مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی

مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی امروزه سبب شده که بیشتر کارفرمایان و مهندسان صنایع مختلف از لوله های پلی اتیلن به جای لوله های فولادی استفاده کنند. مزایای لوله های پلی اتیلن در مقایسه با لوله های فولادی بسیار چشمگیر است. از لوله پلی اتیلن در کارهای مختلفی مانند: کشاورزی، پروژه های گازرسانی، انتقال آب آشامیدنی و فاضلاب ها، انتقال پسماند کارخانه ها، صنایع پتروشیمی، آتش نشانی ها و … استفاده می شود. در ادامه به مقایسه بیشتر این دو نوع لوله خواهیم پرداخت.

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن

مقایسه این دو نوع لوله از نظر مقاومت در مقابل مواد شیمیایی

از مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی مقاومت بالای لوله پلی اتیلن در مقابل مواد شیمیایی است. در بعضی از پروژه ها که نیاز به انتقال مواد شیمیایی است، با اطمینان خاطر می توان از لوله های پلی اتیلن در اینگونه پروژه ها استفاده کرد. اما لوله های فولادی به دلیل مقاومت کمی که در برابر مواد شیمیایی دارند، در صورت استفاده از آنها در انتقال مواد شیمیایی باید حتما مقاوم سازی شوند.

استحکام لوله های پلی اتیلن

یکی دیگر از مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی استحکام کششی لوله پلی اتیلن است. گاهی اوقات ممکن است با توجه به مکانی که لوله استفاده شده، فشارهایی به لوله وارد شود. لوله های پلی اتیلن به دلیل ساختار ویژه ای که دارند در مقابل اینگونه فشارها، دچار شکستگی و ترک خوردگی نمی شوند. اما لوله های فولادی در صورتی که به آن فشار داخلی و یا خارجی وارد شود، دچار شکستگی و یا ترک خوردگی می شوند.

ایجاد زنگ زدگی در نقاط اتصال لوله های فولادی

ایجاد زنگ زدگی در نقاط اتصال لوله های فولادی

مقایسه این دو نوع لوله از نظر بستر کاری

مقایسه لوله پلی اتیلن و لوله فولادی از نظر بستر کاری یکی دیگر از مزایای لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی را نشان می دهد. زمانی که در یک پروژه از لوله فولادی استفاده می شود باید به بستر سازی محیط کار توجه شود. منظور از بستر سازی این است که خاک محیط لوله فلزی، از نظر فشردگی باید به نحوی باشد که فشار اطراف لوله به صورت یکسان باشد. همچنین خاک محیط لوله باید عاری از مواد آلی باشد. علاوه بر این خاک بستر لوله های فلزی بهتر است که صاف باشد، چون وجود هرگونه سنگ سبب آسیب رساندن و فشار به لوله فولادی می شود.

به دلیل وجود مشکل بستر سازی در لوله های فولادی امروزه در بیشتر پروژه ها از لوله های پلی اتیلن استفاده می شود. لوله های پلی اتیلن بر خلاف لوله های فولادی نیاز به بستر سازی ندارند، چون در مقابل هر نوع خاک، سنگ بزرگ و کوچک و یا مواد آلی مقاومت بالایی دارند.

مزیت لوله های پلی اتیلن از نظر زمان انجام پروژه

از جمله دیگر مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی قیمت مناسب لوله پلی اتیلن است. علاوه بر این چون اتصال لوله های پلی اتیلن پیچیدگی خاصی ندارند، زمان اتمام پروژه ها نیز سریع تر صورت می گیرد. منظور از اتصالات خاص این است که برای اتصال لوله پلی اتیلن، مانند لوله فولادی نیاز به دستگاه جوشکاری نیست و می توان از روشهای دیگری جهت اتصال استفاده کرد. علاوه بر این چون لوله های پلی اتیلن نشتی ندارند به همین دلیل کار آب بندی آنها سریعتر انجام می شود.

حمل و نقل

یکی دیگر از مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی بحث حمل و نقل این لوله ها است. لوله های پلی اتیلن چون وزن کمی دارند حمل و نقل آنها نیز راحت تر است. اما لوله های فولادی به دلیل متریالی که دارند، وزن بیشتری در مقایسه با لوله پلی اتیلن دارند و به همین دلیل حمل و نقل آنها سخت تر است.

داشتن انعطاف لوله های پلی اتیلن

معمولا در هر پروژه ای کار خم کردن لوله ها با توجه به شرایط کاری نیاز است. لوله های فلزی نیز به دلیل سخت بودن متریالی که دارند برای خم کردن آنها نیاز به برش لوله و اتصال دوباره آنها است. در نقاط اتصال نیز احتمال وجود نشتی و همچنیین صرف کردن زمان بیشتر به منظور کار اتصال، روند کار را با کندی مواجه می کند. اما لوله های پلی اتیلن به دلیل داشتن انعطاف بالایی که دارند در قسمت هایی که نیاز به خم کردن لوله است نیاز به برش لوله وجود ندارد. در صورت نیاز به برش نیز کار اتصال قسمت های برش زده خیلی سریعتر و راحت تر از لوله های فلزی انجام می شود.

دیگر مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی

* یکی از مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی که بسیار چشمگیر نیز است، عدم ایجاد رسوب در این لوله ها است. لوله های فلزی به دلیل متریالی که دارند دیواره داخلی آن به مرور زمان دچار رسوب می شود. با ایجاد رسوب نیز بعد از مدتی لوله کیپ می شود و امکان رد شدن آب و سایر مایعات از آن وجود ندارد. اما لوله های پلی اتیلن به دلیل داشتن ساختار فوق العاده ای که دارند هیچگاه در آنها رسوب ایجاد نمی شود.

* علاوه بر این لوله های فولادی به مرور زمان در اثر تماس با رطوبت و شرایط اقلیمی مختلف دچار زنگ زدگی و خوردگی می شوند. ایجاد زنگ زدگی و خوردگی نیز به معنی از بین رفتن لوله و پروژه است. اما ساختار و جنس لوله های پلی اتیلن به نحوی است که در صورت تماس مستقیم با آب، یا شرایط مختلف اقلیمی هیچگاه دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شوند. به همین دلیل تمام پروژه هایی که با این نوع لوله (پلی اتیلن) اجرا شوند پروژه های موفقی به شمار میروند.

* یکی دیگر از مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی سازگار بودن این لوله ها با محیط زیست است. چون لوله های فولادی همانطور که اشاره شد به مرور دچار زنگ زدگی می شوند، این زنگ زدگی می تواند موجب آسیب رساندن به محیط زیست شود. اما لوله های پلی اتیلن چون مقاومت زیادی در برابر حمله میکرو ارگانیسم ها دارند، به عنوان دوستدار محیط زیست شناخته می شوند.

* از دیگر مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی یکدست بودن ضخامت دیواره لوله پلی اتیلن است. اهمیت یکدست بودن ضخامت جداره از این جهت است، زمانی که مایعات از داخل لوله عبور می کنند، اگر ضخامت دیواره یکدست نباشد مایع انتقالی نیز به صورت یکدست انتقال داده نمی شود. این مسئله در کارهایی مانند آبیاری کشاورزی اهمیت زیادی دارد. چون آب باید به صورت یکسان به همه جای زمین برسد.

ایجاد رسوب در دیواره داخلی لوله فولادی

ایجاد رسوب در دیواره داخلی لوله فولادی

ساختار لوله های پلی اتیلن

اکنون که با مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی آشنا شدیم، بهتر است با جنس لوله پلی اتیلن آشنا شویم و دلیل این همه مزیت را بدانیم.

 مواد اولیه لوله های پلی اتیلن از یک نوع مواد پلیمری ساخته می شود. با استفاده از مواد اولیه، لوله های پلی اتیلن در کیفیت های مختلفی ساخته می شوند. به طور کلی لوله های پلی اتیلن در سه گرید (کیفیت) 100، 80 و 63 ساخته می شوند. تفاوت این گریدها نیز در تراکم مولکولی و چگالی این لوله است. لوله های گرید 100 تراکم مولکولی بیشتری دارند.

البته کیفیت ساخت لوله های پلی اتیلن در هر کدام از واحدهای تولیدی متفاوت است. به عنوان مثال در بعضی از واحدهای تولیدی فقط از مواد اولیه با کیفیت جهت ساخت لوله پلی اتیلن استفاده می شود. اما در بعضی از واحدهای تولیدی، مقداری از مواد اولیه را از طریق آسیاب کردن لوله های دسته دوم به منظور کاهش قیمت لوله تهیه می کنند.

یکی از واحدهای تولیدی که در ساخت لوله های پلی اتیلن خود فقط از مواد اولیه مرغوب استفاده می کند شرکت آب نهالان خلیج فارس است. محصولات این شرکت به دلیل کیفیت فوق العاده ای که دارند قابل مقایسه با برندهای معتبر خارجی هستند. محصولات این شرکت علاوه بر کیفیت، قیمت بسیار منصفانه ای نیز دارند.

سایزهای مختلف لوله پلی اتیلن

سایزهای مختلف لوله پلی اتیلن

معرفی شرکت آب نهالان خلیج فارس 

شرکت آب نهالان خلیج فارس یکی از معتبر ترین و مطرح ترین تولید کنندگان انواع لوله پلی اتیلن در ایران به شمار میرود. این شرکت دارای سالها تجربه در زمینه تولید لوله های پلی اتیلن است. کیفیت محصولات این شرکت به دلیل استفاده از مواد اولیه، بسیار مرغوب است. مواد اولیه این شرکت قبل از استفاده در خط تولید، در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار می گیرد و بعد از دریافت تاییدیه از کارشناسان مربوطه در خط تولید استفاده می شود.

یکی دیگر از دلایل کیفیت محصولات شرکت آب نهالان خلیج فارس داشتن خط تولید بسیار مجهز است. در واقع دستگاه هایی که در خط تولید این شرکت استفاده می شوند، از مدرن ترین و بروزترین دستگاه های دنیا محسوب می شوند. هرچه کیفیت دستگاه های خط تولید بیشتر باشد محصول تولید شده نیز کیفیت بیشتری دارد. چون دستگاه های پیشرفته مانع به وجود آمدن خطا در تولید محصول می شوند. به عنوان مثال چنانچه دستگاه کیفیت استاندارد نداشته باشد احتمال وجود ایراد در لبه لوله و یا یکدستی دیواره لوله وجود دارد. به دلیل کیفیت محصولات و مدرن بودن تجهیزات، شرکت آب نهالان موفق به دریافت گواهینامه ISO 17025 از مرکز تایید صلاحیت ایران و گواهینامه آکرودیته از اداره کل استاندارد شده است.