نوار تیپ 30 سانتی به چه نوع نواری گفته می شود؟

 نوار تیپ 30 سانتی یکی از انواع نوار آبیاری است که در آبیاری قطره ای از آن استفاده می شود. امروزه استفاده از روش آبیاری قطره ای به دلیل کمبود منابع آبی در میان بیشتر کشاورزان فراگیر شده است. محصولاتی که به روش آبیاری قطره ای کشت می شوند معمولا کاشت آنها به صورت ردیفی است. از نوار 30 سانتی، هم در زمین کشاورزی و هم در گلخانه ها می توان استفاده کرد. منظور از نوار 30 سانتی این است که فاصله درزهای روی نوار 30 سانت است.

نوار تیپ پلاک دار

مشخصات نوار آبیاری و تجهیزات لازم در آبیاری قطره ای با نوار آبیاری

از نوار تیپ 30 سانتی در کشت محصولی مانند هندوانه استفاده می شود. جنس نوار آبیاری از پلی اتیلن است و مانند لوله های پلی اتیلن از موادی ساخته می شود که در برابر پوسیدگی، مواد شیمیایی، نور خورشید و شرایط مختلف اقلیمی مقاومت داشته باشد. البته وجود این ویژگیها به نوع برند نوار بستگی دارد. انواع نوار آبیاری برندی مانند، آب نهالان خلیج فارس تمام ویژگیهای یک نوار با کیفیت و استاندارد را دارند.

نوار تیپ  30 سانتی به صورت رول به بازار عرضه می شود، طول رول ها نیز متفاوت است. یکی از ویژگیهای نوار آبیاری، وزن سبک این نوار است و به همین دلیل حمل کردن آن نیز راحت است. به طور کلی تجهیزات لازم جهت استفاده از آبیاری قطره ای با نوار آبیاری شامل: لوله آبیاری اصلی و فرعی که معمولا از جنس پلی اتیلن هستند، شیر فلکه، ایستگاه پمپاژ، نوار آبیاری و اتصالات آن است. همانطور که واضح است جهت اجرای این نوع سیستم آبیاری به تجهیزات خاصی نیاز نیست و این امر، یکی از دلایل محبوبیت این روش در بین بیشتر کشاورزان است.

عرضه ی نوار تیپ به صورت رول

انواع نوار تیپ 30 سانتی

نوار تیپ 30 سانتی در دو نوع پلاک دار و زیپی تولید می شوند. استفاده از هر کدام از این دو نوع نیز، به زمین کشاورزی و بودجه کشاورز بستگی دارد. در نوار تیپ 30 سانتی پلاک دار قطره چکان هایی طراحی شده که آب از طریق این قطره چکانها به پای محصول ریخته می شود. در نوع زیپی نیز، یک دوخت شبیه زیپ روی نوار وجود دارد. این مسیر زیپ مانند، جلوی فشار آب را می گیرد و آب از سوراخ هایی که در مسیر زیپ وجود دارند به پای محصول ریخته می شود. از این نوار هم در آبیاری قطره ای سطحی و هم در آبیاری زیرسطحی استفاده می شود.

 به طور کلی نوارهای آبیاری در اندازه های 10، 20 و 30 سانتی وجود دارند. تفاوت آنها نیز در میزان دبی آب است. انتخاب هر کدام از این نوارهای آبیاری، به نوع محصول و شرایط زمین بستگی دارد. هرچه فاصله بین درزها از هم بیشتر باشد مقدار دبی آب بیشتر است. جهت استفاده از هر کدام از این نوارها مطابق با شرایط زمین و نوع محصول بهتر است حتما با یک مهندس کشاورزی و یا کشاورز با تجربه در این زمینه مشورت کرد.

نوار تیپ

نوار تیپ 30 سانتی درزدار

نوار  آبیاری در ضخامت های مختلفی ساخته می شود. در نوار درزدار بیشتر از نواری که دارای ضخامت 175 میکرون است استفاده می شود. از جمله مشخصات نوار آبیاری درزدار می توان به این موارد اشاره کرد.

* میزان تغییر فشار در نوار تیپ درزدار در حدود 4 درصد است.

* میزان یکنواختی خروج آب در نوار آبیاری درزدار کمتر از پلاک دار و در حدود 70 الی 75 درصد است.

* در نوار آبیاری درزدار بر خلاف نوع پلاک دار امکان تنظیم یکنواختی فشار آب وجود ندارد. اما طراحی نوار درزدار به گونه ای است که فشار آب را تنظیم می کند و با یک دبی منظم، آب را به گیاه انتقال می دهد.

انتخاب نوع نوار تیپ به چه عواملی بستگی دارد؟

به کار بردن هر کدام از انواع نوار تیپ (پلاک دار، زیپی) به عواملی بستگی دارد. این عوامل شامل: شیب زمین، نوع محصول، میزان آب موجود، فشار آب، آب و هوای منطقه، طول نوار  و نوع آب است.

* نوع محصول یکی از مواردی است که در انتخاب نوع نوار دخیل است. هر کدام از نوارهای آبیاری با دبی متفاوتی آب را به گیاه انتقال می دهند. به همین دلیل با توجه به نوع محصول، که آب کم یا زیاد لازم داشته باشد نوع نوار انتخاب می شود.

* طول نوار یکی از عوامل موثر در انتخاب نوع نوار تیپ است. به عنوان مثال چون نوار آبیاری پلاک دار در فاصله های طولانی فشار یکنواخت آب را به محصول می رساند به همین دلیل در زمین هایی که نیاز است از نوار با طول بیشتری استفاده شود معمولا از نوع پلاک دار استفاده می شود.

* علاوه بر مواردی که به آنها اشاره شد در انتخاب نوار تیپ چند عامل دیگر موثر هستند. به طور کلی نوارهای آبیاری از نظر ضخامت و قطر در اندازه های مختلفی ساخته می شوند. به عنوان مثال نوارهای آبیاری در قطر های 16 و 20 میلیمتر در بازار موجود هستند. از نوارهای که دارای قطر زیاد باشند در زمین های بزرگ کشاورزی استفاده می شود. از نوارهایی با قطر کوچک نیز مانند 16 میلیمتر، در زمینهای کشاورزی کوچک استفاده می شود. از نظر ضخامت نیز نوار تیپ در اندازه های 150 تا 250 میلیمتر ساخته می شوند. ضخامت نوار آبیاری هرچه بیشتر باشد، نوار تیپ مقاومت بیشتری در برابر ترکیدگی و فشار دارد.

* یک نکته بسیار مهم در مورد چگونگی پهن کردن نوار تیپ که اهمیت زیادی نیز دارد، فاصله نوارها از هم است. به عنوان مثال اگر خاکی که در آن کشت انجام می شود سبک باشد بهترین میزان فاصله نوارها از هم در حدود 50 تا 60 سانت است. در صورتی که خاک سنگین و متوسط باشد، فاصله نوارها معمولا 75 سانت در نظر گرفته می شود.

مزایای استفاده از این نوار

استفاده از نوار تیپ 30 سانتی علاوه بر آبیاری درست و اصولی محصولات، مزایای دیگری هم دارد.

* یکی از این مزایا رساندن سموم و کود مورد نیاز محصول جهت رشد بهتر، از طریق نوار تیپ 30 سانتی است.

* علاوه بر این چون آب و کود به صورت یکنواخت به تمام قسمتهای زمین و محصول می رسد در نتیجه در تمام زمین، محصول رشد یکدستی دارد.

نوار تیپ درزدار

آنچه که در هنگام استفاده از نوار تیپ باید در نظر گرفته شود

زمانی می توان از مزایای نوار تیپ بهره برد که در نصب آن مواردی را در نظر گرفت.

* همانطور که اشاره شد از این نوار برای رساندن سم و کود به محصول استفاده می شود. آنچه که باید در این مورد در نظر گرفت این است که بعد از آنکه کار کود رسانی به محصول به اتمام رسید، جریان آب قطع نشود به این دلیل که با کمک جریان آب، کود به طور کامل در خاک حل شود.

* در زمان پهن کردن نوار تیپ نباید شکستگی در نوار به وجود بیاید. وجود شکستگی در نوار جریان آب را کم می کند.

* قبل از رشد محصول و در زمان پهن کردن نوار تیپ، نوار حتما تست شود. اهمیت تست از این جهت است که چنانچه نوار دارای گرفتگی یا پارگی باشد در این مرحله رفع شود، چون بعد از رشد محصول تست کردن نوار کار بسیار دشواری است.

* در صورت استفاده از نوار تیپ پلاک دار، نوار به نحوی روی زمین قرار داده شود که قطره چکان ها در زیر نوار قرار بگیرند.

دلیل کیفیت محصولات شرکت آب نهالان خلیج فارس، تولید کننده نوار تیپ در شیراز چیست؟

محصولات شرکت آب نهالان خلیج فارس چندین سال است که مورد تایید و استقبال بیشتر کشاورزان است. اما دلیل این استقبال بی نظیر چیست؟ شرکت آب نهالان خلیج فارس یکی از تولید کنندگان مطرح در زمینه تولید انواع لوله پلی اتیلن و نوارهای آبیاری است. دلیل محبوبیت آن نیز، کیفیت فوق العاده محصولاتی است که تولید می کند. در واقع محصولات این شرکت مطابق با استانداردهای جهانی ساخته می شوند. علاوه بر کیفیت، محصولاتی که توسط این شرکت تولید می شوند از نظر قیمت، قیمت کاملا با صرفه ای دارند.

به دلیل اهمیتی که این گروه تولیدی به کیفیت محصولات خود می دهد مواد اولیه قبل از استفاده در خط تولید، حتما باید زیر نظر کارشناسان متخصص این حوزه تاییدیه لازم را دریافت کنند. به همین جهت این شرکت جهت تست کیفیت مواد اولیه، یکی از مجهزترین آزمایشگاه های کشور را در این حوزه راه اندازی کرده است. دلیل دیگر کیفیت محصولات این شرکت، استفاده از دستگاه های فوق پیشرفته در خط تولید است. به عنوان مثال در این شرکت چون از دستگاه های پیشرفته استفاده می شود نوار تیپ 30 سانتی درزدار دارای دوختی کامل و استاندارد است. شرکت آب نهالان موفق به دریافت گواهینامه اکرودیته از اداره کل استاندارد و گواهینامه ISO 17025 از مرکز تایید صلاحیت ایران شده است. این گروه تولیدی همچنین در کمترین زمان ممکن سفارشات کشاورزان و کارفرمایان گرامی را تحویل می دهد.