لوله های پلی اتیلن فشار قوی

لوله پلی اتیلن فشار قوی به چه نوع لوله هایی گفته می شود؟

لوله های پلی اتیلن فشار قوی به لوله های پلی اتیلنی گفته می شود که مختص فشار بالا هستند. البته منظور از فشار قوی بودن، وجود ضخامت بالای این لوله ها نیست بلکه جنس این لوله ها، قوی است که توان تحمل فشارهای بالا را دارند و به همین دلیل به آنها فشار قوی گفته می شود. لوله پلی اتیلن فشار قوی در انواع مختلفی تولید می شود.

در یک دسته بندی کلی لوله های پلی اتیلن در دو دسته تک جداره و دوجداره تقسیم می شوند. لوله های پلی اتیلن فشار قوی در دسته لوله های تک جداره قرار دارند. این نوع لوله پلی اتیلن با توجه به کاربردی که دارد معمولا در سایزهای مختلفی ساخته می شوند. به دلیل وجود مزایای زیاد لوله های پلی اتیلن در بیشتر کارهای عمرانی و کشاورزی از این لوله استفاده می شود. در ادامه مطلب به معرفی بیشتر این نوع لوله پلی اتیلن و مزایای آن پرداخته می شود.

لوله پلی اتیلن فشار قوی

لوله پلی اتیلن فشار قوی

کاربردهای این نوع لوله پلی اتیلن  

از لوله های پلی اتیلن فشار قوی علاوه بر انجام کار آبیاری قطره ای و شبکه های زهکشی کشاورزی در  کار انتقال فاضلاب های روستایی، شهری و صنعتی همچنین انتقال گاز نیز از این نوع لوله پلی اتیلن استفاده می شود. معمولا لوله های پلی اتیلن در رنگ مشکی ساخته می شوند. دلیل سیاه بودن لوله های پلی اتیلن وجود کربن سیاه در مواد پلی اتیلن است. مقاومت بالای لوله های پلی اتیلن در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید، به دلیل وجود همین کربن سیاه در ترکیب مواد اولیه لوله های پلی اتیلن است.

لوله فشار قوی با خط آبی

لوله فشار قوی با خط آبی

انواع لوله پلی اتیلن فشار قوی

* یکی از انواع لوله پلی اتیلن فشار قوی مختص انتقال خطوط گاز است. دلیل انتخاب این نوع لوله جهت انتقال گاز طبیعی مقاومت آن در برابر زنگ زدگی و آتش سوزی است. لوله های پلی اتیلن مختص گاز رسانی دارای یک نوار زرد رنگ هستند.

* یکی دیگر از انواع لوله های پلی اتیلن فشار قوی لوله های مربوط به کار آبیاری کشاورزی است. دلیل استفاده از لوله پلی اتیلن در کار آبیاری کشاورزی علاوه بر مزایایی که ذکر شد هزینه پایین نصب این لوله ها است. در واقع چون کار نصب لوله های پلی اتیلن به تجهیزات خاصی نیاز ندارد به همین دلیل هزینه نصب و اجرای آن کم است. به عنوان مثال شیرآلات و اتصالات پلیمری بدون نیاز به تجهیزات، به لوله های پلی اتیلنی وصل می شوند و نیاز به خرید شیرآلات و مغزی های خاص نیست. این نوع لوله پلی اتیلن با خط آبی شناخته می شود.

علاوه بر این یکی از مشکلات عمده در انجام کار آبیاری کشاورزی ایجاد رسوب در لوله های آبرسانی بود. اما لوله های پلی اتیلن به دلیل ساختار ویژه ای که دارند هیچگونه رسوبی در آنها ایجاد نمی شود. منظور از این ساختار ویژه صاف بودن دیواره داخلی لوله است. در واقع صاف بودن لوله سبب می شود که جرم آب امکان جمع شدن در دیواره و ایجاد رسوب را نداشته باشد.

* از دیگر انواع لوله پلی اتیلن فشار قوی لوله هایی است که در کار آبرسانی از آنها استفاده می شود. دلیل استفاده از این نوع لوله در کار آبرسانی این است که، لوله پلی اتیلن سبب تغییر در مزه و رنگ آب نمی شود و یک انتخاب کاملا بهداشتی است. این نوع لوله نیز با خط آبی شناخته می شوند.

* لوله پلی اتیلن فشار قوی مختص انتقال فاضلاب یکی دیگر از انواع این لوله است. دلیل استفاده از این نوع لوله جهت انتقال فاضلاب استحکام آن در برابر مواد شیمیایی و اسیدی است. علاوه بر این جهت جمع آوری آبهای سطحی نیز از این لوله ها استفاده می شود. لوله پلی اتیلن مختص انتقال فاضلاب با خط قرمز شناخته می شود.

نمونه دیگری از لوله های پلی اتیلن فشار قوی

نمونه دیگری از لوله های پلی اتیلن فشار قوی

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن فشار قوی

* از جمله مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن فشار قوی طول عمر مفید و ماندگاری بالای آنها است. عمر مفید این لوله ها بالای 50 سال است. این میزان ماندگاری از نظر اقتصادی بسیار باصرفه است، چون نیاز به تعویض لوله ها به مدت چندین سال به تاخیر می افتد.

* از دیگر مزایای این نوع لوله پلی اتیلن مقاومت آن در مقابل زنگ زدگی و خوردگی است. ساختار این لوله به گونه ای است که در صورت تماس با آب دچار زنگ زدگی نمی شود.

* همچنین لوله های پلی اتیلن فشار قوی مقاومت بالایی در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید دارند. بعضی از متریال ها هستند که با تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید به مرور زمان دچار پوسیدگی می شوند، اما لوله پلی اتیلن در این مورد مقاومت بسیار زیادی دارد.

* از دیگر مزایای چشمگیر لوله های پلی اتیلن عدم ایجاد نشتی در محل اتصالات این لوله ها است. ویژگی عدم نشتی در لوله های پلی اتیلن فشار قوی یک مزیت بزرگ محسوب می شود. به عنوان مثال اگر در لوله های انتقال گاز، به دلیل کیفیت پایین لوله، نشتی به وجود بیاید سبب ایجاد اتفاقات ناگوار می شود.

* علاوه بر موارد ذکر شده کیفیت بالای این لوله سبب شده که در برابر سرمای هوای منفی 70 درجه و گرمای 80 درجه نیز کیفیت خود را از دست ندهد و دچار شکستگی، ترکیدگی و تغییر شکل نشود.

* از دیگر مزایای لوله پلی اتیلن فشار قوی انعطاف زیاد است. انعطاف زیاد این لوله سبب مقاومت آن در برابر هر نوع شکستگی می شود. چون گاهی اوقات ممکن است در زمینهای ناهموار کار آبرسانی و یا انتقال خطوط گاز صورت بگیرد چنانچه لوله انعطاف نداشته باشد احتمال شکستگی به دلیل ناهمواری زمین وجود دارد.

* از دیگر مزایای این نوع لوله پلی اتیلن داشتن وزن سبک و حمل و نقل راحت است. علاوه بر موارد ذکر شده قیمت این لوله ها با توجه به وجود مزایای زیادی که دارند بسیار با صرفه و اقتصادی است.

لوله پلی اتیلن فشار قوی با نوار زرد

لوله پلی اتیلن فشار قوی با نوار زرد

انواع سایز این نوع لوله پلی اتیلن و کاربرد آنها

لوله های پلی اتیلن فشار قوی در سایزهای مختلفی ساخته می شوند. هر کدام از این سایزها نیز مناسب انجام کاری هستند.

* لوله پلی اتیلن فشار قوی سایز 75 میلیمتری، که سایز بزرگ این نوع لوله محسوب می شود و مناسب، کار آبرسانی، آبخیزداری و آبرسانی کشاورزی است.

* سایز 63 میلیمتری یکی دیگر از انواع سایز لوله پلی اتیلن فشار قوی است. از این سایز در اغلب پروژه ها استفاده می شود.

* سایزهای 50، 40 و 32 میلیمتر لوله پلی اتیلن نیز بیشتر مناسب زمین ها و باغهای کشاورزی هستند.

* سایز 25 میلیمتری یکی دیگر از سایزهای این نوع لوله پلی اتیلن است. از این نوع لوله نیز جهت انتقال آب با حجم کم و آبیاری باغها استفاده می شود.

* کوچکترین سایز لوله پلی اتیلن فشار قوی سایز 16 میلیمتری است. از این سایز جهت اجرای روش آبیاری قطره ای استفاده می شود.

خرید لوله های پلی اتیلن فشار قوی

جهت خرید لوله پلی اتیلن فشار قوی رعایت مواردی جهت یک خرید مطلوب ضروری است. همانطور که اشاره شد لوله های فشار قوی دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از آنها مناسب انجام کاری می باشند. به همین دلیل کارفرمایان باید هنگام خرید لوله های پلی اتیلن فشار قوی با توجه به نوع کاربرد آن اقدام کنند. به عنوان مثال جهت انتقال خطوط گاز حتما از لوله های مختص این کار استفاده کنند در غیر این صورت خسارات جبران ناپذیری به بار می آید.

همچنین لوله های پلی اتیلن فشار قوی دارای ویژگیهای زیادی هستند اما این مزایا زمانی وجود دارند که لوله تولید شده دارای کیفیت مرغوب باشد. در واقع هر نوع لوله پلی اتیلنی دارای این ویژگیها نیست. چون بعضی از تولید کنندگان جهت هزینه کمتر از مواد اولیه نامرغوب استفاده می کنند و به همین دلیل نیز لوله تولید شده دارای کیفیت بسیار پایینی است. به همین دلیل جهت خرید انواع لوله های پلی اتیلن با کیفیت بهتر است حتما از برندها و تولید کنندگان معتبر لوله های پلی اتیلن لوله های مورد نیاز را خریداری کرد، به این دلیل که معمولا تولید کنندگان معتبر از مواد اولیه مرغوب در محصولات خود استفاده می کنند.

برترین برند تولید کننده انواع لوله پلی اتیلن در شیراز

یکی از تولید کنندگان معتبر در زمینه تولید انواع لوله پلی اتیلن فشار قوی گروه تولیدی آب نهالان خلیج فارس است. محصولاتی که توسط شرکت آب نهالان خلیج فارس تولید می شوند از نظر کیفیت قابل مقایسه با برندهای معتبر خارجی هستند. دلیل کیفیت بی نظیر محصولات شرکت آب نهالان خلیج فارس مواد اولیه مرغوبی است که در ساخت لوله های پلی اتیلن استفاده می کنند. همچنین پیشرفته بودن آزمایشگاه و دستگاه های این شرکت در این تولید موفق موثر هستند. مواد اولیه قبل از استفاده در خط تولید، در آزمایشگاه مورد آزمایش های مکرری قرار می گیرد تا محصول تولید شده از هر نظر کیفیت فوق العاده ای داشته باشد.

آزمایشگاه شرکت آب نهالان خلیج فارس موفق به دریافت گواهینامه ISO 17025 از مرکز تایید صلاحیت ایران و گواهینامه آکرودیته از اداره کل استاندارد شده است. علاوه بر این به دلیل داشتن دستگاه های پیشرفته در این شرکت زمان تحویل سفارش به کارفرمایان عزیز در کمترین بازه زمانی صورت می گیرد.