پمپها باعث بروز تغییراتی چشم گیر و ایجاد افزایش شدید در سرعت سیال، و در نتیجه بروز نوسانات فشاري موقت میشوند. تغییرات عمدي در سرعت جریان سیال هم باعث نوسانات فشاري ضعیف تر، ولی با فراوانی بیشتر میشوند. نوسانات فشاري مکرر در بسیاري از لوله ها موجب بروز پوسیدگی تدریجی میشود . دو خاصیت، لوله هاي پلی اتیلن را از سایر انواع لوله ها مجزا میکند. اول آنکه بدلیل سفتی کمتر لوله هاي پلی اتیلن، حداکثر فشار در یک نوسان فشاري ناشی از تغییر ناگهانی سرعت جریان سیال در این لوله ها، بسیار کمتر از لوله هایی با سفتی بیشتر، مثل لوله هاي فلزي، است. دوم اینکه لوله هاي پلی اتیلن قابلیت تحمل ایمن حداکثر فشار ناشی از نوسانات فشاري متداول تا 1 برابر فشار کار عادي در شرایط ایستا را دارند . به عبارت دیگر، لوله هاي پلی اتیلن در برابر خستگی مقاوم هستند.
 • لوله هاي پلی اتیلن خواص الاستیکی دارند که تحت شرایط مناسب جریان سیال، موجب پراندن ذرات از روي سطح دیواره لوله می شوند.

دستورالعمل حمل و نقل و انبارش محصول

 1. لوله ها با مهار کننده هاي مرسوم بر روي کفی بارگیري شوند.
 2. لوله پلی اتیلن، مستحکم، سبک وزن و انعطاف پذیر است. معمولاً در هنگام نصب، نیازي به تجهیزات بالابر پرقدرت نیست. لوله هاي با قطر کمتر از 8 اینچ (219 میلی متر) و وزن حدودي کمتر از 6 پوند بر فوت (9 کیلوگرم بر متر) را میتوان بصورت دستی جابجا کرد.
 3. محدودیت هاي وزنی و ارتفاع بار می بایست به هنگام بار گیري رعایت گردد. هرچند به علت سبکی وزن لوله هاي پلی اتیلن این مشکل کمتر اتفاق می افتد اما این نکته نیز باید همیشه مورد توجه قرار گیرد.
 4. پیمانکار موظف است در بارگیري و تخلیه لوله و متعلقات، نهایت دقت و احتیاط را به عمل آورد، تا صدمه اي به آنها وارد نیاید.
 5. بلند کردن و پایین گذاشتن لوله ومتعلقات،باید به آرامی انجام شود.
 6. در زمان حمل از کامیون هاي با سطح صاف و بدون میخ و عاري از سطوح تیز و برنده استفاده شود.
 7. جهت مهار لوله ها باید از تسمه برزنتی یا طناب استفاده نمود و به هیچ عنوان از سیم بکسل، زنجیر و ابزاري از این قبیل که باعث خراشیدگی و خرابی لوله ها می گردد استفاده کرد.
 8. جهت بلند کردن و حمل لوله هاي با طول بیشتر از 6 متر، بایستی از تیر هاي توزیع کننده نیرو (لیفتراک) استفاده شود.
 9. به هنگام جابه جایی لوله هاي 12 متري توسط کارگران، به هیچ عنوان نباید ابتدا و انتهاي لوله را گرفت. بایستی فاصله 3 متري از سر لوله در دو طرف گرفته شود تا از خم شدن و آسیب به لوله جلوگیري شود.
 10. پیمانکار نباید براي جا به جا کردن لوله هاي پلی اتیلن، آنها را روي زمین سخت بغلطاند یا براي انتقال لوله ها به سطح پایین تر، آنها را روي ریل فلزي یا الوار چوبی سر دهد و باید دقت کند در هنگام جا به جایی لوله و متعلقات، ضربه ایی به آنها وارد نشود و یا خراش و ساییدگی در آنها به وجود نیاید. در عین حال باید از تماس جدار لوله با متعلقات فلزي و سنگ هاي تیز، که موجب بریدگی و یا کنده شدن جداره ها می شود، جلوگیري گردد.

11. در صورتی که جابه جایی لوله و متعلقات در دماي زیر صفر درجه انجام شود، پیمانکار باید دقت کند که لوله و متعلقات با اجسام سخت برخورد نکرده و یا سقوط نکنند، زیرا باعث شکستگی آنها می شود.

12. قبل از تخلیه محموله باید مطمئن شویم که سطح صافی به اندازه حجم تقریبی بار وجود دارد و تجهیزات و وسائلی که براي تخلیه بار مورد استفاده قرار می گیرند باید توانایی تخلیه ایمن و امکان جابه جایی بار را داشته باشد و از این حیث با ظرفیت و تناژ بار همخوانی داشته باشد.

13. محل تخلیه بار باید کاملا صاف و مسطح باشد.

14. تسمه ها و طناب ها و یا کابل هاي مهار کننده باید با میزان وزن بار مطابقت داشته باشد.

15. توجه شود که لوله ها نباید از روي تریلر به پایین غلطانده و پرت شوند.

16. راننده لیفتراک که بار را از روي کفی بر می دارد باید توجه کند که حتما مرکز ثقل بار در وسط دو شاخ لیفتراک قرارگیرد و از حمل بار هاي لغزان و نامتعادل خودداري نماید.

17. راننده لیفتراک به مقدار بار و توانایی لیفتراک توجه نماید.

18. پیمانکار موظف است لوله و متعلقات را که براي انجام عملیات موضوع قرارداد در اختیار او گذاشته می شود به نحوي انبارکرده و نگهداري نماید که از وارد آمدن خسارت و صدمه به انها جلوگیري شود ودر هر صورت پیمانکار مسئول نگهداري سالم لوله و متعلقات خواهد بود.

19. پیمانکار باید لوله و متعلقات را در محل خنک و به دور از تابش افتاب نگهداري کند و در صورتی که مدت انبارداري طولانی باشد، لوله ها و متعلقات با پارچه تیره پوشانیده شوند .

20. لوله ها و متعلقات در محلی از انبار قرار داده شوند که در معرض تهویه مناسب بوده و از تجمع هواي گرم در اطراف لوله هاجلوگیري شود

21. لوله و متعلقات باید دور از منابع حرارتی و یا وسایل داغ، نظیر بخاري و موتور خانه انبار شوند.

22. در صورتی که لوله هاي پلی اتیلن روي یکدیگر قرار داده میشوند، به منظور جلوگیري از خم شدن و دو پهن شدن، لوله ها بایستی موازي یکدیگر بوده و ارتفاع لوله هایی که به این ترتیب انبار میشوند نباید بیشتر از یک متر تجاوز نماید.

23. لوله و متعلقات پلی اتیلن باید به دور از مواد شیمیایی خصوصا حلال هاي آلی مضر نگهداري شوند.

24. چنانچه در اثر انبارداري نامناسب، لوله ها آسیب ببیند، قسمت صدمه دیده باید به طور کامل بریده و مورد استفاده قرارنگیرد.

25. پیمانکار موظف است تمام شاخه هاي لوله و متعلقات را قبل از نصب به دقت بازدید و بازرسی نموده و هر یک از این اقلام را که صدمه دیده و یا معیوب باشند، علامت گذاري کرده و در محل معینی براي بازدید مهندس مشاور نگهداري کند.مهندس مشاور، پس از ارزیابی صدمه یا عیب و نقص قطعه مورد نظر ممکن است برحسب مورد دستور دهد که قطعه مربوطه تعمیر و یا اینکه تعویض شود.

جهت سفارش محصولات با ما در تماس باشید
 • 071-37134577