منظور از نوار تیپ 20 سانتی چیست؟

نوار تیپ 20 سانتی یکی از انواع نوارهای آبیاری است. نوارهای آبیاری در اندازه های مختلفی جهت استفاده در آبیاری قطره ای ساخته می شوند. منظور از اندازه مختلف نیز فاصله روزنه هایی است که روی نوار وجود دارد. به عنوان مثال در نوار تیپ 20 سانتی فاصله سوراخ های روی نوار 20 سانت است. نوار 20 سانتی معمولا در کلاف های 1000 تا 2500 متری به بازار عرضه می شود.

معمولا از نوار 20 سانتی در مقایسه با سایر نوارهای آبیاری (10 و 30 سانتی) بیشتر استفاده می شود. آنچه که در نوارهای آبیاری اهمیت دارد نوع بسته بندی نوار است، به این دلیل که احتمال ضرب دیدگی نوار آبیاری در حین حمل و نقل وجود دارد. نوار آبیاری 20 سانتی دارای ویژگیهای خاص و در دو نوع نیز تولید می شود. جهت آشنایی بیشتر با این نوع نوار آبیاری، با ما همراه باشید.

نوار تیپ 20 سانتی

ویژگیها و مزایای استفاده از نوار آبیاری 20 سانتی

* یکی از مزایای استفاده از نوار تیپ 20 سانتی در آبیاری محصولات کشاورزی، بازدهی مطلوب محصولات است. در واقع چون میزان آب رسیده به محصول از طریق این نوار درست و به جا انجام می شود، رشد محصول نیز فوق العاده است.

* همچنین اگر نوار استفاده شده از یک برند معتبر باشد از نظر اقتصادی یک انتخاب به صرفه است، چرا که نوار طول عمر مفید بیشتری دارد. طول عمر بیشتر نوار برند معتبر نیز، به دلیل مرغوب بودن جنس آن است، چون در برابر نور خورشید دچار پوسیدگی نمی شود. یکی از این برندهای معتبر گروه تولیدی آب نهالان خلیج فارس است.

* از جمله ویژگیهای دیگر نوار آبیاری 20 سانتی این است که، هم در زمینهای پست و هم در زمینهای ناهموار می توان از آن استفاده کرد.

نوار 20 سانتی پلاک دار

دیگر ویژگیهای این نوار

* یکی دیگر از ویژگیهای نوار تیپ 20 سانتی که اهمیت زیادی هم دارد استفاده از آن در مناطقی است که دارای فشار آب کمی هستند. در واقع چون کشور ما یک کشور کم آب است، به همین دلیل اکثر نقاط ایران از نظر فشار آب مشکل دارند. نوار آبیاری 20 سانتی برای اینگونه مناطق یک انتخاب درست است.

* چون فاصله روزنه های این نوار 20 سانت است، به همین دلیل آب به طور کامل در اطراف گیاه پخش می شود.

* از دیگر ویژگیهای نوار آبیاری 20 سانتی راحتی در پهن کردن نوار چه در روی زمین و چه در زیر زمین است. در بعضی از زمین های کشاورزی با توجه به شرایط اقلیمی و شرایط زمین باید از آبیاری زیرسطحی استفاده کرد. معمولا در زمین هایی که شیب تندی داشته باشند از آبیاری زیرسطحی جهت آبیاری محصولات استفاده می شود.

* یکی از مزایای استفاده از نوار تیپ 20 سانتی امکان کشت محصولات مختلف با هم است. همچنین چون این نوار کار آبیاری را راحت تر می کند و نیاز به رسیدگی زیادی ندارد، از نظر کاهش هزینه کارگر نیز بسیار موثر است. در روشهای آبیاری که در گذشته استفاد می شد، کشاورز به ناچار برای انجام کار آبیاری باید از چند نفر کمک می گرفت که این خود هزینه اضافی برای کشاورز محسوب می شد. اما امروزه با استفاده از نوار آبیاری چون طراحی نوار به گونه ای است، که فشار آب به صورت تنظیم شده به پای گیاه ریخته می شود و نیاز به رسیدگی خاصی ندارد، هزینه های اضافی کارگر، برای کشاورز وجود ندارد.

نوار آبیاری 20 سانتی

مشخصات فنی نوار تیپ 20 سانتی

مشخصات فنی نوار تیپ 20 سانتی به این صورت است.

* میزان حداکثر فشار در نوار تیپ 20 سانتی 1.3 اتمسفر است.

* قطر داخلی این نوار 16 میلیمتر است.

* از نظر ضخامت نیز، ضخامت این نوار معمولا 175 میکرون است. دلیل انتخاب ضخامت 175 میکرون در نوار آبیاری 20 سانتی این است که، در طول دوره کشت مشکلاتی مانند ترکیدگی و امثال آن به وجود نمی آید و یک ضخامت استاندارد است.

* همانطور که قبلا هم اشاره شد فاصله روزنه های این نوار 20 سانت است.

نکات مهم در رابطه با نوار تیپ

در رابطه با خرید نوار تیپ 20 سانتی استاندارد رعایت نکاتی در یک خرید درست می تواند کمک زیادی به ما بکند. این نکات شامل این موارد است.

* یکی از نکات مهم در انتخاب نوار تیپ میزان ضخامت نوار است. همنطور که اشاره شد میزان ضخامت استاندارد در این نوار 175 میکرون است. جهت اطمینان از ضخامت استاندار نوار می توان از یک روش ساده استفاده کرد. این روش ساده، وزن کردن نوار است. چنانچه رول 1000 متری را خریداری می کنید، وزن آن باید بین 10 تا 11 کیلوگرم باشد (این میزان وزن برای نوار 175 میکرون استاندارد است) وزن کمتر از این میزان نشان دهنده عدم کیفیت نوار است.

* مورد بعدی توجه به قطر داخلی است. معمولا قطر مناسب و استاندارد 16 یا 17 میلیمتر است. چنانچه قطر داخلی کمتر یا بیشتر از این میزان باشد، در هنگام اتصال قطعات مربوط به آبیاری قطره ای، با مشکل متصل نشدن قطعات مواجه می شوید.

* توجه به اطلاعات نوشته شده روی نوار مورد دیگری است که باید توجه کافی به آن داشته باشید، چرا که اطلاعاتی مربوط به میزان دبی نوار، فشار کاری نوار و … درج شده است. افراد با توجه به این اطلاعات می توانند یک خرید درست داشته باشند.

بهتر است جهت اطمینان از کیفیت، وزن و قطر نوار تیپ حتما از یک برند معتبر استفاده کنید. برندی مانند آب نهالان خلیج فارس تمام موارد مربوط به کیفیت را در نظر می گیرد، به همین دلیل با اطمینان خاطر می توان از محصولات این شرکت استفاده کرد.

انواع نوار آبیاری 20 سانتی

نوارهای آبیاری به طور کلی در دو نوع درزدار و پلاک دار ساخته می شوند. نوار تیپ 20 سانتی نیز از این قاعده مستثنی نیست و در دو نوع درزدار و پلاک دار ساخته می شود. در نوع پلاک دار از قطره چکان استفاده می شود و فاصله قطره چکان ها در نوار 20 سانتی، 20 سانت است. چون زمینهای کشاورزی از نظر شیب شبیه هم نیستند به همین دلیل با توجه به نوع شیب زمین نوع نوار آبیاری انتخاب می شود. معمولا در زمینهایی که شیب زیادی دارند از نوار پلاک دار استفاده می شود. در نوع درزدار نیز روی نوار دوختی شبیه زیپ وجود دارد. هم نوارهای پلاک دار و هم نوارهای درزدار با توجه به طراحی که دارند، فشار آب را تنظیم می کنند و مانع هدر رفت آب در بخش کشاورزی می شوند. از نوار تیپ معمولا برای محصولاتی استفاده می شود که دوره ی رشد آنها کمتر از یک سال و در حدود 3 تا 6 ماه باشد.

خرید بهترین برند نوار آبیاری 20 سانتی

بیشتر کشاورزان هنگام خرید نوار آبیاری به دنبال بهترین برند هستند. اما واقعا بهترین نوع نوار آبیاری کدام برند است؟ نوارهای آبیاری چون هم به صورت سطحی و زیرسطحی استفاده می شوند باید دارای خصوصیاتی باشند. در واقع یک نوار آبیاری مرغوب باید دارای این ویژگیها باشد.

* اگر از نوار آبیاری 20 سانتی به صورت سطحی استفاده شود، جنس نوار باید از نظر مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید مقاومت بالایی داشته باشد. در غیر این صورت حتی در یک فصل کشت، نوار دوام ندارد و ناچار به تعویض می شوید، که این امر علاوه بر داشتن هزینه دردسر زیادی نیز دارد.

* چنانچه از نوار آبیاری 20 سانتی بنا بر شرایط اقلیمی و شرایط زمین به صورت زیرسطحی استفاده شود، نوار باید در برابر مواد اسیدی و قلیایی احتمالی در خاک، مقاومت کافی داشته باشد. در غیر این صورت خیلی زود کیفیت خود را از دست می دهد.

* معمولا نوارهای آبیاری از جنس پلی اتیلن ساخته می شوند. جنس پلی اتیلن نیز یکی از جنس های مرغوب موجود در بازار است. به همین دلیل نوارهایی که از جنس لوله پلی اتیلن ساخته می شوند معمولا دارای ویژگی و مزایای زیادی هستند. چنانچه تولید کننده آن نیز یک برند معتبر باشد این ویژگی و مزایا دو برابر می شود.

* یکی از برندهای معتبر در زمینه تولید انواع نوار آبیاری، برند آب نهالان خلیج فارس است. این برند اعتبار خود را طی سالیان دراز و با توجه به کیفیت فوق العاده محصولاتش کسب کرده است. در ادامه به معرفی بیشتر این گروه تولیدی خواهیم پرداخت.

نوار تیپ بغل دوخت

معرفی گروه تولیدی آب نهالان خلیج فارس

گروه تولیدی آب نهالان خلیج فارس همانطور که اشاره شد یکی از برندهای معتبر در زمینه تولید انواع نوار آبیاری 20 سانتی و سایر اندازه ها، همچنین لوله پلی اتیلن است. دلیل کیفیت بی نظیر محصولات شرکت آب نهالان خلیج فارس مواد اولیه ای است که در ساخت محصولات استفاده می کند. در واقع چون این شرکت برای کیفیت محصولات خود اهمیت زیادی قائل است مواد اولیه را بدون آزمایش کردن از نظر کیفیت به چرخه تولید وارد نمی کند.

آزمایشگاهی هم که مواد اولیه در آن آزمایش می شود یکی از مجهزترین آزمایشگاه های سطح کشور در این زمینه است. علاوه بر این یکی دیگر از عوامل موثر در کیفیت فوق العاده محصولات این گروه تولیدی وجود دستگاه های فوق پیشرفته در خط تولید این شرکت است. دستگاه های پیشرفته سبب ایجاد کیفیت بیشتر در محصولات ساخته شده می شوند. همچنین وجود این دستگاه ها سبب سرعت بخشیدن به خط تولید و تحویل سفارشات در کمترین زمان ممکن به کشاورزان و کارفرمایان گرامی شده است. به دلیل کیفیت بالای محصولات، شرکت آب نهالان خلیج فارس موفق به دریافت گواهینامه آکرودیته از اداره کل استاندارد و همچنین، گواهینامه ISO 17025 از مرکز تایید صلاحیت ایران شده است.