قیمت لوله پلی اتیلن جوشی

پلی اتیلن به‌ عنوان یک ترموپلاستیک قابلیت ذوب شدن و تغییر شکل توسط حرارت را دارد.  جوشکاری لوله پلی اتیلن نسبتاً آسان بوده و این نوع لوله در برابر ضربه مقاوم است و استحکام کششی بالایی دارد. برای اجرای جوشکاری لوله‌ های پلی اتیلن روش‌ های مختلفی وجود دارد که در این مقاله به آنها می‌ پردازیم. لوله های پلی اتیلن جوشی که بالای ۱۶۰ میلی‌ متر هستند m۱۲ به m ۱۲به یکدیگر جوش می‌ خورند. در این مقاله می خواهیم قیمت لوله پلی اتیلن جوشی را مورد ارزیابی قرار داده و سایر نکات مربوط به آن را شرح دهیم.

روش های اتصال لوله های پلی اتیلن

در ادامه مقاله قیمت لوله پلی اتیلن جوشی می خواهیم در مورد روش های اتصال لوله های پلی اتیلن صحبت کنیم. پلی اتیلن در ابتدای تاسیس خود توانست به یکی از پرکاربرد ترین مواد شناخته شده ترموپلاستیک تبدیل شود. این ماده کاربردهای منحصر به فردی دارد که تطبیق پذیری آن ثابت شده است. در ابتدا از این مواد در جنگ جهانی دوم به طور خاص برای جایگزینی پلاستیک مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه از رزین های پلی اتیلن مدرن برای کاربردهای دیگری مانند پروژه های انتقال آب و فرایندهای دفن زباله و همچنین برای لوله های گاز، مخازن سوخت و… استفاده می شود.

استفاده از پلی اتیلن به عنوان ماده ای برای تولید لوله برای اولین بار در اواسط دهه 1950 انجام شد. یکی از کاربردهای مهم و اصلی این نوع لوله ها استفاده در مصارف صنعتی بود که به یک سبک بادوام نیاز داشتند. همچنین افراد در این صنایع به یک لوله مقاوم در برابر خوردگی نیاز داشتند تا بتواند گاز طبیعی را بدون نشتی منتقل کند. لوله ها در تاسیسات لوله کشی مانند توزیع آب آشامیدنی، لوله های معدنی و صنعتی، خطوط برق و سایر کاربردها مورد استفاده قرار گرفته اند.

روش های اتصال لوله ها

 • اتصالات پلی اتیلن با جوش حرارتی یا اتصالات مکانیکی

لوله های پلی اتیلن را می توان با استفاده از اتصالات فشار، فلنج و… به لوله های دیگر متصل کرد. قبل از بررسی قیمت لوله پلی اتیلن جوشی در مورد اتصال لوله های پلی اتیلن باید مواردی را مد نظر قرار داد. تجهیزات مورد استفاده برای انجام فرآیند اتصال جوش حرارتی باید به طور ویژه برای کار با لوله و دستورالعمل های جوش طراحی شوند. علاوه بر این، تجهیزات باید به خوبی نگهداری شده و قابلیت عملکرد مطابق با مشخصات فنی اعلام شده را داشته باشند.

پلی اتیلن یک ماده گرمانرم است. می‌ توان با اعمال گرما و فشار به‌ صورت همزمان لوله و اتصالات پلی اتیلن را تولید کرد. برای اتصال دائمی لوله‌ های پلی‌ اتیلن به یکدیگر می‌ توان با کمک فرایندهای جوش گرمایی دمایی بالاتر از نقطه ذوب به وجود آورد. برای اتصال لوله‌ های پلی اتیلن توسط جوش گرمایی و یا اتصال مکانیکی باید توجه داشت که لوله و اتصالات طبق استاندارد تولید شده باشند. همچنین باید از تجهیزات استاندارد برای این نوع اتصالات استفاده شود سپس باید این اتصالات مطابق با استانداردهای جوش انجام شوند.

 • جوشکاری لب به لب

یکی دیگر از روش‌ های جوشکاری لوله پلی اتیلن جوشکاری لب‌ به‌ لب است. کیفیت این نوع جوشکاری به مهارت‌ های فنی جوشکار بستگی دارد. از این نوع اتصالات می‌ توان در سیستم‌ های آب و فاضلاب و شبکه توزیع آب و فاضلاب و آتش‌ نشانی در فشارهای مختلف استفاده کرد. در صورتی‌ که اتصالات جوش در روش صفحه داغ یا لب‌ به‌ لب به‌ درستی انجام شود می توان از آن به عنوان بهترین روش اتصالات لوله‌ های پلی اتیلن جوشی نام برد. در این نوع اتصالات که اتصال حرارتی هم نامیده می‌ شوند دو سر لوله پلی‌ اتیلن قبل‌ از اتصال به‌ صورت همزمان حرارتی حدود ۲۱۰ درجه دریافت می‌ کنند سپس یکدیگر جوش می خورند.

 • جوشکاری الکتروفیوژن

در ادامه مقاله قیمت لوله پلی اتیلن جوشی به جوشکاری الکتروفیوژن می پردازیم. جوشکاری الکتروفیوژن با جوشکاری ذوب حرارتی متفاوت است. تفاوت اصلی در روش گرم کردن مفصل می باشد. در روش ذوب حرارتی جوشکاری یک ابزار حرارتی برای گرم کردن اتصال است. با استفاده از روش جوشکاری مذاب گرم، جهت گرم کردن سطح لوله‌ ها از ابزارهای حرارتی خاصی استفاده می‌ شود. در جوشکاری نوع الکتروفیوژن گرمای مورد نیاز از طریق جریان الکتریکی تولید می شود و بر اساس آن لوله‌ ها مقاومت و استحکام بیشتری را نسبت‌ به جوشکاری مذاب بدست می آورند. جوشکاری الکتروفیوژن به‌ عنوان یک روش برای جوشکاری لوله‌ ها و اتصالات پلی اتیلن استفاده می‌ شود. این نوع جوشکاری از اتصالات خاصی که دارای مقاومت الکتریکی بالایی هستند جهت تولید گرما و برای ذوب کردن سطح جوش استفاده می‌ کند.

جریان الکتریکی از طریق دستگاه جوش الکتروفیوژن و جعبه کنترل آن به دو سر اتصال منتقل می شود مانند روش های جوشکاری ذوب حرارتی، در روش الکتروفیوژن از انواع اتصالات زین و سوکت استفاده می شود.

 • روش جوش اکستروژن

برای اتصالات لوله های پلی اتیلن با سایز بزرگتر از 800 میلی متر از روش جوش اکستروژن استفاده می شود.

در این روش مواد به شکل سیم تغذیه می شوند و با کمک کاردک مخصوص شکل می گیرند. در این روش مهارت و دقت جوشکار مهم است. جوش اکسترودر از نظر آب بندی و استحکام مکانیکی بهترین روش برای اتصال لوله های پلی اتیلن است. روش اکستروژن نسبت به سایر روش های جوش پلی اتیلن به زمان بیشتری  نیاز دارد. همچنین این روش برای جوش لوله های پلی اتیلن که قطر کمی دارند قابل اجرا نمی باشد.

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن جوشی

 1. می‌ توانید از عدم نشتی لوله مطمئن شوید.
 2. همچنین اتصال و مقاوم بودن جوش اتصالی کاملاً مورد اطمینان است.
 3. در برابر خوردگی و سایش مقاوم است.
 4. یکی از مهمترین روش اتصال لوله پلی‌ اتیلن روش جوشی می‌ باشد.
 5. این نوع لوله در ارتفاعات و شیب انعطاف‌ پذیر است.
 6. بعد از اعمال جوش واکنش پذیری شیمیایی ندارد.
 7. در حالت تحت فشار مقاومت قابل‌ قبولی دارند.
 8. نسبت به موقعیت پروژه و در اندازه‌ های مختلف قابل تولید هستند.
 9. از نور آفتاب اشعه یو وی و عوامل محیطی تأثیر نمی‌ گیرند.
 10. در صورت تغییر زاویه خط لوله مقاومت قابل‌ قبولی دارند.
 11. در صورت رانش زمین و فرسایش خاک تغییر شکل نمی‌ دهند.

کیفیت اتصالات لوله پلی اتیلن جوشی چگونه بالا می رود؟

در ادامه مقاله قیمت لوله پلی اتیلن جوشی به بالا بردن کیفیت پلی اتیلن می پردازیم. کیفیت این نوع اتصالات به عوامل مختلفی بستگی دارد. با توجه به اینکه ممکن است در چند نقطه بخواهید لوله پلی‌ اتیلن را جوش کنید باید موقعیت لوله و شرایط آن را مورد بررسی دقیق قرار دهید. این عمل بر اساس استانداردهای درج شده انجام می‌ شود.

خاصیت اتصالات پلی اتیلن

مواد به کار رفته برای تولید اتصالات جوشی پلی اتیلن با مواد سایر روش های جوش متفاوت هستند. پلی‌ اتیلن ها در انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. این نوع اتصالات ویژگی‌ های مختلفی دارند که موجب شده قیمت لوله پلی اتیلن جوشی  نیز متفاوت شود این ویژگی ها عبارتند از:

 • سبک هستند

پلی اتیلن ها نسبت‌ به دیگر اتصالات وزن سبک‌ تری دارند و در نتیجه حمل‌ و نقل و بارگیری این نوع لوله‌ ها آسان‌ تر است.

 • مقاومت در مقابل دمای پایین

این اتصال در مقابل دماهای بسیار پایین مقاومت خوبی از خود نشان می‌ دهد و استحکام خوبی دارد.

 • مقاومت در مقابل فشار

اتصالات جوشی پلی اتیلن در برابر فشار و هر عمل خارجی مقاومت زیادی دارند. در پروژه‌ ای که از اتصالات جوشی پلی اتیلن استفاده می‌ شود نیازی به خرید جداگانه‌ تجهیزات ضد ضربه نیست.

 • مقاوم در برابر سایش

این نوع اتصالات در برابر سایش مقاوم هستند در نتیجه در مقابل آسیب‌ های جوندگان نیز از خود مقاومت نشان می‌ دهند.

 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی

در محیط‌ های اسیدی و بازی و بسیاری از محیط‌ های دیگر اتصالات جوشی پلی اتیلن مقاوم باقی می‌ مانند.

 • خاصیت جریان پذیری

به‌ خاطر اینکه سطح درونی اتصالات پلی‌ اتیلن صاف است و به دلیل اینکه زبری کمی دارد می‌ تواند جرم پذیری عالی داشته باشد. سیالات در این نوع لوله‌ ها به‌ سرعت حرکت می‌ کنند.

 • اتصال پذیری راحت

اتصالات جوشی پلی اتیلن باعث اتصال راحت و بی‌ دردسر لوله‌ ها به یکدیگر می‌ شوند.

نکات مهم برای خرید این نوع اتصالات

اگر هنگام خرید لوله پلی اتیلن جوشی به موارد مهم آن توجه نکنید در آینده دچار مشکل و صرف هزینه‌ های زیادی می‌ شوید. معمولاً این نوع لوله ها در اعماق زمین استفاده می‌ شوند و خطایابی آنها مقداری مشکل است. از طرفی برای رفع آسیبی که به لوله‌ ها وارد می‌ شود باید زمان و هزینه زیادی مصرف کنید بنابراین قبل‌ از خرید به این نکات توجه کنید:

 • لوله ای که خریداری می‌ کنید باید دارای نشان استاندارد باشد.
 • اگر قصد خرید لوله پلی اتیلن جوشی در مقیاس بالا داشته باشید قبل‌ از خرید باید از کارخانه‌ های سازنده آن بازدید کنید.
 • شیوه بارگیری، انبارداری و خط تولید و عرضه آن باید بررسی شود.
 • نام برند و کارخانه سازنده لوله، نوع مواد، تاریخ تولید، نمره خط تولید و… برای این لوله ها بسیار مهم است.
 • همچنین این اطلاعات باید به‌ وضوح روی لوله قابل‌ مشاهده باشند. اگر هر کدام از این اطلاعات روی لوله نبود یا هرگونه خط خوردگی بر روی آنها وجود داشت ممکن است معتبر نبودن کارخانه سازنده علت آن باشد.

قیمت لوله پلی اتیلن جوشی

قیمت لوله پلی اتیلن جوشی به دلیل عدم ثبات بازار ارز و عدم ثبات اقتصادی کشور دائماً در حال تغییر است. قیمت‌ های درج شده در وب‌ سایت اغلب برای اطلاع‌ رسانی بوده و جهت خرید لوله پلی اتیلن جوشی می‌ توانید با استعلام از شرکت و مشاهده هزینه دقیق اقدام کنید. هزینه‌ این محصول به قطر، فشار لوله و مواد اولیه آن بستگی دارد. لوله های پلی اتیلن دارای قطر های متفاوتی هستند. آنها از 20 میلی متر به بالا تا نهایتا 2400 میلی متر وجود دارند. این لوله ها مناسب طرح ها و پروژه ها در مقیاس بزرگتر هستند و  قیمت لوله پلی اتیلن جوشی بر این اساس تخمین زده می شود.

همچنین برای محاسبه قیمت لوله پلی اتیلن جوشی ابتدا باید ویژگی هایی چون نوع لوله و مواد اولیه به کار رفته در آن را در نظر بگیریم. با توجه به این موارد سایز مورد نیاز را انتخاب کرده و به بررسی کیفیت آن بپردازیم. پس مهم است که بدانید برای چه مصرفی می‌ خواهید لوله را خریداری کنید سپس مناسب‌ ترین نوع آن را انتخاب کنید.