بهترین مواد اولیه پلی اتیلن

مواد اولیه پلی اتیلن را می توان مهمترین متریال به شمار آورد. این مواد جهت تولید لوله های پلی اتیلن، مورد استفاده قرار گرفته و نقش مهمی را در صنعت ایفا می کنند. اغلب از بهترین مواد اولیه پلی اتیلن در صنایع پلاستیک و لاستیک استفاده نموده و با تکیه بر آنها، محصولات متنوع و گسترده ای را تولید می کنند. این مواد در گریدهای تجاری متفاوت ارائه شده و هر یک، محصولات متعددی را به منصه ظهور می رسانند. در ادامه به انواع مواد اولیه پلی اتیلن اشاره خواهیم کرد:

مواد پلی اتیلن PE63:

این ماده را می توان ماده اولیه پلی اتیلن محسوب نمود. هر چند ماده فوق در مقایسه با مواد دیگر، کمتر مورد توجه قرار گرفته و تقریبا از رده خارج شده است. علت این موضوع این است که ماده اولیه پلی اتیلن PE63 دارای ضخامت بسیار زیادی است. همچنین ضریب ایمنی آن 1.6 می باشد. این میزان ضخامت باعث افزایش وزن ماده شده و آن را در مقایسه با مواد دیگر، سنگین تر نموده است. نتیجه فقط به اینجا ختم نمی شود.

دارای ضخامت بسیار

ضخامت بالای این ماده در هزینه های تولید نیز تاثیر نهاده و باعث افزایش هزینه ها شده است. به همین علت صنعتگران به آن توجه کمتری نشان داده و ترجیح می دهند به سراغ مواد دیگری یعنی بهترین ماده اولیه پلی اتیلن بروند. آنها با این انتخاب، گام مهمی در کاهش و مدیریت هزینه های تولید برداشته و نتایج مطلوبی را رقم زده اند.

در ادامه باید گفت مواد اولیه پلی اتیلن PE63 با توجه ضخامت و دانسیته بالایی که دارند؛ تنها جهت تولید برخی از لوله های پلی اتیلن مورد استفاده قرار گرفته اند. لوله های فاضلابی 5 اینچ با قابلیت تحمل فشار 4 بار، از جمله محصولات مذکور به شمار می آیند. میزان ضخامت، یکی از مولفه های مهمی است که در انتخاب ماده اولیه مناسب برای تولید این لوله ها مطرح می باشد. در نتیجه تولید کنندگان مواد اولیه PE63 را انتخاب نموده و با کمک آن، ضخامت لوله های فاضلابی را افزایش داده اند. اگر ضخامت این لوله ها کاهش یابد؛ احتمال ترکیدگی آنها افزایش می یابد. لذا مهم است که مواد ضخیم با دانسیته بالا انتخاب شوند.

کارخانه لوله پلی اتیلن شیراز

مواد پلی اتیلن PE80:

این ماده را می توان بهترین مواد اولیه پلی اتیلن به شمار آورد. ماده ای که در مقایسه با مواد PE63، کارایی بیشتری دارد. از همین رو این ماده به شدت مورد توجه تولید کنندگان قرار گرفته و کاربرد روزافزون یافته است. ماده مذکور که نام کامل آن HEX4460 PE80+ می باشد؛ از پلی اتیلن های سنگین محسوب شده و از ضریب ایمنی 1.25 برخوردار است. وزن مولکولی آن بالاست و چگالی بالایی نیز دارد.

همچنین ماده فوق دارای ضخامت و دانسیته کمتری است و وزن پایین تری را به خود اختصاص داده است. این موضوع باعث شده تا تولید کنندگان، اختیار عمل بیشتری جهت تولید لوله های پلی اتیلن استاندارد با قابلیت تحمل فشار بیشتر داشته باشند. ضمن اینکه استفاده از این ماده باعث کاهش هزینه های تولید شده و مدیریت هزینه را در پی خواهد داشت.

فرآیند پذیری مطلوب

در بررسی بیشتر این ماده می توان گفت ماده پلی اتیلن PE80 از لحاظ استحکام هیدرواستاتیک مورد ارزیابی قرار گرفته و در این خصوص، عالی ظاهر شده است. همچنین ماده فوق، فرآیند پذیری مطلوبی داشته و از این حیث نیز حائز توجه و اهمیت می باشد. یکی از ویژگی های مناسبی که می توان در این ماده جستجو کرد؛ مقاومت بی نظیر آن است.

ماده پلی اتیلن PE80 بیهوده به عنوان بهترین مواد اولیه پلی اتیلن شناخته نشده است. این ماده، بهترین بودن را مرهون مقاومت بالایش در دمای کم می داند. بنابراین محیط هایی که دارای کمترین بازده دمایی هستند؛ مناسب جهت حضور محصولاتی اند که از این ماده ساخته شده اند. ضمنا محصولات ساخته شده از این ماده، مقاومت بالایی در برابر ضربه نشان داده و در برابر ضربات سخت نیز دوام می آورند.

ماده پلی اتیلن PE80 در کدام صنایع کاربرد دارد؟

انواع لوله های پلی اتیلن پر کاربرد از جمله لوله های آب آشامیدنی توسط این ماده ساخته می شوند. لوله های مورد استفاده جهت لوله کشی نیز با استفاده از ماده فوق تولید شده و ویژگی های مطلوبی را به همراه دارند. به جز این محصولات، لوله هایی که در سیستم گرمایش از کف استفاده می گردند؛ توسط این ماده تولید می شوند. مازاد براین لوله های رایج در سیستم های سرمایشی نیز به کمک آن ساخته شده و نتایج مناسبی را به دنبال داشته اند.

مواد اولیه لوله پلی اتیلن

مواد پلی اتیلن PE100:

یکی از بهترین مواد اولیه پلی اتیلن، ماده PE100 با ضریب ایمنی 1.25 است. این ماده را جهت تولید لوله های پلی اتیلن مرغوب و باکیفیت، مد نظر قرار داده اند. مواد فوق در دسته مواد اولیه جدید قرار گرفته و با وزن اندک و ضخامت کم خود، لوله های سبک با حداکثر مقاومت را شکل داده اند. در ضمن این مواد، نقش سازنده ای را در تولید ایفا کرده و هزینه های آن را به شدت کاهش داده اند. لوله هایی که توسط این ماده تولید می شوند؛ از دانسیته بالایی برخوردارند. همچنین این لوله ها در هر شرایطی مقاوم بوده و به ندرت دچار ضربه و آسیب می گردند. مواد پلی اتیلن PE100 سبب تولید لوله های پلی اتیلن با بیشترین میزان انعطاف پذیری شده و بدین ترتیب سبب رفع نیاز بهینه صنایع شده اند.

همچنین باید افزود لوله های تولید شده توسط این مواد به آسانی کلاف پیچ می شوند. این موضوع سبب نگهداری، حمل و نقل و نصب راحت و سریع این لوله ها شده است. از سالها پیش کشورهای اروپایی به استفاده از این مواد، توجه نشان داده و توسط آن به تولید لوله های پلی اتیلن استاندارد، اقدام ورزیده اند.

مواد اولیه پلی اتیلن

از مواد اولیه PE100 جهت تولید چه لوله هایی استفاده می کنند؟

مواد اولیه PE100 که بهترین مواد اولیه پلی اتیلن محسوب شده و مورد تایید تمامی تولید کنندگان ایرانی و خارجی، واقع شده اند؛ به تولید طیف گسترده ای از لوله های پلی اتیلن، منجر گشته اند. در ادامه به لوله هایی که توسط این ماده تولید شده اند؛ اشاره خواهیم کرد:

  • لوله PE100 RT: این لوله نسبت به حرارت بالا بسیار مقاوم عمل کرده و آب داغ را به خوبی از خود عبور می دهد.
  • لوله PE100 RC: مقاومت بالای این لوله باعث شده تا آثاری مثل ترک خوردگی در آن ظاهر نگردد. در صورت عدم وجود زیرساخت های لازم جهت ایجاد خطوط انتقال، از این لوله ها استفاده می گردد.
  • لوله PE100 پوشش دار: پوشش بیرونی این لوله ها بسیار مستحکم و سخت است؛ به طوری که کمتر عاملی، امکان نفوذ در آنها را خواهد داشت. در مواقعی که نصب بدون نیاز به ترانشه، مد نظر باشد؛ از این لوله استفاده می گردد.
  • لوله PE100 دارای محافظ: یک لایه محافظ از جنس آلومینیومی در این لوله وجود دارد. وجود این لایه باعث شده تا از نفوذ آلودگی به داخل لوله و محتویات آن جلوگیری شود. لذا محتویاتی که حساسیت بالایی نسبت به آلودگی داشته و نباید آلوده شوند؛ توسط این لوله انتقال می یابند.

بهترین مواد اولیه پلی اتیلن دارای چه ویژگی هایی هستند؟

ویژگی ها و خصوصیات مثبتی را می توان در بهترین مواد اولیه پلی اتیلن مشاهده کرد. به عبارت دیگر این مواد با برخورداری از برخی شاخصه های مهم توانسته اند در سطح بهترین قرار گرفته و وارد چرخه تولید لوله پلی اتیلن شوند. در قسمت زیر به بررسی این ویژگی ها پرداخته ایم:

مقاومت شیمیایی عالی

مقاومت شیمیایی بالا در بهترین مواد اولیه پلی اتیلن به این معناست که این مواد در محیط هایی که در معرض مواد شیمیایی قرار دارند؛ عالی عمل کرده و محصولاتی با همین ویژگی را تشکیل می دهند.

نفوذ ناپذیر در برابر مواد خورنده

نه تنها ترکیبات شیمیایی، بلکه مواد خورنده نیز تاثیری در این مواد نداشته و توان تخریب آنها نخواهند داشت.

کارخانه تولید لوله پلی اتیلن در شیراز

دارای ساختار غیر سمی

بهترین مواد اولیه پلی اتیلن از ساختار غیر سمی برخوردار بوده و محصولاتی را تولید خواهند کرد که چنین ساختاری دارند. این مواد بر حسب استانداردهای روز دنیا تولید شده و تاییدیه های لازم را از سوی سازمان های استاندارد جهانی دریافت کرده اند. بنابراین استفاده از آنها، ضرری را به محیط زیست، وارد نخواهد کرد.

ضربه پذیری مناسب

این ویژگی به ما می گوید محصولات ساخته شده از این مواد در برابر ضربات، مقاوم عمل کرده و همه ضربات به جز ضربه های سهمگین را مهار می کنند.

عایق

یکی دیگر از ویژگی هایی که می توان در بهترین مواد اولیه پلی اتیلن جستجو کرد؛ عایق بودن این مواد است. مواد فوق در برابر عواملی همچون جریان برق و حرارت، مانند یک عایق عمل نموده و آنها را مهار می سازند.

انعطاف پذیری بالا

انعطاف پذیری بالای این مواد نیز مورد توجه می باشد. این ویژگی سبب افزایش کاربرد این مواد در صنایع مختلف و تولید محصولات متنوع شده است.

وزن سبک

وزن سبک نیز به بهترین مواد اولیه پلی اتیلن اختصاص یافته است. در نتیجه محصولاتی که توسط این مواد تولید می شوند؛ وزن پایینی داشته و فرآیند نصب و اجرا را سهولت می بخشند.

فرآیند تولید انواع مواد اولیه پلی اتیلن

در رابطه با فرآیند و روند تولید بهترین مواد اولیه پلی اتیلن می توان گفت فرآیند پلیمریزاسیون واحدهای مونومر اتیلن در تولید این مواد، مورد توجه قرار گرفته است. این مواد که به شکل جامد می باشند، مراحل تولید را در پالایشگاه پشت سر نهاده و در نهایت با گریدها و کیفیت های متفاوت تولید می شوند. مواد پلی اتیلن به دو شکل کلی تولید می شوند. دسته اول به گرانول های شفاف اشاره دارد. دسته دوم نیز مواد پلیمری تیره را در بر می گیرد که با افزودن رنگ تیره، سنتز می گردند. لوله هایی که از گرید B برخوردار هستند را با استفاده از مواد تیره رنگ تولید می نمایند.

لوله پلی اتیلن با کیفیت

مواد پلی اتیلن آسیابی نیز نمونه دیگری از مواد اولیه پلی اتیلن به شمار می آیند. این مواد چگونه تولید می گردند؟ ابتدا لوله های پلی اتیلن دسته 2 را در معرض آسیاب کردن قرار می دهند. سپس مواد آسیاب شده را با مواد اولیه تازه ترکیب نموده و ماده پلی اتیلن جدید را تولید می نمایند. از این مواد اغلب جهت تولید لوله های پلی اتیلن ارزان بهره می برند.

دسته دیگر، مواد پلی اتیلن H هستند که کیفیت به مراتب پایینی داشته و از این رو آنها را جهت تولید محصولاتی که کیفیت در آنها چندان مطرح نیست؛ مورد استفاده قرار می دهند.