پلی اتیلن چیست؟ و برای چه مواردی استفاده می شود؟

پلی اتیلن چیست؟ یک نوع ترموپلاستیک است که در صنعت تولید پلاستیک بسیار شناخته شده و محبوب می باشد. پلی اتیلن ماده ای است که به آسانی برای موارد مختلف استفاده می شود. در ساخت این محصول از اتیلن استفاده شده و با انجام برخی فرآیندها تولید شده است.

شناخته شده ترین ویژگی پلی اتیلن چیست؟ شناخته ترین ویژگی پلی اتیلن این است که جذب آب آن تقریباً صفر است. با توجه به این ویژگی، پلی اتیلن می تواند در صنعت منسوجات، مواد غذایی، شیمی، نفت و غیره استفاده شود. سهولت استفاده از پلی اتیلن باعث شده که در صنایع مختلف به عنوان محصول مورد نیاز شرکت ها استفاده شود.

ورق پلی اتیلن

انواع پلی اتیلن چیست؟

انواع ورق پلی اتیلن کاربردهای زیادی دارند که بر اساس خواص شیمیایی و فیزیکی آن ها متفاوت می باشد. پلی اتیلن ها را می توان با توجه به ساختار زنجیره ای و محدوده استفاده در انواع مختلفی دسته بندی کرد. این انواع پلی اتیلن به شرح زیر است:

 • HDPE: پلی اتیلن با چگالی بالا
 • MDPE: پلی اتیلن با چگالی متوسط
 • LDPE: پلی اتیلن با چگالی کم
 • LLDPE: پلی اتیلن با چگالی کم خطی
 • UHMWPE: برای این مورد، مدل هایی به نام PE با وزن مولکولی فوق متراکم را می توان نام برد.

صنعت تولید در زمینه استفاده از مواد پلی اتیلن، پر مصرف ترین است. در این صنعت، از پلی اتیلن با چگالی بالا، پلی اتیلن با چگالی کم و پلی اتیلن های با چگالی کم خطی استفاده می شود.

پلی اتیلن چه ویژگی هایی دارد؟

 • ورق پلی اتیلن یک ماده شیمیایی بسیار مقاوم است.
 • بیشتر به دلیل توانایی در جذب آب و رطوبت شناخته شده است.
 • این ورق ها را می توان به راحتی پردازش کرد.
 • این ورق ها هیچ نوع ماده ای به همراه ندارند که باعث تولید باکتری شود.
 • چگالی آن بسیار کم است.
 • قابلیت اتصال دارند.
 • از جمله مواد بسیار مقرون به صرفه هستند.
 • آنقدر بادوام است که هنگام تعامل با مواد شیمیایی به سلامت انسان آسیب نمی رساند.
 • دارای ترکیبات قوی در برابر سایش است.
 • از موادی که ما PP و PVC می نامیم، نرم تر است.
 • در برابر گرما و سرما بسیار مقاوم است، حالت ماده خود را تغییر نمی دهد و بو متصاعد نمی کند.
 • پلی اتیلن ها در رنگ ها و شکل های مختلف دیده می شوند. آن ها می توانند با رنگ های سفید، آبی، قهوه ای، مشکی و نارنجی رنگ آمیزی شوند.
 • ورق های پلی اتیلن، مواد اولیه بسیار مقاومی در برابر اشعه های مضر UV نیز هستند.
 • پلی اتیلن قابلیت عایق الکتریسیته را دارد و از استحکام بالایی برخوردار است.

آن ها اغلب در بسته بندی محصولات مایع استفاده می شوند. با توجه به همه این موارد، وقتی میزان استفاده از مواد پلاستیکی در دنیا بررسی می شود، مشاهده می شود که پرمصرف ترین ترموپلاستیک، پلی اتیلن است. جدای از این ویژگی ها، برخی از ویژگی های پلی اتیلن به شرح زیر است:

قیمت ورق پلی اتیلن

 • مقاوم در برابر رطوبت و آب
 • در بسته بندی مواد شیمیایی و اسیدی بسیار قوی است.
 • مقاوم در برابر سایش
 • سبک و آسان برای استفاده
 • مقاومت بالا در برابر ترک خوردگی

پلی اتیلن برای چه صنایعی استفاده می شود؟

صنعت کاغذ: ویژگی هایی مانند دوام، عدم جذب در برابر آب و رطوبت، ورق پلی اتیلن را به محصولی بسیار ارجح در صنعت کاغذ تبدیل کرده است. می توان از آن به عنوان روکش محفظه خلاء و یا به عنوان مواد محفظه هیدروفویل استفاده کرد.

صنایع شیمیایی: می توان از ورق پلی اتیلن برای ایجاد تجهیزات صنایع شیمیایی استفاده کرد. مواد پلی اتیلن در زمینه هایی مانند تولید مخازن شیمیایی، تولید پمپ، تولید شیر، تولید مواد در تاسیسات فاضلاب و تولید سیلندر استفاده می شود.

صنعت پزشکی: مواد پلی اتیلن از نظر بهداشتی در تولید محصولات ارتوپدی برای اعضای بدن ارجحیت دارند. این موضوع به دلیل شکل پذیری آسان تر آن ها می باشد.

صنعت معدن: صنعت زغال سنگ و معدن، پلی اتیلن را به عنوان یکی از اصلی ترین مواد مورد استفاده برای جلوگیری از مخلوط شدن گرد و غبار زغال سنگ با هوا در مناطقی که معادن در آن بهره برداری می شوند، استفاده می کند. این حفاظت از طریق تشکیل صفحه سایش یا پوشاندن مخازنی که در آن محصولات حمل می شوند، انجام می شود.

صنایع غذایی: از آنجایی که مواد پلی اتیلن ترکیباتی هستند که دارای باکتری نیستند و به راحتی تمیز می شوند، به طور مکرر در صنایع غذایی استفاده می شوند. جدا از این موارد، رایج‌ترین موارد استفاده از پلی اتیلن عبارتند از اتصال دهنده‌های قطعات الکترونیکی، قطعات ماشین‌آلات، فلنج‌ها، زمین‌های بازی برای کودکان، محصولات جداکننده هوا، چرخ‌ها، غلتک‌ها، مخازن اسید، اسلایدهای زنجیره‌ای، وسایل خودرو، صفحات فیلتر و موادی مانند پیشخوان آشپزخانه.

محدوده ضخامت و طول ورق پلی اتیلن

ورق پلی اتیلن تولید شده معمولاً در محدوده ضخامت 2 تا 120 میلی متر با طول*2000 1000 تولید می شود. علاوه بر محصولات آماده، در صورت درخواست اندازه های خاص، به لطف روش های تولید منعطف، در زمان کوتاهی این نوع سفارش ها آماده می شوند. در واقع محدوده ضخامت تعریف شده برای لوله پلی اتیلن به شکل استاندارد است، با این وجود امکان تولید لوله های سفارشی در ضخامت، سایز و طول دلخواه نیز وجود دارد. هر کدام از این ابعاد و سایز نشان می دهند که پلی اتیلن برای نوع خاصی از موارد استفاده تولید شده است.

مواد پلی اتیلن

تاریخچه پلی اتیلن چیست؟

تاریخچه پلی اتیلن تقریبا به صد سال قبل یعنی به دهه 1930 باز می گردد. مواد پلی اتیلن در سال 1933 توسط دو کارمند یک شرکت شیمیایی مستقر در بریتانیا(Imperial Chemical Industries)، به نام های اریک فاوست و رجینالد گیبسون کشف شدند. فرمول شیمیایی پلی اتیلن که یک ترموپلاستیک است و اغلب در صنعت تولید استفاده می شود، (-CH2CH2-)n می باشد.

پلی اتیلن یک پلیمر ترموپلاستیک بوده که از اتیلن مونومر در دما و فشار بالا تولید می شود. این ترکیب که به عنوان یک ترموپلاستیک بادوام و قوی شناخته می شود، پرطرفدارترین ماده اولیه در تولید پلاستیک است.

پلی اتیلن را از کجا بخریم؟

هنگام خرید پلی اتیلن باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. یکی از آن ها کیفیت پلی اتیلنی است که خریداری می شود. برای خرید بهتر است پلی اتیلن های تازه و نو به جای پلی اتیلن های بازیافتی ترجیح داده شوند. عامل دیگر قابلیت اطمینان به فروشنده است. شرکت آب نهالان خلیج فارس لوله ها و سایر محصولات پلی اتیلن خود را در نهایت کیفیت، دقت، استاندارد، به شکل تضمینی با قیمت مناسب عرضه می کند. این شرکت به رضایت بالای مشتری در فرآیندهای پیش فروش، فروش و پس از فروش اهمیت زیادی می دهد.

ماده اولیه پلی اتیلن چیست؟

ماده اولیه پلی اتیلن که امروزه نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، پلیمری است که به روند توسعه خود ادامه می دهد. وسعت استفاده از این ماده اولیه به طور مداوم در حال افزایش است و از نفت تولید می شود.از 1.75 کیلوگرم نفت تقریباً 1 کیلوگرم HDPE به دست می آید. قطعات ساخته شده از پلی اتیلن با چگالی بالا به رنگ سفید مات هستند و سخت ترین نوع پلی اتیلن با چگالی بالا می باشند. آن ها در بسیاری از صنایع استفاده می شوند. در تولید لوله های آبیاری، فاضلاب، لوله های گاز طبیعی، لوله های انتقال حرارت زمین گرمایی از پلی اتیلن چگالی بالا استفاده می شود. پلی اتیلن پرکاربردترین ماده در خطوط لوله انتقال گاز و آب در بسیاری از کشورهاست. این ماده مزایای زیادی در سیستم های لوله کشی صنعتی و اتصالات خانگی ارائه می دهد.

مواد خام جدید به منظور افزایش عملکرد در لوله های پلی اتیلن و گسترش استفاده در قطرهای کوچکتر به طور مداوم در حال توسعه هستند. در حالی که این تلاش ها با نوآوری در فناوری اکستروژن پشتیبانی می شوند.

خرید پلی اتیلن

علت تنوع پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن یک پلیمر سفید، شفاف، نیمه تراوا، نرم و بسیار بادوام است. تراکم مواد پلی اتیلن ارتباط زیادی با شفافیت آن دارد. هرچه چگالی بیشتر باشد، شفافیت بیشتر است. در هر چهار نوع پلی اتیلن، مونومر اتیلن نقش مهمی بازی می کند. در این چهار مدل، ساختارهای مختلفی از مولکول پلیمر ظاهر می شوند. حالت های مختلف انشعاب ماکرومولکول های زنجیره ای شکل که مولکول پلیمر را تشکیل می دهند، تنوع پلی اتیلن را فراهم می کنند، به عنوان مثال، انشعاب در LLDPE تقریباً وجود ندارد، در HDPE کمی بیشتر و در OYPE بیشتر است. انشعاب حداکثر نیز در LDPE است. طولانی یا کوتاه بودن انشعاب بر خواص پلیمر تأثیر می گذارد. با افزایش چگالی، شفافیت، سختی، استحکام و دمای نرم شدن افزایش می یابد، همچنین تأثیر گاز و مواد مایع بر این نوع مواد سخت تر می شود. پلی اتیلن یک پلیمر افزودنی است. اتیلن با یک کاتالیزور آغازگر پلیمریزه شده و پلی اتیلن تشکیل می شود.

خواص جوش خوب پلی اتیلن چیست؟

مواد پلی اتیلن به خصوص خطوط لوله پلی اتیلن که توسط الکتروفیوژن یا جوش لب به لب به هم متصل می شوند، نقاط جوش بسیار قوی هستند. آزمایشات نشان می دهند که این نقاط جوش قوی تر از مناطق لوله بدون درز هستند.

 • دوام
 • نیرومندی
 • بدون آتل یا پارگی تحت فشار
 • خواص جوشکاری عالی از شکستن یا نشت جلوگیری می کند.
 • مقاومت در برابر اثرات شیمیایی

ویژگی های مواد پلی اتیلن