کارخانه لوله پلی اتیلن فارس

کارخانه لوله پلی اتیلن فارس از سال 1384 با نام شرکت آب نهالان خلیج فارس، فعالیت خود را در زمینه تولید انواع لوله پلی اتیلن آغاز کرده است. این گروه تولیدی به دلیل تولید محصولات با کیفیت و استاندارد، چندین سال است که در صدر فروش محصولات پلی اتیلن قرار گرفته است. در واقع انتخاب اول بیشتر مهندسان کشاورزی، مهندسین عمران و کشاورزان نمونه، محصولات شرکت آب نهالان خلیج فارس است. در ادامه به معرفی بیشتر این گروه تولیدی و دلیل کیفیت محصولات آن خواهیم پرداخت.

معرفی خط تولید کارخانه لوله پلی اتیلن فارس

کارخانه لوله پلی اتیلن فارس دارای 7 خط تولید است. لوله های پلی اتیلنی که در این 7 خط، تولید می شوند در رده فشارها و سایزهای مختلف هستند. سرعت عمل گروه تولیدی آب نهالان خلیج فارس در تولید لوله های پلی اتیلن به دلیل وجود 7 خط تولید و کار در دو شیفت کاری است. بر همین اساس ظرفیت تولید لوله پلی اتیلن در این کارخانه سالانه، 12000 تن است.

  کیفیت محصولات این گروه تولیدی

همانطور که اشاره شد محصولات پلی اتیلن آب نهالان خلیج فارس امروزه اولویت اول بیشتر مهندسان و کشاورزان  است اما، دلیل این میزان اعتماد به محصولات آب نهالان خلیج فارس چیست؟ در تولید محصولات پلی اتیلن در هر کارخانه ای از دستگاه هایی استفاده می شود. کیفیت دستگاه هایی که در خط تولید یک کارخانه وجود دارند در کیفیت محصولات تولید شده بسیار موثر هستند. دستگاه هایی که در خط تولید کارخانه لوله پلی اتیلن فارس به کار رفته اند، دستگاه هایی هستند که طبق آخرین فناوری های روز دنیا ساخته شده شده اند. دستگاه های این گروه تولیدی از یک برند معتبر آلمانی هستند که به طور خودکار، کیفیت محصولات تولید شده را کنترل می کنند. بر همین اساس در مراحل تولید لوله های پلی اتیلن کارخانه آب نهالان خلیج فارس خطای انسانی وجود ندارد. به همین دلیل است که محصولات کارخانه لوله پلی اتیلن فارس امروزه جزء معتبرترین محصولات معرفی می شوند.

 خطوط کنترل کیفیت

علاوه بر کیفیت دستگاه ها، خط کنترل کیفیت کارخانه لوله پلی اتیلن فارس نیز در کیفیت محصولات این مجموعه موثر است. خط کنترل کیفیت این کارخانه، مجهز به سیستم هوشمند گراویمتریک است. در این سیستم وزن لوله، قطر لوله و ضخامت لوله به طور کامل بررسی می شود. لوله ای تاییدیه را در این سیستم کسب می کند که وزن، قطر و ضخامت آن مطابق با استانداردهای جهانی باشد.

معرفی سیستم دوزینگ کارخانه آب نهالان خلیج فارس   

یکی از اقداماتی که سبب کیفیت چشمگیر محصولات آب نهالان شده است، استفاده از سیستم دوزینگ در این گروه تولیدی است. سیستم دوزینگ، میزان مستر پیچی را که باید به مواد اولیه ساخت لوله پلی اتیلن اضافه شود، به طور دقیق کنترل می کند. میزان ترکیب مواد اولیه در کیفیت لوله ساخته شده بسیار موثر است. مواد اولیه لوله پلی اتیلن، از ترکیب مستر پیچ دوده و مواد شفاف پلی اتیلن ساخته می شود.

مقدار دوده موجود در  محصول نهایی، طبق استانداردهای جهانی باید بین 2 تا 2.5 باشد. چنانچه مقدار دوده در محصول نهایی کمتر از حد استاندارد باشد، لوله ساخته شده در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید مقاومتی نخواهد داشت و خیلی زود دچار پوسیدگی می شود. علاوه بر این چنانچه میزان دوده در محصول نهایی بیشتر از حد استاندارد باشد، تاثیر منفی در خواص فیزیکی و مکانیکی لوله دارد. با توجه به اهمیت ترکیب درست مواد اولیه لوله، مهندسان شرکت آب نهالان خلیج فارس همانطور که اشاره شد، از سیستم دوزینگ در ترکیب مواد اولیه ساخت لوله استفاده می کنند.

نحوه برش لوله های پلی اتیلن در شرکت آب نهالان خلیج فارس

از دیگر ویژگیهای شرکت آب نهالان خلیج فارس که سبب متمایز شدن محصولات این گروه تولیدی با سایر تولیدکنندگان شده است، برش لوله های پلی اتیلن با دستگاه های پیشرفته و به روز است.  برش درست لوله های پلی اتیلن (برش بدون براده) اهمیت بسیاری دارد. در واقع وجود کوچکترین نقص در قسمت برش داده شده لوله پلی اتیلن، سبب سختی کار هنگام اتصال لوله ها خواهد شد.

معرفی آزمایشگاه کارخانه

از دیگر قسمتهای کارخانه لوله پلی اتیلن فارس، قسمت آزمایشگاه این مجموعه است. آزمایشگاه این گروه تولیدی مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه هایی است که، در زمینه آزمایش کیفیت لوله های پلی اتیلن موثر هستند. آزمایشگاه این گروه تولیدی موفق به دریافت گواهینامه ISO 17025 از مرکز تایید صلاحیت ایران و گواهینامه آکرودیته از اداره کل استاندارد شده است. آزمون هایی که در این آزمایشگاه روی مواد اولیه و لوله های پلی اتیلن انجام می شوند شامل: آزمون ابعاد لوله، آزمون دانسیته (چگالی)، آزمون تعیین دوده، آزمون فشار هیدرواستاتیک، آزمون کشش و … هستند. چنانچه مواد اولیه ساخت لوله پلی اتیلن در هر کدام از مراحل اشاره شده تاییدیه را کسب نکند، مواد اولیه به خط تولید وارد نخواهد شد.

نیروی متخصص این گروه تولیدی 

از دیگر مولفه های موثر در کیفیت روزافزون محصولات آب نهالان خلیج فارس، وجود نیروهای متخصص در این گروه تولیدی است. تمام نیروی انسانی فعال در این مجموعه، دارای سالها تجربه کاری در زمینه طراحی و ساخت لوله پلی اتیلن هستند.

بسته بندی محصولات در این مجموعه

شرایط بسته بندی بعضی از لوله های پلی اتیلن، مانند نوارهای آبیاری (نوار تیپ) که مخصوص آبیاری قطره ای هستند، با سایر لوله های پلی اتیلن متفاوت است. تفاوت این بسته بندی نیز در نازک و حساس بودن نوار تیپ است. بر همین اساس بسته بندی این محصول باید با دقت خاصی صورت بگیرد. شرکت آب نهالان خلیج فارس به منظور بسته بندی نوار های آبیاری از دستگاه های مخصوصی استفاده می کند. به دلیل بسته بندی درست و اصولی نوار های آبیاری در این مجموعه، با اطمینان می توان از محصولات آن استفاده کرد.

محصولات آب نهالان خلیج فارس 

کارخانه لوله پلی اتیلن فارس در تولید انواع لوله پلی اتیلن فعالیت دارد. محصولات این گروه تولیدی به طور کلی شامل سه دسته: لوله های پلی اتیلن آبرسانی، لوله های پلی اتیلن آبیاری و نوار آبیاری محصولات هستند. جهت آشنایی بیشتر با محصولات آب نهالان خلیج فارس در ادامه با ما همراه باشید.

لوله های پلی اتیلن آبرسانی

 لوله های آبرسانی کارخانه لوله پلی اتیلن فارس در دو گرید Pe100 و Pe80 تولید می شوند. لوله های پلی اتیلنی که با این دو گرید ساخته می شوند، دارای کیفیتی فوق العاده هستند. از نظر سایز نیز لوله های آبرسانی این گروه تولیدی از سایز 16 میلیمتری الی 500 میلیمتری و در فشار کاری 4 تا 25 اتمسفر تولید می شوند. لوله های آبرسانی جزء لوله های تک جداره محسوب می شوند. از این نوع لوله های پلی اتیلن، علاوه بر پروژه های کشاورزی در پروژه های شهری، صنعتی، حفاری، انتقال آب آشامیدنی، انتقال فاضلاب، انتقال مواد شیمیایی و … استفاده می شود.

لوله های پلی اتیلن آبیاری

از دیگر محصولات کارخانه لوله پلی اتیلن فارس، لوله های مخصوص آبیاری هستند. این لوله ها در کلاف های 400 متری و سایز 16 میلیمتری تولید می شوند. با توجه به اینکه شرکت آب نهالان خلیج فارس در ساخت این لوله ها از مواد اولیه درجه یک استفاده می کند. بر همین اساس امکان استفاده از این لوله ها در فضای باز و در برابر نور خورشید وجود دارد، چرا که با تابش نور خورشید دچار پوسیدگی نخواهند شد.

نوارهای آبیاری

آخرین محصول این شرکت، نوارهای آبیاری هستند. امروزه استفاده از نوارهای آبیاری با توجه به شرایط خشکسالی که در کشور حاکم شده است، بسیار ضروری به نظر می رسد. نوارهای آبیاری این گروه تولیدی در چند نوع 10، 20 و 30 سانتی متری تولید می شوند. منظور از این اندازه ها، فاصله بین روزنه ها است. نوارهای آبیاری معمولا در کلاف های 1000 متری به بازار عرضه می شوند. این مجموعه نوارهای آبیاری را با توجه به کاربرد آنها در دو نوع درزدار و بغل دوخت تولید می کند.

فاکتور مهمی که در رابطه با تولید نوار آبیاری وجود دارد و ممکن است بعضی از تولید کنندگان به دلیل صرفه اقتصادی آن را در نظر نگیرند، کیفیت دوخت در نوار آبیاری بغل دوخت است. با توجه به اهمیت این موضوع از آنجایی که شرکت آب نهالان خلیج فارس در تولید محصولات خود از پیشرفته ترین دستگاه ها استفاده می کند، با اطمینان می توان از نوارهای آبیاری این شرکت استفاده کرد. به عبارت دیگر مصرف کننده اطمینان داشته باشد که دوخت نوارهای بغل دوخت آب نهالان خلیج فارس، به دلیل کیفیت مواد اولیه و کیفیت دوخت، هیچگاه دچار پارگی در قسمت دوخت نخواهد شد.

ویژگی مهم انواع لوله پلی اتیلن آب نهالان خلیج فارس

ویژگی مهمی که در تولید هر نوع لوله پلی اتیلن (آبیاری، آبرسانی، نوار آبیاری و ..)  باید در نظر گرفته شود نوع جداره داخلی لوله است. در واقع چنانچه در ساخت یک لوله پلی اتیلن تمام فاکتورها مانند ضخامت، اندازه کیفیت و … در نظر گرفته شود اما، جداره داخلی آن صاف نباشد، لوله تولید شده استاندارد نیست.

 اهمیت این موضوع به این دلیل است که اگر جداره داخلی لوله زبر باشد، به مرور زمان رسوب و سایر مواد معلق در مایعات به جداره لوله چسبیده می شود. بعد از مدتی نیز لوله کیپ می شود و سرعت انتقال مایعات به طور چشمگیری کاهش می یابد. این اتفاق در لوله های پلی اتیلنی که جداره داخلی آنها صاف است هیچگاه اتفاق نمی افتد.

مهندسان کارخانه لوله پلی اتیلن فارس با توجه به اهمیت این موضوع، در ساخت انواع لوله پلی اتیلن به این فاکتور توجه می کنند. بر همین اساس، جداره داخلی تمام لوله های پلی اتیلن ساخته شده در این مجموعه صاف و صیقلی است.