بهترین لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلنی که در کارخانه ها تولید می شوند، دارای چندین درجه کیفیت هستند. با توجه به این امر، هر نوع لوله پلی اتیلن را نمی توان به عنوان بهترین نوع لوله پلی اتیلن معرفی کرد. در واقع بهترین لوله پلی اتیلن باید ویژگی هایی داشته باشد. از جمله این ویژگیها می توان به  طول عمر مفید، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و نور خورشید، مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی اشاره کرد. البته لازم به ذکر است لوله پلی اتیلنی این ویژگیها را دارد که، در مراحل تولید آن فاکتورهایی در نظر گرفته شوند. به منظور آشنایی با ویژگیهای بهترین لوله پلی اتیلن و فاکتورهای موثر در این ویژگیها در ادامه با ما همراه باشید.

نمونه ای از لوله پلی اتیلن

 عمر مفید بهترین لوله پلی اتیلن

یکی از ویژگیها و مشخصات فنی بهترین لوله پلی اتیلن، عمر مفید این لوله است. به عبارت دیگر چنانچه در ساخت لوله پلی اتیلن از مواد اولیه مرغوب استفاده شود، کارشناسان عمر مفید لوله پلی اتیلن را حدود 50 سال تخمین زده اند. این میزان طول عمر یک مزیت بزرگ محسوب می شود. با توجه به این امر جهت اطمینان از کیفیت استاندارد لوله پلی اتیلن و ماندگاری آن، خرید از یک برند معتبر اهمیت زیادی دارد، چرا که برندهای معتبر دارای تاییدیه سازمان استاندارد هستند.

نمونه ای از مواد اولیه لوله پلی اتیلن

مقاومت در برابر اشعه خورشید

از دیگر ویژگیهای بهترین لوله پلی اتیلن که اهمیت بالایی دارد، میزان مقاومت آن در برابر نور خورشید است. در واقع چنانچه در ساخت لوله پلی اتیلن از مواد با کیفیت استفاده شده باشد، تابش نور خورشید تاثیری در کاهش کیفیت لوله نخواهد شد. در صورتی که لوله های پلی اتیلن بی کیفیت بر اثر تابش ماوراء بنفش خورشید بعد از مدتی به شدت دچار پوسیدگی، تغییر شکل و حتی تغییر رنگ می شوند. با توجه به این موضوع باید بعد از مدتی لوله ها تعویض شوند که این امر، از نظر اقتصادی هزینه های بالایی دارد.

اتصال لوله های پلی اتیلن

معمولا در بیشتر پروژه ها کار قطع و اتصال لوله پلی اتیلن وجود دارد. اتصال درست و اصولی قطعات لوله پلی اتیلن، برای کارفرمایان اهمیت زیادی دارد چرا که باز شدن نقاط اتصال بعد از اتمام کار، هزینه های قابل  توجه ای را به کارفرمایان تحمیل می کند. علاوه بر این اگر پروژه زیرزمینی باشد، مشکلات بزرگتری در اثر باز شدن نقاط جوش به وجود خواهد آمد. یکی از دلایلی که در کیفیت جوش نقاط اتصال لوله های پلی اتیلن موثر است، کیفیت لوله مصرفی است. به عبارت دیگر چنانچه لوله کیفیت لازم را داشته باشد نقاط اتصال و جوش خورده به هیچ عنوان باز نخواهند شد.

سایر ویژگیهای بهترین لوله پلی اتیلن

علاوه بر موارد اشاره شده، از دیگر ویژگیهای لوله پلی اتیلن با کیفیت می توان به موارد زیر اشاره کرد.

* داشتن وزن کم و استاندارد، یکی دیگر از ویژگیهای بهترین لوله پلی اتیلن است. به عبارت دیگر چنانچه لوله پلی اتیلن طبق استاندارد های جهانی ساخته شده باشد، باید وزن کمی داشته باشد. البته لازم به ذکر است که در کنار وزن کم، لوله باید مقاومت و استحکام لازم را داشته باشد.

* ضخامت و جداره داخلی لوله فاکتور دیگری است که نشان دهنده کیفیت استاندارد لوله پلی اتیلن است. در واقع لوله پلی اتیلن استاندارد باید جداره داخلی صاف و ضخامت استانداردی داشته باشد. به عنوان مثال چنانچه ضخامت لوله بیشتر از حد معمول و جداره آن نیز زبر باشد تاثیر منفی در انتقال مایعات خواهد داشت.

* مقاومت لوله پلی اتیلن در برابر تغییرات آب و هوایی، همچنین مقاومت در برابر فشار و ضربه نیز از دیگر ویژگیهای بهترین لوله پلی اتیلن محسوب می شوند.

* انعطاف پذیر بودن لوله پلی اتیلن یکی از فاکتورهای مهم در کیفیت استاندارد لوله پلی اتیلن به شمار میرود. در واقع کیفیت لوله باید به نحوی باشد که در هنگام خم شدن لوله (با توجه به شرایط نصب)، لوله دچار ترکیدگی نشود. البته این ویژگی به طور مستقیم به کیفیت مواد اولیه لوله بستگی دارد

معرفی فاکتورهای موثر در تولید بهترین لوله پلی اتیلن  

همانطور که اشاره شد فاکتورهای مختلفی وجود دارند که در ویژگیهای بهترین لوله پلی اتیلن (عمر مفید، مقاومت در برابر اشعه خورشید و …) موثر هستند. به عبارت دیگر این فاکتورها تاثیر مستقیم و کلیدی در تولید بهترین لوله پلی اتیلن دارند. در ادامه مطلب به این فاکتورها اشاره خواهیم کرد.

استفاده از مواد اولیه مرغوب

یکی از فاکتورهایی که تاثیر مستقیم و کلیدی در کیفیت استاندارد لوله پلی اتیلن دارد، کیفیت مواد اولیه لوله است. در واقع استفاده از مواد اولیه مرغوب، سبب ساخت لوله پلی اتیلن درجه 1 و مرغوب می شود. لوله هایی که با مواد اولیه مرغوب ساخته می شوند، به عنوان بهترین و با کیفیت ترین لوله معرفی می شوند. معمولا تولید کنندگان برتر به منظور اطمینان از مرغوب بودن مواد اولیه قبل از استفاده از مواد در خط تولید، آن را آزمایش می کنند. البته با توجه به هزینه بردار بودن و نیاز به تجهیزات پیشرفته برای انجام آزمایش، هر تولید کننده ای آزمایش مواد اولیه را انجام نمی دهد.

نمونه دیگری از مواد اولیه مرغوب

استفاده از دستگاه، تجهیزات پیشرفته و روشهای مدرن در تولید لوله پلی اتیلن

علاوه بر مواد اولیه، یکی دیگر از فاکتورهایی که تاثیر مستقیم و مثبت در کیفیت استاندارد لوله پلی اتیلن دارد، استفاده از تجهیزات، دستگاه های پیشرفته و روشهای مدرن در ساخت لوله است. به عنوان مثال روشهای مختلفی جهت ترکیب مواد اولیه لوله های پلی اتیلن وجود دارند اما، هر کدام از این روشها مزایا و معایبی دارند. با توجه به این امر معمولا تولید کنندگان برتر از روشهای مدرن جهت ترکیب مواد اولیه ساخت لوله استفاده می کنند. یکی از روشهای پیشرفته و بدون نقص ترکیب مواد اولیه، سیستم دوزینگ است. در این سیستم میزان ترکیب مواد اولیه به طور خودکار توسط دستگاه ها انجام می شود و هیچ گونه خطای انسانی در آن دیده نمی شود. با توجه به این موضوع لوله هایی که مواد اولیه آنها با سیستم دوزینگ ترکیب می شوند، مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد شیمیایی، اشعه ماوراء بنفش، خوردگی حشرات و …. دارند.

بکارگیری نیروی متخصص و حرفه ای

 یکی دیگر از فاکتورهای موثر در ساخت بهترین لوله پلی اتیلن بکارگیری نیروی متخصص و حرفه ای در این زمینه است. نیروی متخصص با توجه به تجربه کاری، تاثیر مستقیمی در ساخت یک محصول با کیفیت و بدون نقص خواهد داشت.

با توجه به ویژگیها و فاکتورهای موثر در کیفیت استاندارد لوله پلی اتیلن باید گفت لوله ای را می توان به عنوان بهترین لوله پلی اتیلن معرفی کرد که، تمام ویژگیهای اشاره شده را داشته باشد. بر همین اساس یکی از تولیدکنندگانی که محصولات آن از دید بیشتر کارفرمایان بهترین محصولات محسوب می شوند، شرکت آب نهالان خلیج فارس است. در ادامه به دلایل کیفیت محصولات این گروه تولیدی خواهیم پرداخت.

تجهیزات پیشرفته کارخانه آب نهالان خلیج فارس

دلایل کیفیت لوله های شرکت آب نهالان خلیج فارس

* دلیل کلیدی و اصلی کیفیت استاندارد لوله پلی اتیلن آب نهالان خلیج فارس، کیفیت مواد اولیه ای است که در ساخت لوله های این شرکت استفاده می شود. در واقع این شرکت به منظور اطمینان از کیفیت مواد اولیه مصرفی، مواد اولیه را در آزمایشگاه مورد آزمایش های مکرر قرار می دهد. فقط در صورتی که کیفیت مواد اولیه توسط کارشناسان تایید شود به چرخه تولید فرستاده می شود.

* استفاده از دستگاه های پیشرفته و بروز در تمام مراحل تولید از جمله ساخت، برش، بسته بندی و … یکی دیگر از دلایل کیفیت لوله های پلی اتیلن این گروه تولیدی است. به عنوان مثال دستگاه هایی که در این گروه تولیدی در قسمت برش لوله ها استفاده می شوند، برش را به نحوی انجام می دهند که کار اتصال لوله ها به راحتی و ظرافت تمام انجام می شود. برش درست و اصولی لوله (بدون براده) در هنگام اتصال اهمیت زیادی دارد.

* ترکیب مواد اولیه در این گروه تولیدی توسط سیستم دوزینگ انجام می شود. همانطور که اشاره شد، سیستم دوزینگ یکی از روشهای مدرن و استاندارد جهت ترکیب مواد اولیه لوله پلی اتیلن محسوب می شود. در سیستم دوزینگ نسبت ترکیب مواد اولیه کاملا درست و استاندارد انجام می شود. اهمیت استفاده از این سیستم در ترکیب مواد اولیه از این جهت است که کم یا زیاد بودن هر کدام از مواد اولیه در ترکیب مواد ساخت لوله در کیفیت نهایی لوله موثر است. بر همین اساس کیفیت لوله هایی که مواد اولیه آنها با سیستم دوزینگ ساخته می شود، تضمین شده است.

* کنترل کیفیت بخش نهایی کار تولید لوله پلی اتیلن در این گروه تولیدی است. در واقع در این قسمت کیفیت لوله از نظر وزن، ضخامت، انعطاف، صاف بودن جداره و مقاومت لوله در برابر ضربه آزمایش می شود.

* بکارگیری نیروی متخصص و حرفه ای در این مجموعه یکی دیگر از دلایل کیفیت محصولات آن محسوب می شود.

با توجه به مولفه های اشاره شده، به جرات میتوان گفت محصولاتی که توسط این گروه تولیدی به بازار عرضه می شوند، جزء بهترین لوله های پلی اتیلن محسوب می شوند. با توجه به کیفیت بی نظیر محصولات، این گروه تولیدی موفق به دریافت گواهینامه آکرودیته از تایید صلاحیت ایران و گواهینامه ISO 17025 از اداره کل استاندارد شده است. وجود این گواهینامه تضمین کننده کیفیت استاندارد لوله پلی اتیلن آب نهالان خلیج فارس است.