منظور از pe در لوله پلی اتیلن چیست؟

منظور از pe در لوله پلی اتیلن چیست؟ این سوال ممکن است ذهن بسیاری از کاربران را به خود درگیر کرده باشد. باید به این دسته از افراد بگوییم، منظور از pe در لوله های پلی اتیلن، یعنی میزان ضخامت لوله ها. PE مخفف کلمه‌ی Polyethylene به معنی پلی اتیلن است. پلی اتیلن یکی از مواد پلاستیکی است که از واحد اتیلن ساخته شده و به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی مناسبش، در تولید لوله‌های پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله‌های پلی اتیلن به دلیل داشتن ویژگی‌هایی مانند مقاومت بالا در برابر خوردگی، انعطاف پذیری و سبک بودن، برای انتقال آب، گاز، فاضلاب و مواد شیمیایی به کار می‌روند. در این لوله‌ها، PE به عنوان ماده اصلی سازنده و بدنه لوله به کار می‌رود. همچنین، به دلیل مقاومت بالای آن در برابر خوردگی، استفاده از این لوله‌ها در سیستم‌های آبیاری، شبکه‌های آبرسانی و فاضلاب و سایر شرکت های صنعتی و ساختمانی بسیار پرکاربرد است.

در خصوص اینکه مفهوم pe در لوله پلی اتیلن چیست، باید بگوییم خود از انواع مختلفی برخوردار است که اصولا بر روی لوله های پلی اتیلن حک می شوند. از جمله pe63 ، pe100 و pe80. با ما همراه شوید تا بیشتر به بررسی این نمونه از لوله ها بپردازیم.

مدل اول pe100

اگر بخواهیم بگوییم بهترین و متداول ترین مدل از pe در لوله پلی اتیلن چیست که استفاده می شود، باید به مدل pe100 اشاره کنیم. برای تولید این مدل از لوله ها از جدیدترین مواد استفاده می شود. از این رو ویژگی های بسیار زیادی دارد که منجر شده تا محبوبیت بالایی هم به دست آورد. از مهمترین ویژگی های این مدل پلی اتیلن باید به دانسیته ی بالا اشاره کنیم. در حالی که وزن و ضخامت آن بسیار کم است.

می توان با اطمینان از این مدل پلی اتیلن استفاده کرد و اطمینان داشت که در برابر فشار بالا، هیچ مشکلی برای آن ایجاد نشود. پس بهترین انتخاب برای شبکه فاضلاب، شبکه های آبرسانی و استفاده در صنایع شیمیایی خواهد داشت.

مدل دوم pe80

از طرف دیگر، باید به یکی دیگر از مدل های pe در لوله پلی اتیلن اشاره کنیم، که آن هم مدل pe80 است. بیشتر تولیدکنندگان این نمونه از پلی اتیلن ها دریافته اند که هرچه میزان دانسیته مواد بیشتر باشد، وزن و ضخامت لوله کمتر خواهد شد. از این رو آنها با تولید این مدل پلی اتیلن، به محصول مقاومی دست یافته اند که نسبت به نمونه های دیگر از قیمت مناسب تری هم برخوردار است. می توان از این نمونه لوله ها به منظور انتقال آب، مواد شیمیایی سبک و … در محیط های مختلف، استفاده کرد.

مدل سوم pe63

این مدل از لوله های پلی اتیلن که امروزه دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند، از دانسیته کمتری نسبت به مدل های جدید برخوردار هستند. از این رو وزن بیشتری داشته و از ضخامت بالاتری هم برخوردارند. به دلیل این که وزن این مدل از لوله های پلی اتیلن بالا است، برای تولید آن نیاز به استفاده از پلی اتیلن بیشتری خواهد بود.

این مسئله منجر می شود تا هزینه تولید آن بالا رود. از این رو امروزه دیگر این مدل از لوله های پلی اتیلن تولید نمی شوند و با تولید مدل های جدید، از رده خارج شده اند.

تفاوت لوله pe100 با pe80

آنچه شما باید در مورد تفاوت میان این دو نمونه از لوله های پلی اتیلن بدانید، این است که اعداد 100 و 80، در واقع بیان کننده میزان استحکام کششی پلی اتیلن است. هر چه این عدد بیشتر باشد، یعنی پلی اتیلن از ساختار محکمتر و مقاوم تری برخوردار است. این نمونه از لوله ها هم به صورت خطی و هم به صورت سنگین تولید و به بازار عرضه می شوند.

از این رو صنایع مختلف باید بسته به نیاز خود، اقدام به تهیه لوله پلی اتیلن مورد نظر خود با درصد مقاومت مشخص نمایند. از این رو آنها باید بدانند pe در لوله پلی اتیلن چیست تا بتوانند بسته به عددی که در کنار pe لوله ها بیان شده است، اقدام به انتخاب لوله مناسب و مورد نظر خود نمایند.

مزایای pe در لوله پلی اتیلن چیست؟ 

این که مزایای استفاده از pe در لوله پلی اتیلن چیست، مسئله مهم است که ممکن است ذهن افراد زیادی را به خود درگیر کند. برای این دسته از افراد باید چنین توضیح دهیم، که لوله های پلی اتیلن اصولا در دو نوع دوجداره و تک جداره تولید و به بازار عرضه می شوند. این نمونه از لوله ها، بسته به ویژگی های خاصی که دارند، کاربردهای متفاوتی هم با یکدیگر دارند. یعنی در زمینه های متفاوتی می توان از آنها استفاده کرد.

این که pe در لوله پلی اتیلن چیست، در واقع تعیین می کند که نوع پلی اتیلن چیست. می توانیم بیان کنیم که نمونه لوله های پلی اتیلن pe100 و pe80 از نمونه لوله های تک جداره به شمار می روند. از این رو این نمونه از لوله ها قابلیت استفاده در زمین های کشاورزی به منظور انتقال آب، شرکت مخابرات و محافظت از کابل های برق را دارند.

از نمونه های پرکاربرد لوله های پلی اتیلن هم، باید به لوله های دوجداره کاروگیت و اسپیرال اشاره کنیم. این نمونه از لوله ها به دلیل مقاومت و ضخامت بالایی که دارند، بیشتر به منظور انتقال آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. در کل باید مهمترین مزایایی که می توانیم برای این نمونه از لوله ها بیان کنیم را، چنین دسته بندی نماییم:

 • بهداشتی بودن
 • قابلیت جابجایی آسان
 • عایق حرارتی و صوتی بودن
 • طول عمر بالا داشتن
 • عایق الکتریکی بودن
 • مقاوم در برابر زلزله
 • تنوع در سایز تولیدی
 • انعطاف پذیر بودن
 • مقاوم بودن در برابر هر نوع ضربه ای
 • مقاومت مکانیکی داشتن
 • مقاومت شیمیایی داشتن
 • و موارد دیگر

تفاوت لوله دوجداره پلی اتیلن با لوله کاروگیت

اصولا افرادی که تمایل دارند اقدام به خرید لوله های پلی اتیلن نمایند، ابتدا باید بدانند که این لوله ها چه هستند و با دیگر نمونه لوله ها چه تفاوتی دارند. از این رو آنها باید مفهوم سوال “pe در لوله پلی اتیلن چیست” را بدانند. همچنین با انواع لوله های پلی اتیلن و کاربردهایی که دارند آشنا شوند. پس از آن می توانند وجه تمایز این نمونه از لوله ها را با دیگر نمونه از لوله ها، تشخیص دهند.

یکی از سوالات متداولی که همواره خریداران لوله پلی اتیلن را درگیر خود می کند، عدم اطلاع از تفاوت میان لوله های کاروگیت و پلی اتیلن است. باید بیان کنیم که لوله های پلی اتیلن دوجداره، از نمونه های جدید و مدرن لوله های کاربردی که در کشور تولید می شوند، به شمار می روند. در حالی که لوله های کاروگیت هم از جنس پلی اتیلن هستند، اما با برخی ویژگی های خاص.

این نمونه از لوله ها با مواد پلی پروپیلن pp یا پی وی سی (pvc) تولید می شوند و سپس با مواد شیمیایی دیگری همچون مستربچ رنگی و دوده به میزان کمتر از 3 درصد، ترکیب می شوند. در نهایت لوله های محکم و مقاومی تولید می شود که در سایزها و اندازه های متنوعی بوده و دارای کاربردهای بسیار زیادی هم هستند.

اصولا لوله های کاروگیت به صورت دو لایه ساخته می شوند. لایه درونی آنها، معمولا صاف و صیقلی است و دارای رنگ زرد یا آبی است. در حالی که لایه بیرونی آنها اصولا به صورت شیاردار و حلقه حلقه بوده و از رنگ مشکی برخوردار است. به این نوع لوله های پلی اتیلن، لوله های دوجداره هم گفته می شود.

کاربرد لوله های پلی اتیلن 

این که pe در لوله پلی اتیلن چیست می تواند در نوع کاربرد لوله های تولیدی تاثیرگذار باشد. به این دلیل که pe لوله های پلی اتیلن متفاوت هستند و از این رو میزان ضخامت و مقاومت آنها نیز، با یکدیگر تفاوت دارد. هر چه میزان دانسیته موجود در لوله ها بیشتر باشد، ضخامت آنها کمتر است. از طرف دیگر وزن کمتری داشته و می توان از آنها در صنایع مختلف و خاص استفاده کرد.

پلی اتیلن ها در واقع کالاهای پلاستیکی به شمار می روند که از کاربردهای بسیار زیادی برخوردارند. اما مهمترین کاربرد استفاده از این نمونه لوله ها را باید در موارد زیر بیان کنیم:

 1. لوله های پزشکی: از لوله های پلی اتیلن به دلیل مقاومت بسیار بالایی که نسبت به آلودگی دارند، می توان در مراکز بهداشتی و پزشکی به راحتی استفاده کرد.
 2. کابل ها: این نمونه از لوله ها از آنجایی که جنس محکمی دارند و به سادگی نصب می شوند، در صنایع مختلف و پیچیده همچون مخابرات، برق و … کاربرد دارند.

علاوه بر این موارد، باید بگوییم از این نمونه لوله ها می توان برای انتقال آب، گاز، فاضلاب و … نیز استفاده کرد. بسیاری از شرکت های صنعتی هم، برای انتقال آب های آلوده به محیط خارج از کارخانه، از این نمونه لوله ها استفاده می کنند. پس به طور کلی می توانیم کاربرد و استفاده از لوله های پلی اتیلن را بسیار متنوع و بالا بیان کنیم.

از کجا می توان لوله پلی اتیلن خریداری کرد؟

حال که دریافتید مفهوم pe در لوله پلی اتیلن چیست و با انواع آن هم آشنا شدید، ممکن است برای شما هم این سوال مطرح شود که از کجا می توان اقدام به خرید این نمونه از لوله ها نمود؟ آیا برای نصب لوله های پلی اتیلن نیاز به افراد متخصص وجود دارد؟ باید بگوییم نصب این نمونه از لوله ها بسیار آسان است. از این رو نیازی به وجود افراد متخصص برای نصب آنها نخواهد بود.

البته اگر بتوان نصب لوله های پلی اتیلن را در محیط های خاص به افراد متخصص سپرد، می توان از بروز خطرات و آسیب های ناشی از عدم نصب درست لوله در محل مورد نظر، جلوگیری کرد. اما از کجا می توان اقدام به خرید این نمونه از لوله ها با کیفیت بالا نمود؟ باید بگوییم با پیشرفت تکنولوژی و عرضه محصولات مختلف به صورت آنلاین و اینترنتی، دیگر دسترسی به هر محصولی آسان شده است.

افرادی که نیاز دارند لوله پلی اتیلن تهیه کنند، می توانند با مراجعه به فروشگاه های آنلاین و اینترنتی، نوع محصول مورد نیاز خود را انتخاب کرده و اقدام به خرید آن نمایند. آنها همچنین می توانند این محصولات را در حجم بالا و به صورت عمده نیز برای نمایندگی های فروش خود تهیه کنند. پس دسترسی به این محصولات امروزه آسان و مقرون به صرفه شده است؛ و می توان در کوتاه ترین زمان ممکن بدون واسطه، نیاز خود را برطرف ساخت.