معرفی مشخصات لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن چیست؟

قبل از پرداختن به مشخصات لوله پلی اتیلن بهتر است ابتدا با این نوع لوله آشنا شویم. لوله پلی اتیلن یک نوع لوله پلاستیکی با ویژگی ترموپلاستیکی است. منظور از خاصیت ترموپلاستیکی این است که از طریق حرارت و گرم کردن می توان در این لوله تغییر شکل ایجاد کرد. لوله پلی اتیلن به دلیل مزایای زیادی که در مقایسه با لوله های فولادی و فلزی دارد خیلی زود جایگزین این نوع لوله ها شد. در ادامه مطلب به مشخصات لوله پلی اتیلن و کاربردهای بی نظیر این محصول خواهیم پرداخت.

لوله پلی اتیلن مخصوص انتقال آب

مشخصات لوله های پلی اتیلن

 لوله پلی اتیلن از نظر فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی دارای مشخصات خاصی است. این مشخصات به این صورت است.

* یکی از مشخصات لوله های پلی اتیلن که جزء مشخصات مکانیکی این لوله است مقاومت بالای آن در برابر ضربه است. این میزان مقاومت به دلیل ساختار پلیمری این لوله است.

* از دیگر مشخصات فیزیکی لوله پلی اتیلن انعطاف بالا و شکل پذیری آن است.

مشخصات شیمیایی این لوله

* از جمله مشخصات شیمیایی لوله پلی اتیلن مقاومت زیاد این لوله در برابر سایش است.

* مقاومت بسیار زیاد در برابر محیط های اسیدی، شیمیایی و بازی یکی دیگر از مشخصات شیمیایی این لوله است.

* ماندگاری و عمر بالای لوله پلی اتیلن به دلیل طولانی بودن تجزیه این نوع لوله است.

* چون ترکیب مواد اولیه این لوله، پلیمر و کریستال است به همین دلیل ساختار بی نظیری دارد. منظور از ساختار بی نظیر مقاومت لوله پلی اتیلن در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید است. این میزان مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید به دلیل ساختار کریستالی این لوله است. در واقع هر چقدر که میزان کریستالی بودن لوله بیشتر باشد مقاومت آن در برابر اشعه نیز بیشتر است.

* علاوه بر موارد ذکر شده در مورد مشخصات شیمیایی لوله پلی اتیلن، یکی دیگر از این مشخصات شیمیای این است که این لوله باعث تغییر مزه، بو و رنگ آب نمی شود.

* از دیگر مشخصات لوله پلی اتیلن مقاومت زیاد آن در برابر زنگ زدگی و هوازدگی است.

* از دیگر خواص شیمیای این لوله جمع شوندگی است. در صورت نیاز به جمع کردن، این لوله خیلی راحت جمع می شود.

خط تولید لوله پلی اتیلن شرکت آب نهالان خلیج فارس

مشخصات فیزیکی این لوله

از دیگر مشخصات لوله پلی اتیلن مشخصات فیزیکی آن است. این مشخصات شامل مواردی است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

* از جمله مشخصات فیزیکی لوله پلی اتیلن عدم ایجاد نشتی در آن است. زمانی که یک لوله دچار نشتی باشد سبب ایجاد مشکلاتی در سیستم آبیاری و آبرسانی می شود. اما این لوله چون هیچگونه نشتی ندارد به همین دلیل انتخاب مناسبی جهت کار آبیاری و آبرسانی است.

* یکی از مشکلاتی که در اغلب لوله ها به جود می آید ایجاد رسوب در داخل لوله است. اما لوله پلی اتیلن به دلیل ساختار ویژه ای که دارد هیچگاه در دیواره داخلی آن رسوب ایجاد نمی شود.

* از دیگر مشخصات لوله پلی اتیلن این است که نیاز به پوشش سطحی، جهت حفاظت ندارد. چون ساختار این لوله همانطوری که اشاره شد به نحوی است که دارای مقاومت زیاد در برابر هرگونه ماده شیمیایی است.

* یکی دیگر از مشخصات لوله پلی اتیلن مقاومت بالای این لوله در برابر گرما و سرما است.

* علاوه بر مواردی که در مورد مشخصات فیزیکی لوله پلی اتیلن گفته شد یکی دیگر از مشخصات این لوله، عدم نیاز به تجهیزات خاص جهت اتصال قطعات آن است.

* جنس بعضی از لوله ها به گونه ای است که موجودات زنده زیر خاک قادر به سوراخ کردن آنها هستند. اما ساختار لوله پلی اتیلن به نحوی است که موجودات زنده به راحتی قادر به آسیب زدن به آن نیستند.

دو سایز مختلف این لوله

انواع لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن به دلیل ویژگیهای زیادی که دارد در کارهای مختلفی از آن استفاده می شود. به همین دلیل در انواع مختلفی نیز تولید می شود. انواع مختلف لوله پلی اتیلن شامل: تک جداره، دوجداره، آبیاری کشاورزی، انتقال آب فاضلاب و …تولید می شود.

* از لوله های تک جداره در انتقال فاضلاب، انتقال گاز، انتقال آب و پروژه های مخابراتی استفاده می شود.

* از لوله های دوجداره نیز در کارهای عمرانی مانند انتقال آب، کار آبیاری شبکه فاضلاب و… استفاده می شود. تفاوت لوله دوجداره با تک جداره این است که در لوله تک جداره مقاومت لوله در مقابل فشارهای داخلی در نظر گرفته می شود. اما در لوله های دوجداره مقاومت لوله در مقابل فشارهای خارجی در نظر گرفته می شود. لوله های دوجداره دارای انواع مختلفی هستند. اما در میان این انواع مختلف، دوجداره کرتیوب دار در مقایسه با انواع دیگر کیفیت بیشتری دارد.

* لوله های پلی اتیلن مخصوص کار آبیاری کشاورزی نیز دارای ویژگیهای خاصی هستند. معمولا این لوله ها دارای یک خط آبی هستند و به عبارت دیگر این خط نشان دهنده لوله های پلی اتیلن مخصوص انتقال آب است. به دلیل مزایای زیاد این نوع لوله های آبیاری مانند: عدم تشکیل جرم و رسوب، مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش و … بیشتر مهندسان کشاورزی استفاده از این نوع لوله را به کشاورزان پیشنهاد می دهند. این نوع لوله نیز دارای انواع مختلفی مانند: لوله آبیاری با دانسیته بالا، لوله آبیاری با دانسیته پایین و لوله نواری است.

تولید کنندگان و برندهای معتبر لوله پلی اتیلن در شیراز

همانطور که اشاره شد لوله پلی اتیلن دارای مشخصات و انواع مختلفی است. تولید کنندگان زیادی هستند که به دلیل فروش بالای لوله های پلی اتیلن اقدام به تولید این محصول کرده اند. اما چنانچه تولید این محصول از مواد با کیفیت و مرغوب صورت نگیرد، لوله تولید شده مشخصات ذکر شده را ندارد و پروژه هایی را که با لوله های نامرغوب اجرا شوند خیلی زود شکست می خورند. به عنوان مثال اگر لوله ای که جهت کار انتقال آب استفاده شده دارای کیفیت استاندارد نباشد، خیلی زود کیفیت خود را از دست می دهد و سبب ایجاد اختلال در آبرسانی و هزینه های اضافی تعویض لوله نیز می شود.

به همین دلیل بهتر است جهت انجام هر نوع پروژه عمرانی که نیاز به خرید لوله پلی اتیلن باشد از شرکت های معتبر این لوله ها را تهیه کرد. یکی از تولید کنندگان معتبر انواع لوله پلی اتیلن شرکت آب نهالان خلیج فارس است. این شرکت تمام محصولات خود را مطابق با استانداردهای جهانی تولید می کند و با اطمینان می توان گفت که محصولات این شرکت قابل مقایسه با برندهای معتبر خارجی است.