تفاوت لوله پلی اتیلن PE80 و PE100

معرفی لوله های پلی اتیلن PE80 و PE100

در این مطلب به تفاوت لوله پلی اتیلن PE80 وPE100  خواهیم پرداخت. در کل منظور از PE در لوله های پلی اتیلن میزان ضخامت لوله است. لوله های پلی اتیلن در انواع مختلفی تولید می شوند. منظور از انواع مختلف هم سایز این لوله ها و هم کیفیت مواد اولیه آنها است. در واقع با توجه به نوع مواد اولیه ساخت لوله پلی اتیلن است که این لوله ها در انواع PE80 و PE100 ساخته و عرضه می شوند. قبل از بیان تفاوت لوله پلی اتیلن PE80 و PE100 بهتر است به طور مختصر با خصوصیات آنها آشنا شویم.

نمونه لوله PE80

مشخصات لوله پلی اتیلن PE100 و کاربردهای آن

لوله پلی اتیلن PE100 یکی از بهترین انواع لوله پلی اتیلن به شمار میرود. از این نوع لوله به دلیل کیفیت بالایی که دارد در بیشتر صنایع استفاده می شود. از جمله کاربردهای لوله پلی اتیلن PE100 استفاده از آن در کار آبرسانی است. دلیل استفاده از این لوله در پروژه های آبرسانی کیفیت آن و تحمل فشار زیاد به دلیل داشتن دانسیته بالا است.

 از دیگر کاربردهای این نوع لوله استفاده از آن در کار گازرسانی است. کیفیت لوله ای که در کار گازرسانی استفاده می شود به دلیل حساسیت کار اهمیت زیادی دارد. تنها لوله ای که دارای تمام ویژگیهای لازمه جهت انتقال خطوط گاز و دیگر پروژه های حساس مانند: سیستم های زهکشی، آبیاری تحت فشار، آبرسانی های شهری و روستایی و … باشد لوله پلی اتیلن PE100 است.

از جمله مزایای انواع لوله PE100 می توان به داشتن مقاومت شیمیای بالا، مقاومت سایشی زیاد، طول عمر مفید، حمل و نقل راحت به دلیل سبکی و مقاومت مکانیکی اشاره کرد. اکنون که به معرفی خصوصیات و ویژگیهای هر دو لوله به طور مختصر پرداخته شد به تفاوت های این دو نوع لوله پلی اتیلن خواهیم پرداخت.

لوله پلی اتیلن PE100

تفاوت لوله PE80 و PE100 از نظر وزن و ضخامت  

لوله پلی اتیلن PE80 دارای وزن و ضخامت کم، اما تحمل فشار پایین به دلیل داشتن دانسیته پایین است. این نوع لوله پلی اتیلن علاوه بر ویژگی هایی که به آنها اشاره شد به دلیل قیمت باصرفه ای که دارد مورد استقبال بیشتر کارفرمایان در صنعت های مختلف قرار گرفته است.

لوله پلی اتیلن PE100 تمام ویژگیهای لوله PE80 مانند وزن و ضخامت کم را دارد، اما بر خلاف لوله PE80 به دلیل دانسیته بالا تحمل فشار بالا را دارد. ویژگی که سبب تفاوت این دو نوع لوله پلی اتیلن شده است مقاومت لوله پلی اتیلن PE100 در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید است. در واقع وجود این ویژگی یکی از تفاوت های این دو نوع لوله پلی اتیلن است.

نمونه دیگر لوله پلی اتیلن PE100

تفاوت لوله پلی اتیلن PE100  و PE80 از نظر گرید

قبل از پرداختن به تفاوت لوله پلی اتیلن PE80 و PE100 از نظر گرید بهتر است با مفهوم گرید آشنا شویم. در واقع منظور از گرید متریال و جنس لوله است. موادی که در ساخت پلی اتیلن نوع PE100 به کار رفته است سبب ایجاد کیفیت بیشتر در این نوع لوله پلی اتیلن در مقایسه با لوله پلی اتیلن نوع PE80 شده است. این کیفیت بالا نیز با انجام آزمایش های مکرر روی مواد اولیه پلی اتیلن های قبلی انجام شده است که سبب وزن کمتر و کیفیت بیشتر پلی اتیلن PE100 شده است. این گرید بهتر جهت تولید پلی اتیلن PE100 هم در مقاومت و ماندگاری لوله و هم در انجام کار جوشکاری لوله های پلی اتیلن تاثیر زیادی دارد. به عبارت دیگر هر نوع تغییر، حتی جزئی در مواد اولیه، در گرید لوله پلی اتیلن موثر است.

ظاهر هر دو نوع لوله پلی اتیلن با وجود گرید متفاوت کاملا شبیه به هم است، اما بر خلاف ظاهر یکسان تفاوت لوله پلی اتیلن PE80 و PE100 از نظر بلورینگی و رفتار ذوب وجود دارد. این تفاوت به اندازه ای است که در صورت انجام جوش لوله پلی اتیلن PE80 با لوله پلی اتیلن PE100 بعد از مدتی سبب ایجاد نقص و پارگی در لوله می شود.

لوله PE80 سایز 9 اینچ

دیگر تفاوتهای این دو نوع لوله پلی اتیلن

*  از جمله تفاوت لوله پلی اتیلن PE80 و PE100 از نظر قدرت تحمل است. عملکرد و قدرت لوله پلی اتیلن PE100 در مقایسه با لوله PE80 بیشتر است.

* یکی دیگر از تفاوت لوله پلی اتیلن PE80 و PE100 از نظر دیواره این دو نوع لوله است. دیواره های لوله PE100 در مقایسه با PE80 ضخامت کمتری دارد. البته با وجود ضخامت کم توان تحمل کاری آن در مقایسه با PE80 کاهش نمی یابد.

* دیگر تفاوت لوله پلی اتیلن PE80 و PE100 در میزان ضخامت این لوله ها است. ضخامت لوله پلی اتیلن PE100 کمتر از PE80 است. این ضخامت کم منجر به افزایش دبی انتقال آب می شود.

* دیگر تفاوت لوله پلی اتیلن PE80 و PE100 از نظر میزان مواد پلیمری آنها است. در ساخت لوله پلی اتیلن نوع PE100 در مقایسه با نوع PE80 مواد پلیمری کمتری به کار میرود. به دلیل وجود مواد پلیمری کمتر در این نوع لوله، فضای داخلی آن بیشتر است.

* علاوه بر مواد ذکر شده یکی دیگر از تفاوت لوله پلی اتیلن PE80 و PE100 از نظر تحمل میزان دما است. به عنوان مثال لوله PE100 در دمای 30- درجه نیز دچار ترک خوردگی نمی شود.

* از دیگر تفاوت های این دو نوع لوله پلی اتیلن می توان به این مورد اشاره کرد، لوله PE100 از مواد HDPE و لوله PE80 از مواد MDPE ساخته می شود. منظور از مواد HDPE در ساخت لوله پلی اتیلن PE100 موادی است که سبب مقاومت زیاد لوله در برابر محیط های قلیایی و اسیدی می شود. مواد MDPE نیز که در ساخت لوله پلی اتیلن PE80 به کار میرود موادی است که دارای چگالی متوسط است.

خرید انواع لوله پلی اتیلن

همانطور که اشاره شد دو نوع لوله پلی اتیلن PE80 و PE100 با هم تفاوت هایی دارند. این تفاوت ها هم در کاربرد آنها و هم در کیفیت ساخت آنها وجود دارد. به همین دلیل در هنگام خرید و انتخاب این دو نوع لوله پلی اتیلن توجه به نوع و کاربرد آن در کارایی لوله بسیار موثر است. البته آنچه که در کیفیت لوله به کار رفته اهمیت زیادی دارد نوع مواد اولیه و مراحل ساخت آن است. جهت اطمینان از کیفیت انواع لوله پلی اتیلن بهتر است حتما از برندهای معتبر لوله پلی اتیلن این لوله ها را تهیه کرد. تولید کنندگان زیادی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند اما، آنچه که اهمیت دارد کیفیت و مرغوب بودن مواد اولیه است.

معرفی برترین برند تولید کننده لوله پلی اتیلن

یکی از برترین واحدهای تولیدی انواع لوله پلی اتیلن شرکت آب نهالان خلیج فارس است. کیفیت محصولات آب نهالان به دلیل استفاده از مواد اولیه مرغوب، قابل مقایسه با نمونه های معتبر خارجی است. این شرکت در تولید محصولات خود از بهترین و بروزترین دستگاه ها استفاده می کند. یکی از مواردی که سبب کیفیت بی نظیر محصولات این شرکت مانند لوله پلی اتیلن PE100 و PE80 شده است انجام آزمایشهای مکرر روی مواد اولیه، تولید لوله پلی اتیلن است. آزمایشگاه شرکت آب نهالان مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های روز دنیا است. همچنین آزمایشگاه این شرکت موفق به دریافت گواهینامه ISO 17025 از مرکز تایید صلاحیت ایران و گواهینامه آکرودیته از اداره کل استاندارد شده است.