آشنایی با کاربرد نوار تیپ ‌ها

در دنیای امروز، بحران کم‌ آبی به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بحران ها شناخته می‌شود که صنایع گوناگون و متفاوتی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همه شما می‌دانید که صنعت کشاورزی وابسته به آب است و بدون وجود آب، این صنعت با معضلات بزرگی روبرو خواهد شد. دقیقاً به‌ همین دلیل، در حال حاضر انواع متفاوتی از روش‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرند تا ما در دوران کم‌ آبی با مشکلات گوناگونی مواجه نشویم. دقیقاً به‌ همین دلیل است که ما می‌خواهیم برای شما در رابطه با آشنایی با کاربرد نوار تیپ ‌ها در این محتوا صحبت کنیم.

روند آبیاری محصولات کشاورزی روند منعطفی است. این انعطاف پذیری بالا می‌تواند به ما کمک کند تا با توجه به نکات گوناگون در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم. یکی از روش‌ هایی که می‌تواند به ما کمک کند تا روند آبیاری را با کمترین میزان هدر رفت آب پیش ببریم، استفاده از نوار تیپ است. ما در ادامه این مقاله قصد داریم که به ‌طور کامل برای شما در رابطه با نوار تیپ ‌ها صحبت کنیم و راهنمای شما در روند آشنایی با کاربرد نوار تیپ باشیم. اگر شما نیز کنجکاو هستید تا بیشتر در رابطه با کاربرد این محصولات بدانید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که ما را تا انتهای این محتوا همراهی کنید.

آشنایی-با-کاربرد-نوار-تیپ-ها-و-بررسی-ویژگی-های-آن-ها

آشنایی با کاربرد نوار تیپ ها و بررسی ویژگی های آن ها

نوار تیپ چیست؟

قبل ‌از صحبت در رابطه با ویژگی‌ های نوار تیپ و همچنین شروع روند آشنایی با کاربرد نوار تیپ ‌ها، اجازه دهید برای شما بگوییم که به‌ طور کلی نوار تیپ چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد. نوار تیپ محصولی است که به‌ صورت به‌ خصوص در زمینه آبیاری قطره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوار از جنس پلی اتیلن انعطاف ‌پذیر است که کاربردی شبیه به لوله دارد. تفاوت نوار تیپ با لوله این است که این محصول بسیار انعطاف‌پذیر است و به ‌صورت مسطح تولید می‌شود.

هنگامی‌ که جریان آب وصل می‌شود این نوار به شکل لوله در می‌آید و بعد از پایان یافتن روند آبیاری، دوباره به شکل مسطح بازمی‌گردد. با توجه به فواصل محصولات کاشته شده، روی این نوار روزنه ‌هایی تعبیه شده. این روزنه ها وظیفه خروج آب و آبیاری قطره‌ای را برعهده دارند. در حال حاضر، با توجه به محصول کاشته شده از نوار های تیپ با ویژگی ‌های متفاوت و منحصر به ‌فردی بهره گرفته می‌شود. برای مثال قطره چکان ها و یا روزنه ها، می‌توانند با فواصل متفاوت ده سانتی، بیست سانتی، سی سانتی و … روی نوار تعبیه شوند تا نیاز شما را برطرف سازند.

آشنایی با کاربرد نوار تیپ و ضرورت استفاده از آن

برای آشنایی با کاربرد نوار تیپ ‌ها باید به ‌طور کامل برای شما بگویم که انواع متفاوت این نوار ها کدام‌ ها هستند و برای آبیاری چه محصولات کشاورزی می‌توان از نوار تیپ ‌ها بهره برد. به‌ طور کلی نوار تیپ ‌ها در دو نوع متفاوت پلاک ‌دار و درز دار به بازار عرضه می‌شوند. انواع درزدار این محصولات دارای روزنه‌ های ریزی هستند که به‌ صورت منظم روی نوار تعبیه شده‌اند و باعث آبیاری می‌شوند. انواع پلاک‌دار این محصولات نیز به‌ صورت منظم دارای درز هایی می‌باشند که به‌ صورت به خصوص و نقطه‌ای، روند آبیاری را پیش می‌برند. در حال حاضر برای آبیاری گیاهانی که به ‌صورت ردیفی رشد می‌کنند برای مثال کاهو، کلم، فلفل و… همچنین گیاهانی که به‌ صورت زراعی رشد می‌کنند مانند انواع متفاوت حبوبات و غلات، از نوار تیپ بهره گرفته می‌شود.

پیش‌تر نیز برای شما گفتیم که انواع متفاوت نوار تیپ بسیار منعطف هستند. یعنی شما می‌توانید از کنترل کننده ها و شبکه ‌های متفاوتی برای آبیاری نوار تیپ ها بهره ببرید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که بعد از آشنایی با کاربرد نوار تیپ، از یک متخصص بخواهید تا نقشه کشی کلی استفاده از نوار روی زمین زراعی شما را در بیاورد. در ادامه می‌توانید با استفاده از نقشه کشی موجود تعیین کنید که در هر بخش باید از نوار تیپ با چه ویژگی‌ هایی بهره ببرید. در ادامه با تهیه و نصب این نوار ها، می‌توانید روند آبیاری را پیش ببرید.

نوار تیپ شیراز

آشنایی با کاربرد نوار تیپ و ضرورت استفاده از آن

چرا استفاده از نوار های تیپ ضروری می‌باشد؟

بعد از آشنایی با کاربرد نوار تیپ ‌ها، بد نیست در رابطه با لزوم استفاده از این محصول نیز اطلاعاتی کسب کنید. کشور ما کشوری نسبتاً خشک است و همین موضوع باعث شده تا روند استفاده از آب در ایران حساب ‌شده باشد. افرادی که قصد دارند به ‌صورت درست و اصولی از آب برای کشاورزی استفاده کنند، قطعاً انواع متفاوت نوار تیپ ها را می‌شناسند. با استفاده از نوار تیپ می‌توان با کمترین میزان هدر رفت آب، گیاهان را آبیاری کرد و به یک محصول با کیفیت دست پیدا کرد.

با توجه به گیاه کاشته شده و همچنین زمین مورد نظر، شما می‌توانید از نوار تیپ ها با ویژگی‌ های منحصر به ‌فرد و گوناگونی بهره ببرید. آشنایی با کاربرد نوار تیپ ‌ها، به شما کمک می‌کند که دقیقاً متناسب با محصولی کاشته اید نوار تیپ بخرید تا بتوانید نیازهایتان را به‌ طور کامل برطرف سازید. به ‌طور کلی مهم‌ترین فاکتور و عاملی که می‌تواند شما را قانع کند تا به‌ جای آبیاری سنتی از نوار تیپ بهره ببرید، صرفه‌جویی در مصرف آب و همچنین راندمان بالا برای آبیاری محصولات می‌باشد.

هنگام استفاده از نوار تیپ ها به چه مواردی توجه داشته باشیم؟

به ‌طور کلی آشنایی با کاربرد نوار تیپ ‌ها و نحوه استفاده از این محصولات به شما کمک می‌کند تا عمر آن‌ ها را بالا ببرید. درست است که انواع متفاوت نوار تیپ محصولات بادوامی هستند و در مقایسه با قیمتی که دارند بسیار کاربردی می‌باشند، اما توجه به برخی نکات برای استفاده درست و اصولی از این محصولات ضروری است. این موضوع، به شما کمک می‌کند تا هم روند آبیاری را به‌ صورت دقیق پیش ببرید و هم از نیاز به تعویض نوار ها جلوگیری نمایید. اجازه دهید در ادامه برای شما این موارد را بررسی کنیم‌.

 • حتماً بر سر راه آب ورودی به نوار ها فیلتر قرار دهید تا از عبور ذرات معلق در آب جلوگیری نمایید.
 • آب های خیلی سخت و خیلی شور در طول زمان باعث انسداد درز های نوار های تیپ می‌شوند.
 • سعی کنید که به‌ صورت درست و اصولی نوار های تیپ روی زمین پهن کنید تا علاوه ‌بر صرفه‌ جویی در هزینه ‌هایتان، به‌ صورت درست و اصولی به تمام نقاط زمین آب برسانید.
 • سعی کنید که قبل ‌از پهن کردن نوار تیپ، اشیای تیز را از روی زمین بردارید. همچنین هنگام راه رفتن روی زمین، روی نوارها پا نگذارید.
 • سعی کنید نوار ها را طوری بچینید که نیاز به خم کردن و شکستن آن ‌ها به حداقل برسد زیرا این موضوع باعث کاهش جریان آب هنگام آبیاری می‌شود.
 • سعی کنید که حتماً در چند بار اول آبیاری به‌ صورت دقیق بررسی کنید که گیاهان زمین شما چگونه آبیاری شده‌اند. اگر حس می‌کنید که نیاز گیاه برطرف نشده، سعی کنید که ترتیب نوار ها را طور دیگری بچینید یا میزان زمان آبیاری را بیشتر کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا در ادامه بدون نگرانی زمین خود را آبیاری کنید.
هنگام-استفاده-از-نوار-تیپ-ها-به-چه-مواردی-توجه-داشته-باشیم؟

هنگام استفاده از نوار تیپ ‌ها به چه مواردی توجه داشته باشیم؟

بررسی مزایای استفاده از نوار های تیپ برای آبیاری 

بعد از بررسی کامل ویژگی ‌ها و همچنین نحوه استفاده از نوار تیپ، در جهت تکمیل روند آشنایی با کاربرد نوار تیپ ‌ها بد نیست برای شما در رابطه با مزایای استفاده از این محصول نیز صحبت کنیم. به‌ طور کلی می‌توان گفت که مزایای استفاده از نوار تیپ ‌ها بسیار بی‌شمار می‌باشد. در مقایسه با آبیاری سنتی، استفاده از این روش آبیاری در کنار کم کردن هزینه‌ ها برای کشاورزان، باعث صرفه‌ جویی در مصرف آب نیز می‌شود و از بروز مشکلات بی‌شماری جلوگیری می‌کند.

به این موضوع توجه داشته باشید که کم‌آبی می‌تواند خطرات جدی را هم برای سلامت انسان‌ ها، هم برای آب‌ و هوا و هم برای زمین به وجود بیاورد. پس صرفه‌ جویی در مصرف آب و جلوگیری از بروز کم ‌آبی و خشک ‌سالی ضروری است. اما علاوه ‌بر صرفه‌ جویی در مصرف آب در زمینه‌ی کشاورزی، استفاده از انواع متفاوت نوار تیپ ها مزایای دیگری نیز دارد. اجازه دهید در جهت کامل‌تر شدن روند آشنایی با کاربرد نوار تیپ ‌ها، این موارد را برای شما نام ببریم.

 • افزایش سطح زیر کشت
 • نصب سریع، راحت و کم‌هزینه نوار تیپ ‌ها
 • عدم نیاز به تعویض دستی مسیر آب
 • فیلتراسیون آب قبل ‌از رسیدن آن به پای گیاه
 • جلوگیری از تبخیر آب از سطح خاک
 • یکنواخت و منظم بودن روند آبیاری
 • قابلیت ‌اجرا با آب کم‌ فشار
 • جلوگیری از رشد و نمو علف‌ های هرز و مصرف آب و کود توسط آن ‌ها
 • بهبود کیفیت محصول
 • و…
بررسی-مزایای-استفاده-از-نوار-های-تیپ-برای-آبیاری

بررسی مزایای استفاده از نوار های تیپ برای آبیاری

جمع‌بندی 

ما در این محتوا تلاش کردیم تا علاوه‌ بر صحبت در رابطه با آشنایی با کاربرد نوار تیپ ‌ها، به‌ طور کامل برای شما در رابطه با ویژگی ‌ها، کاربرد ها و نحوه استفاده از این محصول صحبتی داشته باشیم. در دنیای امروز نوار تیپ‌ ها به‌ صورت گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. فرقی نمی‌کند که کشور مورد نظر کشور خشک و کم آبی باشد یا ذخیره آبی مناسبی داشته باشد؛ به‌ هر حال با توجه به لزوم حفظ منابع آب در سراسر جهان، استفاده از نوار تیپ در حال حاضر به یک ضرورت تبدیل شده است. اگر شما نیز کشاورز هستید و می‌خواهید که با کمترین هزینه‌ ها به‌ خوبی در این زمینه آبیاری پیشرفت کنید، می‌توانید با استفاده از انواع متفاوت نوار تیپ‌ ها به هدفتان دست پیدا کنید.