کاربرد لوله پلی اتیلن در صنایع گوناگون

لوله ها و انواع مختلف آن از جمله مهمترین و کاربردی ترین ابزارها در صنایع گوناگون می باشند که جهت انتقال سیالات گوناگون مانند گاز، مایعات، آب و … به کار برده می شوند. عوامل گوناگونی مانند نوع لوله با توجه به جنس، قیمت آن و مناسب بودن آن جهت پروژه از جمله عوامل مهم در انتخاب لوله به حساب می آیند. لوله های پلی اتیلنی به علت ویژگی های خاصی که دارند، گزینه انتخابی بسیار مناسبی برای پیمانکاران در صنایع گوناگون می باشند.

این لوله ها به علت قابلیت های بسیار فراوانی که دارند در بیشتر صنایع به طور بسیار وسیعی استفاده می شوند. برخی از کاربردهای این لوله ها در صنایع گوناگون عبارتند از:

 • در صنعت کشاورزی جهت استفاده در سیستم های آبیاری و قطره ای.
 • در صنعت فاضلاب جهت شبکه های انتقال انواع فاضلاب شهری و صنعتی.
 • در صنعت آب جهت ایجاد شبکه های انتقال آب روستایی و شهری.
 • در صنعت گاز و نفت و جهت ایجاد دستگاه های انتقال.
 • در صنعت نیرو و برق جهت ایجاد محافظ انواع سیم و کابل در ولتاژهای گوناگون.
 • در شبکه مخابرات جهت ایجاد پوشش و محافظ فیبرهای نوری.
 • و …

در این مقاله قصد داریم به کاربردهای این لوله ها در بخش کشاورزی بپردازیم، پس ما را تا پایان این مطلب مفید و جامع همراهی نمایید.

کاربرد لوله های پلی اتیلن

کاربرد لوله های پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن در صنایع گوناگون خصوصا کشاورزی کاربردهای بسیار فراوانی دارند. جلوگیری از هدر رفت آب، کنترل بهتر منابع آبی و مزایای ویژه لوله های پلی اتیلنی موجب شده تا استفاده از این نوع لوله ها بسیار رواج پیدا کند. لوله های پلی اتیلنی از جمله با کیفیت ترین و بهترین انواع لوله ها می باشند که دارای ویژگی های خاصی هستند. همین موضوع موجب شده تا استفاده از این نوع لوله ها در صنعت کشاورزی به طور بسیار وسیعی مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این نوع لوله ها جهت ممانعت از هدر رفت آب و صرفه جویی منابع آبی خواهد شد و به همین علت استفاده از این نوع لوله ها در مزارع، زمین های کشاورزی و گلخانه ها بسیار رایج شده است.

اما ناگفته نماند که نوع لوله کشی آبیاری در زمین های کشاورزی اهمیت بسیار زیادی دارد. چنانچه آب ورودی به زمین کشاورزی با فشار فراوانی به زمین وارد شد، سبب جمع شدن آب در یک نقطه خواهد شد و در نهایت منجر به خراب شدن محصولات می شود. در نتیجه نوع لوله و چگونگی لوله کشی اهمیت بسیار زیادی در این نوع زمین ها دارد.

این نوع لوله ها در سیستم های آبرسانی کاربرد بسیار فراوانی دارند. لوله های انتقال دهنده آب آشامیدنی از جنس پلی اتیلن می باشند. این نوع لوله ها از لحاظ شیمیایی جزو بهترین لوله ها جهت انتقال آب به حساب می آیند.

لوله های پلی اتیلنی جزو بهترین لوله ها جهت انتقال آب با فشار زیاد و یا آبیاری تحت فشار بالا می باشند.

یک روش نوین جهت آبیاری باغات و گیاهان، آبیاری بارانی است. در آبیاری بارانی آب با فشار بیشتر از 1 اتمسفر در لوله جریان دارد. لوله های تحت فشار پلی اتیلن کمک بسیار زیادی به این نوع فرایند می کنند.

مزایای لوله های پلی اتیلنی

ویژگی های لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلنی در مقابل مواد شیمیایی غیر آلی و آلی مقاومت فراوانی دارند. طبق تحقیقات انجام شده این نوع لوله ها در قیاس با لوله های فلزی در برابر مواد شیمیایی مقاومت بیشتری دارند. برخی از ویژگی های مثبت لوله های پلی اتیلنی همانند حمل آسان، انعطاف پذیری خوب، مقاومت بالا و … سبب شده تا کشاورزان زیادی اقدام به خرید این لوله ها بکنند. این روزها از لوله های فلزی جهت انتقال آب کمتر استفاده می کنند.

به اختصار به لوله های پلی اتیلن، PE می گویند. در حقیقت این نوع لوله ها از پلیمریزاسیون اتیلن و با روش اکستروژن تهیه می شوند. این نوع لوله ها را در انواع گوناگون دوجداره، تک جداره و … تولید می کنند.

مزایای لوله های پلی اتیلنی

ماندگاری بالا، نصب آسان، قیمت مناسب، استحکام و مقاومت بالا، سبک بودن، مقاومت در برابر خوردگی و نور خورشید، تنوع زیاد در انداز و سایز، غیر سمی بودن، مقاومت در برابر سایش، مقاومت زیاد در مقابل عبور انواع ماشین های کشاورزی، انعطاف پذیری، بهداشتی بودن، مقاومت در برابر باران و باد، نصب سریع و آسان و … از جمله مزایای این لوله ها در صنعت کشاورزی می باشد. وجود این ویژگی های خاص در این لوله ها در صنعت کشاورزی موجب شده تا این روزها کشاورزان زیادی را به خرید این نوع لوله ها ترغیب کند. تقریبا در تمامی گلخانه ها و مزارع دنیا از این لوله ها استفاده می کنند.

خصوصیات ویژه لوله های پلی اتیلنی در قیاس با دیگر لوله ها ( لوله های پلیمری و پلاستیکی) میزان رشد استفاده از این لوله ها در سیستم های آبیاری کشاورزی، توزیع آب و … را بیشتر کرده است.

نکته قابل توجهی که در رابطه با این لوله ها لازم است بدانید، این لوله ها مانع از تجمع رطوبت زیاد در باغات و مزارع می شود. در نتیجه همین موضوع به نوبه خود مانع از بروز و تکثیر انواع بیماری ها همانند آفات و قارچ ها می شود.

لوله های پلی اتیلن

برخی دیگر از ویژگی های لوله های پلی اتیلنی در بخش کشاورزی

 

 • جهت انتقال انواع کودها و سموم می توان از لوله های پلی اتیلنی استفاده کرد.
 • میزان آب ورودی و خروجی را به کمک این نوع لوله ها می توان کنترل نمود.
 • یکی از ویژگی های خاص این نوع لوله ها این است که حشرات را به خود جذب نخواهند کرد.
 • در صورتی که سیستم آبیاری مشکل داشته باشد یا از کار بیفتد، لوله های پلی اتیلنی می تواند این مشکل را حل کند. هزینه نصب و نگهداری لوله های پلی اتیلنی در قیاس با لوله های دیگر کمتر است.
 • لوله های پلی اتیلنی در مقایسه با لوله های قدیمی نشتی بسیار کمتری دارند. به همین علت سبب صرفه جویی در میزان مصرف آب خواهند شد.
 • لوله های پلی اتیلنی جهت مصرف بهینه و صرفه جویی آب در کشاورزی همراه با روش های مدرن آبیاری زیادی که به وجود آمده است، هر روزه در حال توسعه هستند. آبیاری قطره ای، آبیاری تحت فشار، آبیاری بارانی، آبیاری به وسیله نوار آبیاری، آبیاری سطحی برای انتقال آب و … از این نوع لوله ها بهره خواهند برد تا از فرورفتن آب در خاک و تبخیر آن جلوگیری کنند.

آبیاری قطره ای با لوله های پلی اتیلن

انواع لوله های پلی اتیلنی مورد استفاده در صنعت کشاورزی

لوله های پلی اتیلنی در صنعت کشاورزی، دارای انواع مختلفی می باشند. در حقیقت هر کدام از این نوع لوله ها جهت موارد خاصی به کار برده می شوند. این نوع لوله ها در دو نوع ( اسپری کننده و قطره چکانی) تولید می شوند. به عنوان مثال جهت آبیاری پوشش های گیاهی، آبیاری برگ ها و انواع درختان بایستی از آبیاری یکنواخت جهت رطوبت رساندن به تمامی قسمت ها استفاده شود، با کمک لوله های پلی اتیلنی به راحتی میتوان این نوع آبرسانی را به نحو احسن انجام داد. لوله های پلی اتیلنی در سایزهای بسیار متنوعی مانند 10، 12، 16، 20، 25، 32، 40، 50، 75 و در نهایت 90 اینچ تولید و به بازار عرضه می شوند. نکته قابل توجهی که در رابطه با استفاده این نوع لوله ها در صنعت کشاورزی لازم است بدانید، معمولا خیلی به ندرت از لوله های دو جداره در این صنعت استفاده کنند بیشتر از لوله های تک جداره استفاده می نمایند.

مشخصات انواع لوله های پلی اتیلنی در بخش کشاورزی

یکی از پرکاربردترین لوله های پلی اتیلنی، لوله های 10 اینچ یا به عبارت دیگر 250 میلی متری می باشد که جهت انتقال آب با فشارهای 5 تا 25 اتمسفری و با متراژ 6 الی 12 سانتی متر تولید می شود.

یکی دیگر از لوله های پلی اتیلنی جهت انتقال آب با فشارهای 5 تا 25 اتمسفری و با متراژ 6 الی 12 سانتی متر تولید می شود، لوله 12 اینچ و یا 315 میلیمتری است.

جهت انتقال انواع مایعات از لوله های پلی اتیلنی 16 اینچ و یا 400 میلی متری استفاده می کنند. جنس این نوع لوله ها از پلی اتیلن بسیار سخت است و با فشارهای 6، 10 و 16 اتمسفری تولید می شود.

لوله های 20 اینچی یا 500 میلی متری جهت انتقال آب و با فشارهای 5 تا 25 اتمسفری و با متراژ 6 الی 12 سانتی متری تولید می شود.

جهت انتقال مایعات در زمین های بزرگ با حجم های بسیار بالا و با فشار فراوان از لوله های پلی اتیلنی 24 اینچی به بالاتر ساخته می شود.

دلیل کاربرد بسیار فراوان این نوع لوله ها در بخش کشاورزی مزیت های فراوان آنها است. برخی از مزیت های لوله های پلی اتیلنی عبارتند از:

 • مقاومت در برابر ضربه، سایش و پوسیدگی.
 • خاصیت جمع شوندگی.
 • قابلیت اتصال محکم بدون هیچ گونه نشتی.
 • هزینه نگهداری و تعمیر پایین.
 • خصوصیات هیدرولیکی مناسبی دارد.
 • و …

خرید

تمامی محصولات ما در شرکت آب نهالان  خلیج فارس از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار می باشند. این شرکت با سال ها سابقه درخشان و عالی در زمینه تولید انواع لوله های پلی اتیلن آبیاری و آبرسانی تحت فشار و نوارهای آبیاری قطره ای، با بکار گیری بهترین مواد اولیه و نیروهای متخصص آماده ارائه خدمت رسانی به هموطنان عزیز در هر نقطه ای از کشور می باشد.

خرید لوله های پلی اتیلنی از شرکت آب نهالان خلیج فارس