خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن

با توجه به کاربرد فوق العاده لوله های پلی اتیلن و نقش کلیدی این لوله ها در بیشتر پروژه های عمرانی و کشاورزی، لازم است که در هنگام خرید لوله های پلی اتیلن جهت بهره وری بیشتر فاکتورهایی در نظر گرفته شوند. هر کدام از فاکتورهایی که در ادامه به آنها اشاره می شود به نوعی در کیفیت لوله موثر هستند. بر همین اساس در ادامه این مطلب به بررسی دلیل اهمیت خرید لوله های پلی اتیلن، فاکتورهای مهم در هنگام خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن و چگونگی تشخیص یک لوله پلی اتیلن با کیفیت خواهیم پرداخت.

دلیل اهمیت خرید لوله های پلی اتیلن

همانطور که اشاره شد امروزه خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن یکی از ارکان اصلی بیشتر پروژه های عمرانی و کشاورزی محسوب می شود، اما دلیل این استقبال بی نظیر از لوله های پلی اتیلن چیست؟ یکی از دلایل این استقبال بی نظیر اقتصادی بودن لوله های پلی اتیلن است. با توجه به اینکه در بیشتر کارهای عمرانی و کشاورزی هزینه های زیادی در رابطه با لوله گذاری انجام می شود به همین دلیل، کیفیت لوله استفاده شده نیز اهمیت زیادی دارد.

در واقع خرید لوله های پلی اتیلن برای مهندسان و کشاورزان برابر با یک گام بلند اقتصادی است. با جرات می توان گفت که این مطلب ( اقتصادی بودن لوله پلی اتیلن) اغراق آمیز نیست چرا که، طول عمر لوله های پلی اتیلن (100 سال) تخمین زده شده است. این میزان طول عمر مفید قابل مقایسه با هیچ متریالی نیست. البته لازم به ذکر است که کیفیت لوله تولید شده نیز در این طول عمر مفید بسیار موثر است. با توجه به این امر بهتر است هنگام خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن بهترین برند را انتخاب کرد.

فاکتورهای مهم در هنگام خرید انواع لوله پلی اتیلن

بعد از بررسی اهمیت خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن اکنون به معرفی فاکتورهای مهم در هنگام خرید این محصول پرکاربرد خواهیم پرداخت.

انتخاب نوع لوله پلی اتیلن متناسب با کاربری آن

یکی از فاکتورهای مهم هنگام خرید لوله های پلی اتیلن توجه به کاربری لوله است. با توجه به اینکه لوله های پلی اتیلن در انواع مختلف مخصوص انتقال آب، گاز، فاضلاب و کشاورزی ساخته می شوند به همین دلیل، توجه به این فاکتور اهمیت زیادی دارد. در واقع چون کیفیت و نوع این لوله ها با هم متفاوت است کاربری آنها نیز با هم تفاوت زیادی دارد. به عنوان مثال از لوله های تک جداره در خطوط انتقال آب استفاده می شود، در صورتی که اگر از لوله های تک جداره در خطوط انتقال فاضلاب استفاده شود لوله بعد از مدتی دچار گرفتگی می شود. این مسئله (گرفتگی لوله) مشکلات بزرگی را در خطوط انتقال فاضلاب ایجاد خواهد کرد.

علاوه بر این در لوله های پلی اتیلن مخصوص انتقال خطوط آب، کیفیت لوله باید به نحوی باشد که طعم و مزه آب تغییری نداشته باشد. با توجه به چنین اتفاقاتی است که انتخاب درست و متناسب لوله با کاربری آن، اهمیت زیادی دارد.

متناسب بودن کیفیت لوله پلی اتیلن و اتصالات آن

یک اصل مهم در رابطه با خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن متناسب بودن لوله و اتصالات آن با هم است. منظور از این اصل این است که به منظور ایجاد یک اتصال درست و اصولی بهتر است که کیفیت لوله و اتصالات آن با هم یکی باشند. اگر کیفیت لوله درجه یک است حتما از اتصالات درجه یک نیز استفاده شود. به طور کلی اتصالات پلی اتیلن شامل اتصالات جوشی، پیچی، الکتروفیوژن و فلنچی است. به کار بردن هر کدام از این اتصالات با توجه به نوع لوله پلی اتیلن متفاوت است.

انتخاب سایز و فشار مناسب لوله هنگام خرید لوله های پلی اتیلن

از دیگر فاکتورهای مهم هنگام خرید لوله های پلی اتیلن توجه به فشار و سایز لوله است. لوله های پلی اتیلن در سایز ها و فشارهای مختلفی ساخته می شوند. هر کدام از این سایزها و فشارها نیز مناسب کار خاصی هستند. به عنوان مثال بعضی از لوله های پلی اتیلن مخصوص پروژه های کشاورزی، مناسب استفاده در زمین هایی هستند که شیب زیادی دارند و بعضی دیگر مناسب زمینهای مسطح هستند. توجه به این نکته در هنگام خرید لوله های پلی اتیلن کشاورزی در بهره وری بیشتر بسیار موثر است.

در رابطه با فشار این لوله ها نیز باید گفت که، میزان تحمل فشار لوله های پلی اتیلن در یک محدوده دمایی مشخص با حروف اختصاری PN مشخص می شود. به عنوان مثال PN20 در یک لوله پلی اتیلن، نشان دهنده این است که لوله مورد نظر تحمل حداکثر فشار 20 را دارد. هر چه PN یک لوله بیشتر باشد ضخامت لوله نیز افزایش می یابد.

توجه به استاندارد بودن لوله پلی اتیلن هنگام خرید لوله های پلی اتیلن

دیگر فاکتور مهم هنگام خرید لوله های پلی اتیلن توجه به استاندارد بودن لوله است. دلیل اهمیت این امر کیفیت محصول است. در واقع لوله ای که دارای نشان استاندارد باشد به معنی کیفیت آن است چرا که، یک تولید کننده زمانی می تواند روی محصولات خود نشان استاندارد را هک کند که از سازمان استاندارد مربوطه، تاییدیه های لازم را دریافت کرده باشد.

تاریخ تولید لوله و سایر اطلاعات پلی اتیلن

از دیگر فاکتورهای مهم در هنگام خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن توجه به تاریخ تولید لوله و سایر اطلاعاتی است که روی لوله درج می شود. درج اطلاعات مربوط به لوله کمک بزرگی در یک انتخاب درست است. معمولا برندهای معتبر تولید کننده انواع لوله پلی اتیلن به منظور شناخت بیشتر خریدار از کیفیت لوله، اطلاعات کامل و جامعی را روی لوله درج می کنند. این اطلاعات شامل: نوع مواد اولیه، نوع لوله (گاز، فاضلاب، آب)، میزان ضخامت لوله و … است.

توجه به SDR لوله پلی اتیلن

یکی از فاکتورهای بسیار مهم هنگام خرید لوله های پلی اتیلن توجه به SDR لوله های پلی اتیلن است. منظور از میزان SDR میزان تحمل تنش لوله است. هر چه میزان SDR لوله پلی اتیلن کمتر باشد مقاومت لوله در برابر فشار بیشتر است. به عنوان مثال چنانچه SDR لوله ای 17 باشد می توان از آن در خطوط انتقال فاضلاب استفاده کرد اما اگر، SDR لوله 20 باشد تحمل لوله کمتر است و مناسب کاربردهایی است که لوله در آن تنش زیادی نداشته باشد.

چگونگی تشخیص لوله پلی اتیلن با کیفیت هنگام خرید لوله های پلی اتیلن

تا این جای مطلب به معرفی فاکتورهای مهم و موثر در خرید لوله های پلی اتیلن پرداخته شد. موارد دیگری هستند که با توجه به آنها به راحتی می توان هنگام خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن، لوله با کیفیت را از بی کیفیت تشخیص داد. یکی از مولفه های مهم هنگام خرید لوله پلی اتیلن توجه به جداره داخلی لوله است. لوله ای را می توان بهترین لوله پلی اتیلن معرفی کرد که جداره داخلی آن صاف و صیقلی باشد.  توجه داشته باشید که وجود هر گونه حفره و یا پوسته پوسته شدن در جداره داخلی، نشان دهنده عدم کیفیت لوله ساخته شده است.

کیفیت تجهیزات و دستگاه های تولید کننده لوله

تولید کننده های زیادی در زمینه تولید انواع لوله پلی اتیلن فعالیت دارند. در هر کدام از این گروه های تولیدی نیز از تجهیزات و دستگاه هایی، به منظور ساخت انواع لوله پلی اتیلن استفاده می کنند. آنچه که در این مورد اهمیت دارد نوع دستگاه و تجهیزات موجود در کارخانه تولید کننده لوله است.

هر چه دستگاه های تولید کننده مواد اولیه، برش دهنده لوله و بسته بندی، پیشرفته تر باشند کیفیت لوله ساخته شده نیز بیشتر است. بر همین اساس است که معمولا توصیه بیشتر مهندسان و کارفرمایان خرید از برندهای معتبر است. یکی از گروه های تولیدی لوله پلی اتیلن که در تمام مراحل ساخت لوله از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته استفاده می کند گروه تولیدی آب نهالان خلیج فارس است.

نوع مواد اولیه به کار رفته

معمولا هنگام خرید لوله های پلی اتیلن با دو نوع لوله پلی اتیلن (منظور دو درجه کیفیت است) روبرو می شوید. لوله های پلی اتیلنی که در ساخت آنها از مواد اولیه با کیفیت استفاده شده باشد با عنوان لوله های پلی اتیلن  pe100 شناخته می شوند. در واقع این نوع لوله ها درجه یک محسوب می شوند.

علاوه بر این لوله های پلی اتیلن pe80 نیز یکی دیگر از انواع لوله های پلی اتیلن محسوب می شود. این نوع لوله پلی اتیلن نیز کیفیت مطلوبی دارد. توجه به کیفیت pe لوله های پلی اتیلن در هنگام خرید این لوله ها در یک خرید موفق بسیار موثر است. با توجه به اینکه در ساخت لوله های pe100 از مواد اولیه ای استفاده می شود که مقاومت لوله را در برابر اشعه ماوراء بنفش افزایش می دهد، معمولا کارفرمایانی که به کیفیت لوله استفاده شده اهمیت می دهند از این نوع لوله استفاده می کنند.

وجود تاییدیه های لازم در گروه تولیدی

علاوه بر استاندارد بودن در هنگام خرید لوله های پلی اتیلن توجه به وجود بعضی از تاییدیه های دیگر نیز لازم است. به عنوان مثال هنگام خرید لوله های پلی اتیلن گازرسانی وجود تاییدیه اداره گاز اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این لوله های پلی اتیلن مخصوص انتقال آب نیز باید دارای تاییدیه سازمان غذایی باشند. وجود هر کدام از این تاییدیه ها نشان دهنده کیفیت مطلوب محصول تولید شده است.

گروه تولیدی آب نهالان خلیج فارس یکی از تولید کننده هایی است که موفق به اخذ گواهینامه آکرودیته از مرکز تایید صلاحیت ایران و گواهینامه ISO 17025 از اداره کل استاندارد شده است. با توجه به رزومه کاری گروه تولیدی آب نهالان خلیج فارس به جرات می توان گفت که این گروه تولیدی معتبرترین گروه تولیدی در زمینه تولید انواع لوله پلی اتیلن محسوب می شود.

دلیل اعتبار برند آب نهالان خلیج فارس

گروه تولیدی آب نهالان خلیج فارس سالهاست که در زمینه تولید انواع لوله پلی اتیلن فعالیت می کند. همانطور که اشاره شد این برند یکی از برندهای معتبر و مطرح در میان کارفرمایان و مهندسان محسوب می شود اما، دلیل این میزان اعتبار چیست؟

  از دلایل اعتبار برند آب نهالان کیفیت فوق العاده و منحصر بفرد محصولات آن است. دلیل کیفیت فوق العاده لوله های پلی اتیلن این گروه تولیدی نیز به دلیل استفاده از پیشرفته ترین و بروزترین تجهیزات و دستگاه های آلمانی است. با استفاده از این تجهیزات پیشرفته، کوچکترین خطای انسانی در رابطه با کیفیت محصولات به وجود نمی آید. از دیگر دلایل کیفیت محصولات آب نهالان، وجود مهندسان و نیروهای متخصص در این مجموعه است. با توجه به کیفیت محصولات این برند، امروزه انتخاب اول مجریان بزرگترین پروژه های عمرانی و کشاورزی هنگام خرید لوله پلی اتیلن محصولات آب نهالان خلیج فارس است.