بهترین نوار تیپ

از زمان­های گذشته همواره دستیابی به تکنولوژی مدرنِ آبیاری از اهداف مهم صنعت کشاورزی و باغبانی بوده است. بهترین نوار تِیپ یکی از اجزاء مهم در سیستم آبیاری مدرن است. عامل حیاتی در کشاورزی، میزان آبی است که در یک دوره منظم به سمت ریشه گیاهان هدایت می­شود. در روش آبیاری صحیح، آب به طور مصنوعی از طریق نوار آبیاری قطره ای در زمین­های زراعی توزیع شده و نیاز محصولات کشاورزی برای رشد سریع را برآورده می­کند.

کارخانه تولید نوار تیپ در شیراز

نیاز به سیستم آبیاری صحیح به طور معمول به دلیل شرایط زیر وجود دارد:

 • پتانسیل آلودگی آب­های زیرزمینی و آب­های سطحی زیاد است. امروزه، تولیدکنندگان در حال گسترش سیستم‌های آبیاری قطره‌ای با استفاده از بهترین نوار تیپ هستند.
 • میزان بارندگی کمتر از نیاز آبیاری گیاهان است. هنگامی که خشکسالی وجود دارد یا باران نمی­بارد، نیازهای آبیاری محصولات باید برنامه ریزی شود.
 • در حالی که بارندگی کافی وجود دارد، به طور نامساوی در سراسر زمین­های کشاورزی توزیع می­شود.
 • اگرچه بارندگی کافی و پراکندگی جغرافیایی مناسب وجود دارد، اما زمان بارش مناسب نیست.

سیستم های آبیاری موجود کدامند؟

به طور کل در صنعت کشاورزی، دو روش آبیاری وجود دارد:

 • روش سنتی: در این روش به طور معمول کشاورز باید آب را از چاه ها یا کانال­ها استخراج کند. سپس از طریق جویبارها و به روش غرقابی، آب را به سمت پشته های گیاهان در زمین زراعی هدایت نماید.
 • روش های مدرن: در آبیاری مدرن از دو سیستم استفاده می شود. یکی سیستم اسپرینکلر (sprinkler) است که سیستم آبپاش، آب را از طریق لوله های نازل روی محصولات می­پاشد. دیگری سیستم قطره ای است که توزیع آب توسط نوار تیپ انجام می­گردد و آب را به طور یکنواخت به محصولات می­رساند. در این روش پمپ به خطوطی که فشار آب را ایجاد می­کنند متصل می­شود. سپس آب توسط شیلنگ یا لوله ­های نازک به صورت قطره قطره و با استفاده از سیستم قطره ای به ریشه گیاه می­رسد.

نمونه ای از نوار تیپ با کیفیت

سیستم آبیاری مدرن از شیوه­های آبیاری مختلفی پیروی می­کند. در بین آنها دو روش وجود دارد که از نوار تیپ استفاده می­شود:

 • آبیاری قطره ای (Drip Irrigation): در این روش به فواصل مشخص، سوراخ­هایی در نوار تیپ ایجاد می­شود. با استفاده از سیستم آبیاری قطره ای، آب به ریشه گیاهان داده می­شود. سپس بذر یا نشاء گیاهان در فواصل این سوراخ­ها کاشته می­شوند. بنابراین آب مستقیما به ریشه هر گیاه داده شده و آبی به هدر نمی­رود. بیشترین استراتژی صرفه جویی در مصرف آب همین روش است.
 • آبیاری میکرو (Micro-irrigation): این روش به آبیاری موضعی هم معروف است. در این روش آب از طریق لوله های نازک و با فشار کم به هر گیاه یا ناحیه محدودی در اطراف آن داده می‌شود.

مزایای استفاده از نوار تیپ در سیستم آبیاری چیست؟

در صورت نصب و اجرای بهترین نوار تیپ، سیستم آبیاری کشاورزی از مزایای زیر برخوردار خواهد شد:

 • در مصرف آب، صرفه جویی زیادی خواهد شد. بنابراین با توجه به منابع محدود آبی، می­توان از آب صرفه جویی شده برای آبیاری مناطق بیشتری استفاده کرد.
 • از رشد علف­های هرز جلوگیری می­شود. در این روش آب مستقیما به گیاهانی می­رسد که قصد رشد آنها را داریم. در این سبک آبیاری، در جاهایی از مزرعه که زمین خالی است، آب پخش نمی­شود. بنابراین امکان رشد علف ­های هرز وجود ندارد.
 • عملکرد محصول افزایش پیدا می­کند. در این روش فقط به محدوده اطراف گیاه آب داده می­شود و سایر مناطق نزدیک به گیاهان خشک است. بنابراین باکتری­هایی که در زمین مرطوب رشد می­کنند، امکان رشد و زیاد شدن ندارند.
 • آبیاری قطره ای می­تواند سیستم ارزشمندی جهت نظارت دقیق بر رطوبت محیط رشد باشد. استفاده از نوار آبیاری قطره ای در سیستم های آبیاری مدرن، گذشته از صرفه جویی در آب و نیروی کار، پتانسیل آلودگی آب­های زیرزمینی را کاهش خواهد داد.

نوار تیپ های استاندارد کارخانه آب نهالان خلیج فارس

نوار تیپ چیست و چه کاربردی دارد؟

بهترین نوار تیپ که در صنعت با (drip tape) شناخته می­شود، لوله‌ های کلافی و باریکی هستند که از پلی‌اتیلن نرم ساخته می­شوند.

این نوارها به طور معمول به صورت کلاف هزار متری به خریداران عرضه می­گردد. نوار تیپ در قیاس با انواع دیگر لوله ­های پلی‌اتیلن، بسیار نرم و انعطاف‌پذیر هستند.

نوار تیپ­های رایج در انواع مختلفی از جمله لوله های متخلخل و قطره چکان های درون خطی موجود است. در همه موارد، آب کم فشار (حدود 24 تا 60 کیلوگرم در هر سانتی­متر مربع) وارد لوله ها شده و با کاهش بیشتر به صورت قطرات از قطره چکان خارج می­شود.

نرخ جریان آب در انواع خاک رسی، لومی و شنی متفاوت است. در مناطق با سختی آب بالا و مواد معدنی زیاد نیاز به فیلتراسیون قوی­ می­باشد.

جهت استفاده از بهترین نوار تیپ،  آن را به منبع آب متصل می­کنند. هنگامی که آب به آن وارد می­شود، داخل لوله پر از آب شده و مدور می­شود. پس از اتمام آبیاری، دوباره به شکل مسطح خود برمی‌گردد. روی نوار تیپ­ها در فاصله­ های مشخصی که به طور معمول 10، 20 و 30 سانتی‌متری هستند، روزنه‌هایی برای خروج آب در نظر گرفته می­شود.

مشخصات بهترین نوار تیپ کدامند؟

 • بهترین نوار تیپ از مواد گرید یک و استاندارد پلی اتیلن ساخته می­شود که از مواد اولیه مرغوب پتروشیمی تهیه شده اند. در این صورت دوام خوبی خواهد داشت.
 • نوار تیپی که از مواد درجه یک و تحت فرایند خوب تولید شده باشد، با نگهداری مناسب سال­ها دوام می­آورد. در صورتی­که نحوه نگهداری این نوارها مناسب باشد، حداقل قابل استفاده برای مدت یک سال و دو کشت در سال خواهند بود.
 • بهترین نوار تیپ دچار پوسیدگی و پارگی نمی­شود در حالی­که نوار تیپ­های بی کیفیت گرچه ارزان­تر هستند ولی ضخامت کمی دارند. به همین دلیل هنگام پهن کردن روی زمین و در طول فصل آبیاری، بارها و بارها دچار پارگی می­شوند. همچنین نوار تیپ هایی که با مواد بی کیفیت تولید میشوند به دلیل خشک بودن، به راحتی می­شکنند. در این صورت هزینه های نهایی را بالا می برند.
 • از نوار تیپ­های تولید شده با مواد پلی اتیلنِ درجه یک، برای آبیاری قطره ای و کاربردهای حرفه ای باغبانی استفاده می­شوند. کار با آنها راحت و بسیار مقرون به صرفه است، می­توانید آنها را سوراخ کنید و قطره چکان ها را مستقیما در آن فرو نمایید. برای بیشتر کاربردهای گلخانه ای باید از قطره چکان (dropper) جبران کننده فشار استفاده شود. خروجی تحت تاثیر تغییرات فشار، طول خط یا اختلاف ارتفاع قرار نمی گیرد.

نحوه انتخاب بهترین نوار تیپ چگونه است؟

نکاتی که در انتخاب بهترین نوار تیپ بایستی در نظر گرفت عبارتند از:

 • قطر داخلی نوار تیپ: قطر استاندارد نوار تیپ‌های رایج و پرفروش در بازار 16 میلی­متر است. بهترین نوار تیپ برای باغ یا زمین زراعی که طول پشته های گیاهان کشت شده آن 180 متر یا کمتر باشد، قطر 16 میلی­متر است. البته نوارهایی با قطر کمتر یا بیشتر نیز وجود دارند که نسبت به وسعت زمین کشاورزی استفاده می­شوند. نوار تیپ‌هایی که قطر بزرگ‌تر دارند برای زمین­های بسیار بزرگ زراعی مناسب­تر هستند.
 • ضخامت جداره نوار تیپ: ضخامت جداره نوار تیپ‌های رایج در بازار به طور معمول 15، 18 و 20 میلی‌متر هستند. بهترین نوار تیپ برای استفاده در زمین­های معمولی با ضخامت 20 میلی­متر است. نوار تیپ­های با جداره نازک‌تر از دوام کمتری برخوردارند. بنابراین تحت فشار نامناسب امکان دارد آسیب ببینند. نوار تیپ­های با ضخامت بیشتر از نظر قیمت گران‌تر بوده و برای زمین­های بزرگ مناسب­تر هستند.
 • فاصله دریپرها: به روزنه‌های نوار تیپ که در فاصله های معینی جاسازی و ایجاد می­شوند، دریپر گفته می­شود. بهترین نوار تیپ­های پلاک دار، قطره چکان‌هایی با فاصله های از پیش تنظیم شده دارند. در نوار تیپ­های درزدار، دریپرها به فرم درزهایی در کنار نوار ایجاد می­شوند.

به‌طور معمول، فاصله دریپرها بسته به نوع محصول زراعی متفاوت هستند. به عنوان نمونه برای گیاهان گلخانه‌ای فواصل ده سانتی­متری، برای بوته های صیفی جات فاصله های 20 سانتی­متری و برای درختچه ها فاصله های 30 سانتی­متری در نظر گرفته می­شود.

 • دبی خروج آب از نوار تیپ: دبی جریان آب در نوار تیپ به سه عامل طول زمین، نوع خاک و سیستم فیلتراسیون بستگی دارد. هر چه طول زمین بیشتر باشد، دبی جریان آب در هر دریپر کمتر است چون تعداد روزنه­ها و مسافت جریان آب بیشتر است.

نحوه خرید بهترین نوار تیپ چگونه است؟

بهترین نوار تیپِ قابل استفاده در سیستم­های مدرن آبیاری بسیار سبک هستند. آنها به طور معمول به صورت کلاف­های 1000، 1500 و 3000 متری با وزنی در رنج 9 تا 11 کیلوگرم هستند. ضخامت جداره نوار تیپ‌ها اغلب حدود 15، 18 و 20 میلی­متر است. در میان انواع مختلف نوار تیپ­ها، کلاف‌های 1000 متری با ضخامت 20 و قطر 16 میلی­متر بیشترین طرفداران را در بازار دارند.

جهت خرید بهترین نوار تیپ‌ می‌توانید از کارشناسان شرکت آب نهالان خلیج فارس مشاوره بگیرید. کارشناسان این شرکت در هنگام خرید بهترین مشاوره در مورد انواع نوارهای درزدار مناسب با زمین و منابع آبی شما را با بهترین کیفیت و مناسب­ترین قیمت به شما معرفی خواهند کرد.

شما می­توانید بهترین نوار تیپ را از شرکت آب نهالان خلیج فارس تهیه کنید. این شرکت به دلیل استفاده از مواد پلی اتیلن خوب و درجه یک، استفاده از ماشین آلات به روز دنیا و استفاده از نیروهای متخصص و کارآموخته، نوار تیپ­ های بسیار با کیفیت تولید می­کند.

شرکت آب نهالان خلیج فارس، دارای آزمایشگاه اختصاصی و تخصصی می­باشد که تست کیفی محصولات تولیدی خود را قبل از تحویل به بازار انجام میدهد. بنابراین نوار تیپ­های ارسالی قابل اطمینان بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است.