راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن

لوله‌ های پلی ‌اتیلن در حال حاضر به‌ عنوان یکی از پرکاربردترین ابزار ها در ساختمان ‌سازی شناخته می‌شوند. همان‌ طور که همه شما می‌دانید، صنعت ساختمان ‌سازی در حال‌ حاضر به‌ عنوان یکی از صنایع مادر شناخته می‌شود که استفاده از اتصالات و تجهیزات باکیفیت در این صنعت حرف اول را می‌زند. قاعدتاً برای جابجایی آب و فاضلاب به اتصالات و لوله‌ های گوناگونی نیاز است دقیقاً به ‌همین دلیل است که ما تصمیم گرفتیم برای شما به‌ طور کامل در رابطه با راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن صحبت کنیم و به شما بگوییم که هنگام نصب این لوله‌ ها باید به چه فاکتور هایی توجه داشته باشید.

هر چقدر شما فاکتور های ایمنی هنگام نصب را با دقت بیشتری پیاده ‌سازی کنید، در انتها روند نصب راحت‌تر پیش خواهد رفت و شما با کمترین میزان مشکل در آینده روبرو خواهید شد. به ‌طور کلی، لوله‌ های پلی‌اتیلن روند نصب نسبتاً راحتی دارند اما به ‌هر حال برای نصب، اصولی توجه به برخی فاکتور ها ضروری است.

راهنمای نصب لوله های پلی اتیلن

راهنمای نصب لوله های پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن چیست؟

قبل‌ از بررسی دقیق‌تر راهنمایی نصب لوله‌ های پلی ‌اتیلن، بد نیست کمی نیز با یکدیگر در رابطه با ویژگی ‌های این محصولات شگفت ‌انگیز صحبت کنیم. لوله‌ های پلی‌اتیلن در کنار سبکی دوام بسیار بالایی دارند. این لوله ‌ها تحمل گرمایی خوبی دارند، انعطاف ‌پذیر هستند، نصب آن‌ ها بسیار ساده است، طول عمر بالایی دارند و بسیار ارزان ‌قیمت نیز می‌باشند. همین فاکتور ها باعث شده‌اند در حال حاضر لوله ‌های پلی ‌اتیلن به‌ عنوان یکی از پرکاربردترین لوله ‌ها در صنعت ساختمان سازی شناخته شوند. علاوه ‌بر صنایع ساختمان سازی، می‌توان در صنایع کشاورزی و باغداری نیز از انواع لوله‌ های پلی اتیلن برای آبیاری بهره برد. با توجه به علوم پیشرفته و فناوری ‌های موجود، در حال حاضر تغییرات زیادی روی فرمولاسیون ساخت این لوله‌ ها انجام می‌گیرد تا دوام و عمر این محصولات بیشتر شود و قیمت آن ‌ها پایین بیاید.

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله پلی اتیلن چیست؟

راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن

به طور کلی برای کسب اطلاعات دقیق در رابطه با راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن، نکات بی‌شماری وجود دارند. برای مثال با توجه به نوع اتصالات، شما باید فاکتور های گوناگونی را مورد توجه قرار دهید. اما به‌ طور کلی برای نصب اصولی‌تر لوله ‌های پلی اتیلن، توجه به برخی نکات کلی ضروری است. اجازه دهید با یکدیگر در ادامه بیشتر در رابطه با این نکات صحبت کنیم.

نقشه کشی مناسب 

یکی از مهم‌ترین موارد در لیست راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن، نقشه کشی مناسب می‌باشد. شما باید از قبل تعیین کنید که می‌خواهید نقشه کشی را چگونه پیش ببرید و به ‌صورت دقیق متراژ لوله ‌ها و قطر آن‌ ها را در بیاورید تا بتوانید از مواد اولیه با سایز مناسبی استفاده کنید و روند برش را با دقت بیشتری پیش ببرید. نقشه کشی شما باید کاملاً اصولی و مهندسی باشد تا در ادامه مشکلی برایتان پیش نیاید.

برش اصولی و درست 

یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتور ها هنگام نصب، برش درست و اصولی لوله می‌باشد. برای ‌اینکه روند لوله ‌کشی را به ‌صورت درست پیش ببرید، ممکن است نیاز داشته باشید تا لوله ‌ها را برش بزنید و آن‌ ها را کوتاه‌تر کنید. نکته مهمی که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید، برش درست و سالم لوله است؛ به صورتی که به بخش ‌های متفاوت لوله آسیبی وارد نشود. برش لوله باید کاملاً صاف و عمود به طول لوله باشد و حداقل میزان تراشه در محل بریدگی ایجاد شود. قاعدتاً برای داشتن چنین برشی شما باید از ابزار های با کیفیتی بهره ببرید. در انتها نیز می‌توانید با استفاده از ابزار هایی مانند سنباده یا سوهان، تراشه‌ های ریز را از بین ببرید تا مشکلی در ادامه برای شما پیش نیاید.

حفاری 

فرقی نمی‌کند که شما قرار است برای اهداف کشاورزی از لوله ‌های پلی ‌اتیلن استفاده کنید، یا می خواهید فاضلاب خانه‌ های مسکونی را پیاده ‌سازی کنید. در هر زمینه‌ای با توجه به راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن، شما باید فاکتور های گوناگونی را مورد توجه قرار دهید. نحوه‌ی حفاری درست و زیرسازی مستحکم دو مورد از مهم‌ترین فاکتور هایی هستند که قبل‌ از نصب لوله باید مورد توجه قرار بگیرند. معمولاً با توجه به نوع خاک موجود برای حفاری زمین ‌های کشاورزی، از تجهیزات گوناگونی بهره گرفته می‌شود. برای منازل نیز باید سعی شود که روند حفاری با دقت بسیار بالایی پیش برود تا ظرافت و تمیزی کار به ‌طور کامل حفظ شود. علاوه ‌بر این موضوع، حفاری باید با توجه به نقشه کشی صورت‌ گرفته باشد تا هیچ ‌گونه ناهماهنگی در ادامه به وجود نیاید.

راهنمای نصب لوله‌ های پلی اتیلن

راهنمای نصب لوله‌ های پلی اتیلن

نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن

در ادامه فاکتور مهم دیگری که شما با توجه به راهنمایی نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن باید به آن دقت داشته باشید، نحوه اتصال لوله‌ ها به یکدیگر و پیاده‌ سازی آن‌ ها می‌باشد. شما به‌ عنوان یک پیمانکار باید با توجه به نقشه کشی انجام‌ شده و مواد اولیه موجود، متعلقات مربوط، برای مثال اتصالات را تهیه کنید تا بتوانید روند نصب لوله‌ ها را پیش ببرید. معمولاً برای نصب اصولی و درست لوله ‌ها، از الوار های از پیش آماده‌ شده بهره گرفته می‌شود تا روند تراز کردن شیب لوله‌ ها و اتصالات آن ‌ها با دقت بیشتری پیش برود.

محکم کردن اتصالات لوله ‌های پلی ‌اتیلن

اقدام بعدی که توجه به آن در لیست راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن می‌گنجد، محکم کردن اتصالات است‌. بعد از قرار دادن لوله ‌ها در جای درستشان، روند اتصال این لوله‌ ها به یکدیگر صورت می‌گیرد. اتصال لوله ‌ها به یکدیگر معمولاً با استفاده از زانویی ‌ها و دیگر متعلقات پلی اتیلن انجام می‌شود. می‌توان گفت که این مرحله به‌ عنوان مهم‌ترین مرحله با توجه به راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن شناخته می‌شود. زیرا اگر در این مرحله درزگیری ها به ‌صورت درست و اصولی صورت نگیرد، در ادامه نشتی ممکن است که مشکلات بسیار زیادی را به وجود بیاورد. معمولاً در این مرحله از روش‌ های متفاوتی مانند چسب و اتصالات گوناگون بهره گرفته می‌شود تا استحکام لوله ‌کشی به‌ طور کامل حفظ شود.

پوشش رویی لوله‌ های پلی اتیلن 

در اقدام نهایی راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن، باید پوشش روی لوله ‌ها صورت بگیرد. پوشش روی اتصالات باید طوری باشد که در کنار محکم شدن جای لوله ‌ها، فشار زیاد به آن ‌ها وارد نشود تا در ادامه مشکلی به وجود نیاید.

نصب شیرآلات و متعلقات 

بعد از این ‌که کار لوله‌ کشی و نصب لوله‌ های پلی‌اتیلن به پایان رسید، نوبت به نصب شیرآلات و متعلقات می‌رسد. اگر قرار باشد لوله‌ کشی برای ساختمان ‌ها و واحد های مسکونی صورت بگیرد، قاعدتاً نصب شیرآلات و سایر متعلقات نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. روند نصب این متعلقات، باید به ‌صورت کاملاً اصولی پیش برود تا فشار اضافی به لوله ‌ها وارد نشود و مشکلی در این زمینه برای مصرف‌کنندگان به وجود نیاید.

لوله‌ های پلی اتیلن

لوله‌ های پلی اتیلن

چرا توجه به راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن مهم میباشد؟

لوله کشی حاضر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هنگامی ‌که ما در خانه هستیم یا در یک ساختمان کار می‌کنیم، به‌ صورت شبانه ‌روزی در حال استفاده از لوله‌ ها هستیم. روند حمام کردن،  شستن دست ‌ها، بیرون راندن فاضلاب و … تماماً با استفاده از لوله‌ ها انجام می‌گیرد. دقیقاً به ‌همین دلیل است که باید حتماً هنگام پیاده‌ سازی لوله ‌کشی، به راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن دقت و شود تا مشکلی به وجود نیاید. سعی کنید که حتماً برای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن به سراغ بهترین خدمات دهندگان بروید.

معمولاً افراد با تجربه‌ای که در زمینه نصب لوله‌ های پلی‌ اتیلن فعالیت می‌کنند، به ‌طور کامل با راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن آشنا هستند و می‌دانند که باید در هر مرحله چه اقداماتی را انجام دهند. همین موضوع، شانس به وجود آمدن خطا و اشتباه در ادامه را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد.

آیا بعد از نصب لوله ‌ها آزمایش‌ هایی که روی آن‌ ها صورت می‌گیرد؟

بله، با توجه به راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن، بعد از پایان یافتن نصب، لوله‌ ها به ‌طور کامل یک ‌بار آزمایش می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود تا خطا های موجود و احتمالی به ‌طور کامل شناسایی و برطرف شوند. معمولاً از طریق روش ‌های گوناگونی آزمایش روی لوله‌ ها و لوله کشی صورت می‌گیرد تا هم خیال پیمانکار و هم خیال مصرف ‌کننده راحت شود که روند لوله ‌کشی به‌ صورت اصولی و درست پیش رفته و مشکلی در اتصالات وجود ندارد. شاید روند آزمایش کردن تنها چند ساعت یا در بیشترین حالت ممکن یک روز زمان ببرد؛ اما شانس به وجود آمدن خطا و هر گونه نشتی در ادامه بعد از اتمام ساخت را تا حد بسیار زیادی پایین می‌آورد و این موضوع می‌تواند از به وجود آمدن هزینه‌ های اضافی تا حد بسیار زیادی جلوگیری کند.

چرا توجه به راهنمای نصب لوله ‌های پلی‌اتیلن مهم میباشد؟

چرا توجه به راهنمای نصب لوله ‌های پلی‌اتیلن مهم میباشد؟

جمع‌بندی 

ما در این محتوا سعی کردیم برای شما در رابطه با نکات مهم و توجه به راهنمای نصب لوله ‌های پلی ‌اتیلن صحبت کنیم و به شما بگوییم که هنگام نصب این لوله ‌ها توجه به کدام فاکتور ها ضروری به ‌نظر می‌رسد. همه شما این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که پیشگیری بهتر از درمان است. شما نیز باید با توجه به این عبارت سعی کنید که هنگام نصب لوله ‌ها به فاکتور های ایمنی و همچنین راهنمای نصب دقت صددرصدی داشته باشید تا از هر گونه اقدام اضافه در ادامه بی‌نیاز شوید.