قیمت لوله آبرسانی کشاورزی

لوله آبرسانی کشاورزی چه نوع لوله ای است؟

قبل از اینکه به بررسی قیمت لوله آبرسانی کشاورزی پرداخته شود بهتر است با این نوع لوله و انواع آن بیشتر آشنا شویم. وجود یک شبکه آبرسانی بدون نقص در کار کشاورزی بسیار ضروری است. به همین دلیل کیفیت انجام آن نیز اهمیت زیادی دارد. اهمیت وجود شبکه آبرسانی نیز به دلیل صرفه جویی زیاد روشهای مدرن آبیاری در مصرف آب است. به همین دلیل مهندسان کشاورزی استفاده از این روشهای آبرسانی را توصیه می کنند. کیفیت لوله های آبرسانی که در روشهای مدرن آبیاری به کار می روند در کیفیت نهایی کار موثر هستند. در ادامه مطلب به معرفی بیشتر انواع این لوله ها، کاربرد آنها و عوامل موثر در قیمت لوله آبرسانی کشاورزی خواهیم پرداخت.

لوله پلی اتیلن آبرسانی

انواع لوله آبرسانی کشاورزی و کاربرد آن

کار آبرسانی کشاورزی از طریق لوله های مختلفی مانند فلزی، گالوانیزه، پلیمری و پلی اتیلن صورت می گیرد. البته معمولا بیشتر از گالوانیزه، آلومینیوم و پلی اتیلن به دلیل مزایای بیشتر استفاده می شود.

لوله گالوانیزه: این نوع لوله آبرسانی کشاورزی به دو نوع فولادی و آهنی تقسیم می شود. این دو نوع لوله تفاوت زیادی با هم ندارند و تنها تفاوت آنها این است که نوع فولادی این لوله براق تر و سبک تر از نوع آهنی آن است. از لوله گالوانیزه جهت انتقال آب در سیستم آبیاری خطی استفاده می شود.

استفاده از لوله آلومینیومی در آبرسانی

همانطور که اشاره شد یکی از لوله های پرکاربرد در کار آبرسانی کشاورزی علاوه بر پلی اتیلن و گالوانیزه، لوله آلومینیومی است. ویژگیهای این نوع لوله مقاومت در برابر زنگ زدگی، خوردگی و استحکام زیاد است. از لوله آلومینیومی معمولا در آبیاری های تحت فشار استفاده می شود.

لوله آلومینیومی آبرسانی کشاورزی

استفاده از لوله پلیمری در کار آبرسانی کشاورزی

لوله های پلیمری نیز از لوله های پرکاربرد در کار آبرسانی کشاورزی محسوب می شوند. لوله پلیمری در برابر ایجاد رسوب در لوله مقاومت مطلوبی دارد. علاوه بر این عبور آب از لوله پلیمری از نظر بهداشتی بودن آب مشکلی ندارد. یکی دیگر از ویژگیهای این لوله نصب راحت و کیفیت مناسب آن است.

استفاده از لوله پلی اتیلن در آبرسانی کشاورزی

لوله پلی اتیلن از جمله انواع لوله های آبرسانی کشاورزی است. البته امروزه بیشتر از این نوع لوله در کار آبرسانی، به دلیل مزایای فوق العاده آن استفاده می شود. دلیل اهمیت لوله های پلی اتیلن در آبرسانی به این خاطر است که تغییری در رنگ و مزه آب ایجاد نمی کنند. علاوه بر این سرعت نصب و پیشرفت کار در مقایسه با دیگر روشها بسیار زیاد است.

انواع لوله پلی اتیلن آبرسانی کشاورزی

این نوع لوله آبرسانی کشاورزی در اندازه های 10، 32، 16 و 50 میلیمتری ساخته می شود. از لوله 10 میلیمتری جهت آبرسانی در باغات، گلخانه ها و زمینهای کشاورزی استفاده می شود. لوله های 10 میلیمتری معمولا در متراژ 100 الی 400 متری و به صورت کلاف عرضه می شوند.

تولید لوله های  پلی اتیلن در کارخانه آب نهالان خلیج فارس در شیراز

کاربرد لوله 16 میلیمتری پلی اتیلن

از این نوع لوله پلی اتیلن در آبیاری قطره ای استفاده می شود. از مزیت های این نوع لوله این است که در مقابل ضربه مقاومت بالایی دارد. همچنین انعطاف زیاد این لوله سبب می شود که در صورت نیاز، اتصال لوله ها را خارج از کانال انجام داد و سپس در کانال قرار داد، که این امر سبب راحتی در انجام کار می شود.

کاربرد لوله 32 میلیمتری و 50 میلیمتری پلی اتیلن   

از لوله 50 و 32 میلیمتری در قسمت لوله های فرعی آبرسانی کشاورزی استفاده می شود. لوله 50 میلیمتری به صورت کلاف و در اندازه های 100، 200 و 400 متری در بازار موجود هستند. کار اتصال این لوله ها بسیار سریع است. از لوله 32 میلیمتری نیز در روشهای مدرن آبیاری مانند تحت فشار، قطره ای و بارانی استفاده می شود.

مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن در مقایسه با سایر لوله ها

* یکی از مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن در آبرسانی کشاورزی این است که، لوله پلی اتیلن 10 درصد بیشتر از سایر لوله ها آب را برای محصول و گیاه فراهم می کند. این مقدار بیشتر آب به این دلیل است که لوله پلی اتیلن هیچگونه نشتی و اتلاف آبی ندارد.

* یکی دیگر از مزایای این لوله سبک بودن آن است. چون معمولا از متراژ بالای  لوله  پلی اتیلن در زمینهای کشاورزی استفاده می شود به همین دلیل داشتن وزن سبک، جهت حمل راحت اهمیت زیادی دارد.

* مقاومت بالای لوله پلی اتیلن در برابر خوردگی و سایش از دیگر مزایای این لوله است. قبل از رایج شدن استفاده از لوله پلی اتیلن معمولا لوله های فلزی که در کار آبرسانی استفاده می شد این لوله ها بعد از مدتی دچار زنگ زدگی و خوردگی می شدند. به همین دلیل باید تعویض می شدند. اما لوله پلی اتیلن چون این مشکل را ندارد در نتیجه نیاز به تعویض لوله نیست. این عدم نیاز به تعویض نیز از نظر اقتصادی قیمت لوله آبرسانی کشاورزی را کاهش می دهد.

* امروزه از روشهای مدرن و پیشرفته ای جهت انجام آبرسانی کشاورزی استفاده می شود. در هر کدام از این روشها سایز لوله باید به گونه ای باشد که به میزان لازم آب را به محصول برساند. به عنوان مثال سایز لوله هایی که در قسمت اصلی استفاده می شوند با سایز لوله های که در آبیاری قطره ای استفاده می شوند متفاوت است. مزیت استفاده از لوله پلی اتیلن نیز این است که در سایزهای مختلفی تولید و عرضه می شود.

دیگر مزایای این نوع لوله آبیاری

* از جمله مزایای دیگر این نوع لوله آبیاری مقاومت آن در مقابل اشعه ماوراء بنفش است. بر اثر تابش این اشعه روی بعضی از لوله ها به مرور زمان لوله کیفیت خود را از دست می دهد و پوسیده می شود. اما ساختار لوله پلی اتیلن به گونه ای است که مقاومت بالایی در برابر این اشعه دارد.

* از نظر هزینه تعمیر و نگهداری، چون این نوع لوله دارای طول عمر زیادی است در صورت نیاز به تعمیر در مقایسه با سایر لوله های آبیاری مانند فلزی هزینه خیلی کمی دارد. به همین دلیل قیمت لوله آبرسانی کشاورزی با پلی اتیلن بسیار مناسب است.

* در روشهای آبیاری مدرن مانند قطره ای که از لوله پلی اتیلن استفاده می شود یکی از مشکلاتی که قبل از رایج شدن لوله پلی اتیلن وجود داشت، ایجاد رسوب و جرم در سایر متریال های لوله بود. اما ساختار لوله پلی اتیلن به گونه ای است که هیچگاه در دیواره داخلی آن رسوب و جرم ایجاد نمی شود. این امر (عدم ایجاد جرم) در کار آبیاری اهمیت زیادی دارد. چون لوله هایی که در آنها رسوب و جرم جمع می شود کل کار آبیاری را با اختلال مواجه می کنند و به ناچار باید لوله تعویض شود.

قیمت لوله آبرسانی کشاورزی

قیمت لوله آبرسانی کشاورزی به چند مورد بستگی دارد. این موارد شامل: نوع لوله استفاده شده (گالوانیزه، پلی اتیلن، آلومینیوم) در کار آبرسانی، کیفیت لوله استفاده شده، خرید لوله از واسطه یا مستقیم از کارخانه، همه ی عواملی هستند که در قیمت لوله آبرسانی کشاورزی موثر هستند. چون کار آبرسانی یک کار بسیار حساس است بهتر است در انتخاب لوله قبل از توجه به قیمت لوله آبرسانی کشاورزی به کیفیت بیشتر لوله توجه کرد. چون هرچه کیفیت بیشتر باشد طول عمر و ماندگاری لوله نیز بیشتر است. ماندگاری بیشتر نیز نیاز به تعویض را به تاخیر می اندازد که این خود یک انتخاب هوشمندانه و اقتصادی محسوب می شود.

تولید لوله های  پلی اتیلن در کارخانه آب نهالان خلیج فارس در شیراز

نکاتی در رابطه با انتخاب لوله آبرسانی

* قدم اول جهت خرید لوله آبرسانی کشاورزی جنس مناسب و استاندارد است. همانطور که اشاره شد انواع مختلفی از لوله ها جهت انجام کار آبرسانی کشاورزی وجود دارند. اما در انتخاب یک لوله مناسب ابتدا باید کیفیت و بعد از آن قیمت لوله آبرسانی کشاورزی را در نظر گرفت.

* آشنایی اولیه با سایز و نوع لوله ای که مناسب کار آبیاری کشاورزی باشد اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال اگر قصد استفاده از لوله پلی اتیلن جهت انجام کار آبرسانی کشاورزی را داشته باشید باید گفت که لوله پلی اتیلن دارای انواع مختلفی است که جهت کارهایی غیر از آبیاری نیز از آن استفاده می شود. به همین دلیل بهتر است قبل از خرید لوله های پلی اتیلن که مناسب کار آبیاری هستند شناخت مختصری داشته باشید.

* معمولا روی لوله اطلاعاتی در مورد شرکت، سایز و مواد اولیه آن درج می شود. البته بیشتر شرکت های معتبر اینگونه اطلاعات را روی لوله درج می کنند. توجه به این اطلاعات کمک زیادی به افراد در انتخاب یک لوله با کیفیت می کند.

* یکی از نکات مهم در خرید لوله های آبرسانی کشاورزی که اهمیت زیادی نیز دارد خرید لوله از برندهای معتبر است. برندهای معتبر چون در ساخت محصولات خود از مواد مرغوب و با کیفیت استفاده می کنند محصولات آنها دارای کیفیت استاندارد است.

یکی از تولیدکنندگان معتبر در زمینه تولید انواع لوله پلی اتیلن شرکت آب نهالان خلیج فارس است. این شرکت دارای سالها تجربه در این زمینه است و از مطرح ترین تولید کنندگان لوله پلی اتیلن محسوب می شود. تمام محصولات این شرکت قابل مقایسه با برندهای معتبر خارجی و مطابق با استانداردهای جهانی است. علاوه بر این قیمت لوله آبرسانی کشاورزی و سایر محصولات این شرکت با توجه به کیفیت بی نظیری که دارند بسیار مناسب است.