نوار تیپ 10 سانتی

نوار تیپ 10 سانتی یکی از تجهیزات لازم جهت آبیاری بعضی از محصولات کشاورزی در آبیاری قطره ای  است. در این نوار روزنه هایی وجود دارد که فاصله ی بین آنها در نوار تیپ 10 سانتی، 10 سانتیمتر است، به همین دلیل به آن نوار تیپ 10 سانتی گفته می شود. در واقع این نوار یک نوع لوله از جنس پلی اتیلن است، البته جنس این نوار خیلی نرم تر از لوله های پلی اتیلن است. زمانی که آب وارد این نوار می شود با یک دبی مشخص به پای محصول ریخته می شود. در ادامه به معرفی انواع این نوار و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

نوار تیپ 10 سانتی درزدار

کاربرد و انواع نوار تیپ 10 سانتی

از نوار تیپ 10 سانتی جهت آبیاری محصولاتی استفاده می شود که کشت آنها به صورت ردیفی است. در کشت محصولاتی مانند گیاهان صنعتی (ذرت، پنبه، سویا، نیشکر، چغندر قند و …) بعضی از سبزیجات مانند کدو، بادمجان، گل کلم، غلاتی مانند گندم و برنج، حبوبات، گلخانه ها و گل کاری کردن فضای سبز از جمله کاربردهای نوار آبیاری 10 سانتی استفاده می شود.

 به طور کلی نوار تیپ 10 سانتی در دو نوع پلاک دار و درزدار به بازار عرضه می شود. در نوار تیپ 10 سانتی پلاک دار، نوار دارای قطره چکان است. اما در نوار تیپ درزدار به جای قطره چکان همانطور که از نام آن واضح است، دارای درزهایی است که به صورت زیگزاگی روی نوار وجود دارند. در نوار درزدار چنانچه اگر درزها در وسط نوار باشند درز از وسط و اگر، درزها در بغل نوار باشند به آن درز از بغل می گویند. به نوار آبیاری درزدار گاهی اوقات نوار دوخت دار نیز گفته می شود. شیارهایی که روی نوار آبیاری وجود دارند موجب شکست فشار آب می شوند و آب  به صورت یکنواخت به پای گیاه ریخته می شود.

نوار تیپ پلاک دار

مشخصات و مزایای نوار آبیاری درزدار

نوار درزدار که یکی از انواع نوار تیپ 10 سانتی است در شرکت آب نهالان خلیج فارس ساخته می شود. آنچه که در انتخاب نوار تیپ اهمیت دارد مقاومت آن در برابر نور خورشید است. هرچه مقاومت نوار آبیاری در برابر نور خورشید بیشتر باشد ماندگاری آن بیشتر و از نظر اقتصادی نیز با صرفه است.

* صرفه جویی چشمگیر (در حدود 90 درصد) در مصرف آب یکی از ویژگیهای نوار تیپ درزدار است.

* نوار تیپ 10 سانتی شرکت آب نهالان خلیج فارس به دلیل کیفیت ساخت آن مقاومت زیادی در برابر نور خورشید دارد.

* از دیگر مزایای استفاده از این نوار، ممانعت از رشد علف های هرز است.

* از دیگر مشخصات نوار تیپ 10 سانتی آب نهالان خلیج فارس قیمت بسیار منصفانه آن با توجه به کیفیت بالا است.

* از دیگر ویژگیهای این نوار استفاده از آن در زمینهای ناهموار است. به عبارت دیگر نیاز به صاف کردن زمین برای به کار بردن این نوار نیست.

کلاف نوار تیپ 10 سانتی

رعایت نکاتی جهت بازدهی بیشتر نوار آبیاری

جهت بازدهی بیشتر و بدون نقص آبیاری با نوار تیپ 10 سانتی بهتر است مواردی که به آنها اشاره می شود حتما در نظر گرفته شود.

* یکی از موارد مهم این است که چنانچه آبی که از آن جهت آبیاری استفاده می شود سخت است (منظور از سخت بودن داشتن جرم و ناخالصی است) هنگام طراحی و اجرای نوار آبیاری سخت بودن آب در نظر گرفته شود. چون اگر سختی آب زیاد باشد حتما باید روش هایی را جهت جلوگیری از مسدود شدن سوراخ های لوله در نظر گرفت. در غیر اینصورت کار آبیاری با اختلال مواجه می شود.

* نکته دیگر در مورد ذرات معلق در آب است. چنانچه ذرات معلق موجود در آب بیشتر از حد نرمال باشد، راه اندازی دستگاه فیلتراسیون توصیه می شود.

* نکته دیگر بحث شیب زمین است. زمین هایی که شیب آنها بیشتر از 2 درصد است استفاده از این نوار آبیاری در آن مستلزم رعایت شرایطی است. این شرایط به این صورت است که باید نوار آبیاری عمود بر شیب قرار بگیرد. چنانچه نوار به صورت عمود نصب نشود سبب به وجود آمدن مشکلاتی مانند عدم توزیع یکنواخت آب در تمام قسمت های نوار می شود. همچنین زمانی که آبیاری غیر فعال است، امکان وارد شدن دانه های خاک از طریق روزنه ها به داخل نوار وجود دارد. به دلیل به وجود آمدن مشکلاتی که به آنها اشاره شد بهتر است در زمین هایی که شیب آنها بیشتر از 2 درصد است نوار تیپ 10 سانتی روی زمین نصب شود. در صورت لزوم نصب نوار زیر زمین برای جلوگیری از مشکلات و اختلال در کار آبیاری، تجهیزات مربوط به مکش هوا نیز در نظر گرفته شود.

دیگر نکات مهم

* در آبیاری محصولات با نوار تیپ 10 سانتی بهتر است همیشه خاک گیاه مرطوب باشد، به این دلیل که ریشه گیاه برای دسترسی به آب به روزنه های نوار نفوذ نکند.

* یکی دیگر از نکات مهم در مورد نوار آبیاری میزان فشار آب در این نوار است. میزان فشار آب استاندارد در نوار تیپ 10 سانتی 0.6 اتمسفر است. حداکثر فشار آب 1 اتمسفر و حداقل آن 0.4 است. بهتر است که فشار آب همیشه در این محدوده باشد، در غیر این صورت سبب ایجاد مشکلاتی در کار آبیاری می شود.

* در زمان وجین کردن محصولات بهتر است جهت جلوگیری از صدمه دیدن نوار آبیاری از وسایل نوک تیز استفاده نشود. بهترین راه حل نیز در این مورد استفاده از سموم مخصوص برای از بین بردن علف های هرز به جای وجین کردن است.

* مورد مهم دیگر در مورد خرید نوار آبیاری نوع دوخت نوار است. بعضی از نوارها به دلیل نبود کیفیت در دوخت آنها خیلی زود دچار پارگی می شوند. یکی از دلایل انتخاب برند معتبر نیز این نکته است. شرکتی مانند آب نهالان خلیج فارس به دلیل داشتن دستگاه های مجهز و مدرن، مشکلاتی مانند نبود کیفیت دوخت را ندارد.

مراقبت و نگهداری از نوار آبیاری

به منظور بازدهی مطلوب و طول عمر بیشتر نوار آبیاری، بهتر است اقداماتی در این زمینه صورت بگیرد.

* یکی از اقداماتی که جهت مراقبت از نوار تیپ 10 سانتی می توان انجام داد این است که در پایان کشت هر فصل نوار را جمع کرد تا خاک و خار و خاشاک روی آن جمع نشود.

* زمانی که نوار آبیاری جمع آوری شد هنگام انتقال آن از کشیدن نوار روی زمین خودداری شود. دلیل این کار هم این است که، با کشیدن این نوار روی زمین احتمال برخورد نوار با اشیاء نوک تیز و سوراخ شدن آن وجود دارد. البته این امر (سوراخ شدم نوار آبیاری با کشیدن روی زمین) به کیفیت نوار آبیاری و تولید کننده آن نیز بستگی دارد.

در واقع بعضی از تولید کنندگان نوارهایی را که تولید می کنند چون مواد اولیه مرغوبی ندارند دارای کیفیت پایینی هستند. یکی از تولید کنندگان معتبر در زمینه تولید نوار تیپ 10 سانتی شرکت آب نهالان خلیج فارس است. کیفیت نوار آبیاری این گروه تولیدی یک کیفیت فوق العاده است، کیفیتی که قابل مقایسه با برندهای معتبر خارجی است.

* یکی از موارد مهم در نگهداری نوار آبیاری نوع بسته بندی آن در کارخانه است. شرکتی مانند آب نهالان خلیج فارس به دلیل داشتن دستگاه های مجهز کار بسته بندی نوار آبیاری را به صورت کامل و بدون نقص انجام می دهد. بسته بندی در این گروه تولیدی به نحوی است که با اطمینان می توان از نوار آبیاری این شرکت استفاده کرد. بعضی از شرکت ها به دلیل نداشتن تجهیزات لازم جهت بسته بندی در حین انتقال محصول از کارخانه به بازار  نوار دچار پارگی می شود.

نوار آبیاری

دلیل انتخاب شرکت آب نهالان خلیج فارس تولید کننده نوار تیپ در شیراز

شرکت آب نهالان خلیج فارس یکی از معتبرترین تولید کنندگان در زمینه تولید انواع نوار آبیاری و انواع لوله پلی اتیلن است. دلیل انتخاب شرکت آب نهالان از سوی بیشتر کارفرمایان و کشاورزان، کیفیت بی نظیر محصولات این گروه تولیدی است. این شرکت هم در تولید محصولات خود و هم در بسته بندی آنها از ماشین آلات کاملا پیشرفته و مدرن استفاده می کند.

یکی از ویژگیهای قابل توجه شرکت آب نهالان خلیج فارس داشتن آزمایشگاه مجهز است. مواد اولیه ای که جهت ساخت محصولات در این گروه تولیدی به کار میرود ابتدا در آزمایشگاه مورد تایید قرار می گیرد و بعد از آن در ساخت محصولات استفاده می شود. این شرکت به دلیل تولید محصولات با کیفیت موفق به دریافت گواهینامه آکرودیته از اداره کل استاندارد و گواهینامه ISO 17025 از مرکز تایید صلاحیت ایران شده است. همچنین یکی دیگر از ویژگیهای این واحد تولیدی تحویل سفارشات در کمترین زمان ممکن به کارفرمایان و کشاورزان گرامی است. این میزان سرعت عمل در تحویل سفارشات به دلیل داشتن دستگاه های فوق پیشرفته در این شرکت می باشد.